Spoločnosti Microsoft sa podarilo získať prístup k internej dokumentácii spoločnosti Sony týkajúcej sa dohody so spoločnosťou Activision Blizzard, proti čomu sa výrobca PlayStation ostro ohradil.
Spoločnosť Sony sa stala hlavným oponentom akvizície a Microsoft dúfa, že toto rozhodnutie mu umožní získať vplyv na americký regulačný orgán pred jeho vlastným rozsudkom.
Sudca teraz rozhodol, že Microsoft môže nahliadnuť do komunikácie spoločnosti Sony s regulačnými orgánmi o dohode so spoločnosťou Activision, ako aj do podrobností o vlastných dohodách o exkluzivite spoločnosti Sony s vydavateľmi hier od roku 2019.
Spoločnosť Microsoft teraz bude môcť vidieť, ako sa spoločnosť Sony obrátila na regulačné orgány a argumentovala proti uskutočneniu dohody, a pozrieť si dôkazy o tom, ako spoločnosť Sony postupuje pri zabezpečovaní svojich vlastných dohôd o exkluzivite.
Exkluzivita hier Activision Blizzard, najmä Call of Duty, bola hlavným problémom spoločnosti Sony a finančných regulačných orgánov pri diskusii o dohode so spoločnosťou Microsoft. Práve vo štvrtok šéf Xboxu, Phil Spencer prezradil, že vlastníctvo COD spoločnosťou Microsoft by znamenalo koniec exkluzívnych DLC pre konzoly.
Na druhej strane rybníka sa európsky regulačný orgán rozhodol predĺžiť lehotu na rozhodnutie o tom, či sa má odkúpenie Activision Blizzard spoločnosťou Microsoft za 68,7 miliardy USD uskutočniť. Európska komisia teraz oznámi svoje rozhodnutie o niečo neskôr – 25. apríla.
Táto správa prichádza len týždeň po kľúčovom vypočutí v Bruseli, na ktorom sa zúčastnili najvyšší predstavitelia spoločností Microsoft, Activision, Sony a Google.
Eurogamer priniesol priamy prenos z následnej tlačovej konferencie, na ktorej prezident Microsoftu Brad Smith oznámil, že okrem predchádzajúcej dohody s Nintendom bola dosiahnutá dohoda so spoločnosťou Nvidia o podpore akvizície, a to vo všeobecnej snahe získať podporu.
S blížiacimi sa rozhodnutiami o transakcii musí Microsoft ešte presvedčiť o výhodách svojej rekordnej kúpy trojicu hlavných regulačných orgánov: Európsku komisiu EÚ, americkú Federálnu obchodnú komisiu a britský Úrad pre hospodársku súťaž a trhy.