Nie som si celkom istý, prečo to funguje práve takto, ale katolícka cirkev vydala vyhlásenie, v ktorom avizuje posolstvo, ktoré má pápež František predniesť 21. septembra tohto roku na Svetový deň mieru, ktorý si pripomíname 1. januára. Pápež, ktorý zjavne videl falošnú podobizeň, na ktorej je zachytený v bielej bunde, si z tohto nezmyslu s umelou inteligenciou nič nerobí.
V príhovore pápeža Františka vám, povie, či je váš hriech prvotný, a tohtoročná téma je „Umelá inteligencia a mier“. V oznámení sa uvádza presný opis príhovoru, ktorý uznáva „pozoruhodný pokrok dosiahnutý v oblasti umelej inteligencie“, ale ďalej už len srší svätý oheň o jej „rýchlo rastúcom vplyve na ľudskú činnosť, osobný a spoločenský život, politiku a hospodárstvo“.
Pápež František vyzve na otvorený dialóg „o význame týchto nových technológií, obdarených prevratnými možnosťami a ambivalentnými účinkami“. V podstate ide o posolstvo, ktoré už nejaký čas šíria aj tí, ktorí sa zaoberajú umelou inteligenciou a obávajú sa, aby „pri výrobe a používaní takýchto zariadení nezapustila korene logika násilia a diskriminácie na úkor tých najkrehkejších: nespravodlivosť a nerovnosť podnecujú konflikty a antagonizmy“.
Pápež František odolá nutkaniu vyzvať Boha, aby zostúpil a rozbil servery Googlu, ale zasiahne niektoré známe témy o používaní umelej inteligencie zodpovedným spôsobom, aby „slúžila ľudstvu a ochrane nášho spoločného domova“, a zároveň vyzve, aby sa etická reflexia rozšírila aj na oblasť vzdelávania a práva.
Na záver: „Ochrana dôstojnosti osoby a záujem o bratstvo účinne otvorené pre celú ľudskú rodinu sú nevyhnutnými podmienkami technologického rozvoja, ktorý má prispieť k podpore spravodlivosti a mieru vo svete.“
Vyhlásenie bolo zverejnené prostredníctvom dikastéria s úžasným názvom Dikastérium pre podporu integrálneho ľudského rozvoja (dikastérium je administratívny úrad Svätej stolice).
Naozaj sa niet čo čudovať, že pápež má z AI obavy: len minulý mesiac sa hŕstka návštevníkov kostola v Nemecku zúčastnila na bohoslužbe, ktorú predniesol ChatGPT, a dokonca môžete navštíviť livestream a položiť AI Ježišovi niekoľko otázok. Títo ľudia sú samozrejme protestanti, takže katolíci si myslia, že to s náboženstvom aj tak majú zle, ale mnohí náboženskí predstavitelia sa na to budú pozerať a budú sa pýtať, či naozaj existuje nejaký boh.