Hráči na to čakali dlho a nakoniec sa dočkali. Možno nie titulu, ktorý by im napadol ako prvý, ale predsa je tu. Z dielne Valve k nám prichádza čerstvo nový titul, ktorý si získa či nezíska priazne gurmánov v oblasti kartových hier. Veľa vecí a mechaník totiž vývojári spracovali do hry inak ako sú možno hráči kartových hier zvyknutí. Poďme sa spolu pozrieť, ako si poradila hra Artifact v našej recenzii.
Táto hra sa týka hlavne úspešného titulu DOTA 2, nakoľko hrdinovia, creepy, kúzla alebo celkovo dizajn či hudba v pozadí nám odkazujú na túto známu MOBA hru, ktorá taktiež, ako všetci dobre vieme, pochádza od štúdia Valve. Aby toho nebolo málo a aby vývojári ešte viac utvrdili spojenie novej hry s Dotou, dostanete pri kúpe hry Artifact aj DOTA Premium na jeden mesiac zadarmo.
Vrhnime sa rovno na mechaniky a princíp hry. V čom táto hra vlastne spočíva? Hneď na začiatok tu máme odlišnosť v podobe až troch herných plôch, ktoré hráči označujú podľa liniek v hre DOTA 2. Ide konkrétne o vrchnú, strednú a spodnú časť, alebo ako je už medzi hráčmi zaužívané, top, mid a bot. Princíp hry spočíva v zničení buď dvoch nepriateľských veží alebo nepriateľského ancientu, ktorý sa zjaví po zničení veže. Hra má niekoľko fáz. Prvou fázou je akčná fáza, počas ktorej sa pripravujete na hru hádzaním kariet na plochu a snažíte sa niečo vymyslieť a prekvapiť nepriateľa. Po tejto fáze nastáva fáza útoku. Tu začína zábava. Princíp je však jednoduchý. Creepy a hrdinovia sa do seba pustia a bojujú. Po ukončení tejto fázy sa presúvate na ďalšiu linku, a potom na poslednú. Ukončením tejto bojovej fázy prichádza fáza nakupovania, a tu by si už niektorí z vás mohli povedať, o čo vlastne ide. Aby sme vám to vysvetlili, musíme sa vrátiť v recenzii trochu späť. Pri každom zabití nepriateľského creepa alebo hrdinu dostávate peniaze, hernú menu, inými slovami goldy a za tie si môžete zadovážiť veci vo fáze, ktorú sme už spomínali – nákupnej. Veci, ktoré si za prijaté peniaze môžete kúpiť sú rôzne. Ide o rôzne karty predmetov, ktorými môžete či už dočasne alebo trvalo vylepšiť vášho hrdinu, alebo ho vyliečiť, alebo mu dokonca zväčšiť poškodenie. Všetky tieto veci treba samozrejme robiť s rozumom a s istou dávkou strategického myslenia.
Po tejto fáze nastáva fáza útoku. Tu začína zábava.
Viackrát sme však spomenuli pojem hrdina a je potrebné, aby sme to patrične aj vysvetlili. Čo to vlastne je? Hrdina je karta, ktorá reprezentuje hlavnú silu. Hrdinov v celom balíku môže byť iba päť. Títo hrdinovia sa delia do štyroch skupín a tým pádom rozdeľujú všetky karty (okrem predmetov) taktiež do štyroch skupín a tie sa delia na rovnako štyri farby. Čierna, červená, zelená a modrá. Tu prichádzate do kontaktu s ďalšou mechanikou hry. Je dôležité vedieť, čo pre vás ako hráčov tieto farby znamenajú. Na zeleného hrdinu nemôžete zahrať kúzlo červené a naopak. Tak fungujú v podstate všetky farebné variácie. V prípade, že na hernej ploche nemáte žiadneho hrdinu, nemôžete logicky zahrať žiadnu kartu, takže je pre vás dôležité si týchto hrdinov chrániť, vylepšovať a veľmi opatrne s nimi zaobchádzať. Väčšina týchto hrdinov sú známi hrdinovia z hry DOTA 2. Nepríjemná situácia nastáva v prípade, že je váš hrdina zlikvidovaný. Nie je to však situácia zúfalá a stále sa dá zachrániť. Aj tento scenár má Artifact vyriešený veľmi šikovne. Po smrti sa váš hrdina vyparí z mapy a objaví sa vo fontáne, táto fontána slúži pre mŕtvych hrdinov, ktorí regenerujú. Po dvoch kolách môžeme opäť týchto hrdinov vysadiť na akúkoľvek z herných plôch. Netreba zabudnúť aj na podskupinu kariet v tejto hre a tými sú úplne obyčajné creepy, teda príšerky, ktoré poznáme z hry DOTA 2. Tie sa objavujú ako taká základná zložka a tým pádom ich nevyvolávame, objavujú sa na hracej ploche sami. To však neznamená, že s nimi nemôžete nič robiť. Práve naopak, týchto creepov môžete vylepšovať pomocou rôznych kúziel.
Za zmienku stojí aj grafická stránka hry. Aj keď ide o „obyčajnú“ kartovú hru, atmosféra a prostredie sú dôležité aspekty. Táto hra vás naozaj prekvapí svojím vzhľadom, dizajnom a spracovaním. Hudba, ktorá vám hrá v pozadí je taktiež príjemná. Tento dizajn sa veľmi ponáša na dizajn hry DOTA 2, rovnako ako aj grafické spracovanie či spomínaná hudba. Náznaky a úzke spojenie so slávnou MOBA hrou je jednoducho cítiť na každom kroku. Karty sú doplnené peknými ilustráciami, animáciami a samotná herná plocha rovnako tak ulahodí vášmu oku. Aby toho nebolo málo, pri hraní vás sledujú dve príšerky.
Artifact je viac komplexný a zložitejší v mechanikách, náročnejší na pozornosť a celkovo premýšlanie počas hry.
Môžeme však túto hru prirovnávať k najúspešnejšiemu titulu zo skupiny kartových hier – Hearthstonu? Veľmi dobrá otázka, nakoľko Artifact je viac komplexný a zložitejší v mechanikách, náročnejší na pozornosť a celkovo premýšľanie počas hry. V hre nájdete rôzne módy, ako napríklad „Solo“ mód, kde hráte proti botom. „Social“ mód, kde si zas zahráte proti kamarátom alebo turnaje. V „Casual“ móde nájdete takzvané globálne vytváranie zápasu, čo znamená, že vyzývate hráčov z celého sveta. Ďalším módom je mód s názvom „Constructed“, ktorý je v svojej podstate ako aréna v Hearthstone. Nesmieme zabudnúť spomenúť aj „Phantom Casual“ mód, ktorý je to isté ako predchádzajúci spomenutý, len s tou výnimkou, že si po hre môžeme meniť sadu kariet, s ktorou sme hrali predošlú partiu. Je tu pre vás pripravený ešte „Expert“ mód, v ktorom sa nachádzajú podobné typy hier ako v „Casual“ móde. Na záver recenzie sa však dostávame k nemilej veci a tou je platba reálnymi peniazmi. Do „Casual“ módu v hre typu „Constructed“ či „Phantom“ a rovnako do expert módu potrebujete niečo, s čím zaplatíte vstupné. Týmto vstupným sú pre vás takzvané tikety. Tieto tikety si buď môžete kúpiť alebo ich môžeme získať pomocou recyklovania kariet, ktoré máte po dva či tri krát.
Najväčším problémom tejto hry je však štýl „pay to win“, nakoľko na začiatku získame 10 balíčkov, no neskôr tieto balíčky nedostávame a tým pádom nám ostávajú len dve možnosti. Môžeme si ich buď kúpiť za reálne peniaze (1,75€ za jeden balíček) alebo ich vyhrať v „Constructed“ či „Pahntom“ štýle hry. Do tých však potrebujete spomínané tikety a tie sú, ako už iste tušíte, taktiež za peniaze. Karty sa taktiež dajú kupovať jednotlivo, a to priamo na Steam Markete, keďže hra je s ním plne prepojená. Istá forma transakcií sa čakať určite dala a pokiaľ ide o Valve, dala sa čakať aj takáto drsnejšia forma vyberania peňazí z hráčov. Na hodnotení jej to síce uberá, avšak to neznamená, že hra je zlá. Skôr naopak.
Hra svojimi mechanikami a inováciami ukázala veľký potenciál. Jej grafické spracovanie a celkovo dizajn si zaslúži palec hore. Prináša do sveta kartových hier niečo nové, čo tu možno ešte nebolo alebo bolo len v inom štýle. Za vyskúšanie určite stojí aj napriek tomu, že na rozdiel od väčšiny takýchto hier nie je zadarmo.