Call of Duty: Warzone

Michal Frajkor Michal Frajkor

Call of Duty je tu s nami už 17 rokov a vyslúžilo si pomenovanie „arkádová strieľačka“. V zámorí každým rokom spadá do rebríčka Top 10 v predajnosti a niet sa čomu diviť. V minulom roku prišiel na trh bez kampane, ale prekvapivo s vlastním Battle Royale-om. V dnešnej dobe to už nie je ničím výnimočne a autori sa preháňajú ako upriamiť našu pozornosť práve ďalšími “inovovatívnými” prvkami. Bude aj tento rok BR na vzostupe? Oplatí sa sťahovať najnovší prídavok od Activision-u? Je to dobre? Na všetky tieto otázky sa pokúsime zodpovedať v nasledujúcej recenzií.

Začneme uvedením hry na trh, ktoré podľa leakov bolo už vopred očakávané. Autori najprv hrali mŕtveho chrobáka, ale nakoniec potvrdili všetko to, o čom sa tak dlho diskutovalo. Na druhý deň ste mohli hru sťahovať a užívať si nový otvorený svet. Dátum vydania v tomto prípade hralo najväčšiu rolu. Nie je nič lepšie ako vedieť, že potencionálny hráči budú v nútenej karanténe a jediným spôsobom, ako si uľahčiť túto ťažkú situáciu, je zapnúť PC a trošku sa odreagovať. Na rad prichádza Activision a na striebornom tanieri ponúka nový prírastok do franšízi. Dokonca nič od vás nebude požadovať, len sa pripravte na neskutočných 85 GigaBajtov na vašom disku. Znie to skvele?  Nebojte sa, v ďalších odsekoch poukážeme na jamy levové ktoré tento titul prináša.

- Reklama -

Optimalizácia ako v každom CoD-ku ani tu nehrá na prvé (pravé) husle. Nie len, že hra seká už v lobby, ale náročnosť hry je tak vysoká, že nepretržite vám svieti vyťaženie procesoru na 91%. Stretávate sa zaseknutými zvučkami, rôzne dopĺňanie objektov počas hrania, občasný zvýšený ping a mnoho ďalšieho. Nie že by som sa radil do kategórií „pixel hunterov“ ale pri porovnaní konzolových verzii je v tomto prípade optimalizácia dosť odfláknútá. Na druhú stranu treba povedať, ktorá BR nemalá problémy pri svojom štarte?

Hrateľnosť je to, čo delí zrno od plevelu. V našom ponímaní, COD-ko od ostatných BR hier. V zásade očakávajte taktické boje, ale podľa prísnycj pravidiel Activision-u. Inými slovami, arkádovosť zbraní sa nezaprie ani v tomto móde. Po výsadke lietadla dopadáte na vami zvolené miesto. Miesta sú povedomé, zvyčajne zastavané betónovou džungľou. Nachádzate skryté debničky, alebo len tak loot pohodený na zemi. V tomto prípade počiatočná radosť veľmi rýchlo upadá, keď nazbierate aspoň 6000$. Nie len, že hra úplne odpísala akúkoľvek kustomizáciu zbrani priamo v súboji. Dovolí hráčom kupovať zbrane presne podľa ich predefinovaného obsahu. Inak, teraz si zbrane postupne odomykáte, postupne level-upujete a postupne si v menu prikladáte rôzne attachmenty. Príde vám to ako fér politika voči ostatným začínajúcim hráčom? Nám určite nie. Predstavte si modelovú situáciu. Dopadáte na miesto, kde to doslova preteká loot-om. Peniaze nachádzate na každom kroku. Kolega na vás kričí aby ste rýchlo išli do shop-u. Neradi ho počúvate, ale čo na tom záleží. Pri shop-e odklikávate záložku „buy Loadout box“. Ani sa nenazdáte a dostali ste hlavu od nepriateľa z protiľahlej strany. Samozrejme zo sniperky, ktorá je obohatená o termo videnie. Už chápete o čom celý čas rozprávame?

Ale prezentovaním príkladom sa budem aj naďalej zaoberať. Po dávke nejasnosti a WTF momentov sa dostávate do Gulagu. Toto miesto je pre odpadlíkov, ktorí si môžu vykúpiť svoj život zabitím súpera 1v1. Zbrane sú náhodné a všetko sa vyjasní behom pár sekúnd. Zabili vás? Nevadí, ešte stále vás môže oživiť spolubojovník. Slizký had, ktorý vás poslal do shop-u. Teraz je situácia opačná a jemným hláskom mu prízvukujete, aby sa nepúšťal do otvoreného boja, že dvaja sú viac ako jeden. Osobne by som zobral nohy na plecia a utekal kade ľahšie, lenže on nie, on sa pasuje za pokrvného rytiera a vrhá sa do otvoreného boja proti trom hráčom. Prvých dvoch kosí bez najmenšieho zaváhania. Ale posledného nevie nikde nájsť. Možno bol schovaný kdesi na záhrade, možno v odpadkovom koši, to ani srnky netušia. Po dlhých minútach hľadania dostane hlavu od mŕtveho súpera, ktorý vyhral súboj v gulagu a opätovne sa vracia na miesto zúčtovania. Asi si hovoríte “karma zdarma”? A toto je druhý dôvod, prečo si hru spočiatku hráči veľmi obľúbili.

- Reklama -

Nebudeme zbytočne odbiehať a trochu sa vrátime k samotnej hráteľnosti. V shope si môžete ešte kúpiť samo-oživenie. Inak povedané, ak ste knocknutý, stále sa môžete samovoľne zdvihnúť. Ďalej muníciu, brnenie, rôzne predefinované perky. Jednoducho všetko to, čo by ste dlhé minúty hľadali na mape. Rôznorodosť zbraní je fakt pestrá, ale sila je dosť podobná. Dolet striel je veľmi rýchly a rozdiel medzi jednotlivými sniperkami nachádzajú len profi hráči.

Na bojisku sa stretne hneď 150 hráčov. Hra je plne crossplayová aj crossprogresom na PC, Xbox One a PS4. Nemusím azda spomínať, že síce hra je zadarmo, ale v jadre sa schováva dômyselne prepracovaný systém mikro-transakcií. Na každom kúte v menu na vás svietia ikonky na nákup kozmetických doplnkov. Activision sa nezastavil len pri Battle Passe, ale ponúka rôzne limitované balíčky. Samozrejme všetko je dobrovoľné a na samotnú hrateľnosť to nemá žiadny vplyv.

Čo dodať na záver? V čase izolácie, môžem hru určite odporučiť. Nemusíte nič platiť a SK/CZ komunita je fakt veľká. Activision vydal už aj opravné patch-e, ktoré prinášajú čiastočnú optimalizáciu. Opätovným hraním sa z učňov stanete majstrami, ale nezabúdajte na úskalia, ktoré vypichujeme v tejto recenzií.

- Reklama -
Komentovať
0 Komentárov
Najstaršie
Najnovšie Najviac hlasov
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Naša relácia

- Reklama -
0
Chceme počuť tvoj názor! Pridaj komentár :)x