Spoločnosť Microsoft súhlasila s predajom práv na streamovanie hier Activision Blizzard spoločnosti Ubisoft, ale pod jednou podmienkou. Ak dokončí akvizíciu Activision v celkovej cene 68,7 miliárd dolárov.
Tento krok je veľkou zmenou v plánoch Microsoftu, ktorú však zjavne považuje za nevyhnutnú. Akvizíciu totiž ešte stále neschválili váhavé regulačné orgány Spojeného kráľovstva.
Ak bude dohoda schválená, práva na streamovanie všetkých nových hier Activision Blizzard pre PC a konzoly vydaných počas nasledujúcich 15 rokov získa Ubisoft – pričom tieto práva budú platiť na neurčito.
Inými slovami, ak Microsoft získa Activision, potom bude možné nasledujúcich 15 rokov hry Call of Duty navždy streamovať prostredníctvom cloudových služieb Ubisoftu. Prezident spoločnosti Microsoft, Brad Smith, tvrdí, že táto zmena znamená, že Microsoft nebude mať pod kontrolou exkluzívne práva na streamovanie hier Activision Blizzard.
„Na základe reštrukturalizovanej transakcie nebude spoločnosť Microsoft v pozícii, aby vydávala hry Activision Blizzard výlučne vo svojej vlastnej cloudovej streamovacej službe Xbox Cloud Gaming, ani aby výlučne kontrolovala licenčné podmienky hier Activision Blizzard pre konkurenčné služby,“ napísal dnes Smith v blogovom príspevku, v ktorom túto zmenu predstavil.
Ubisoft bude môcť udeľovať licencie na hry pre celý rad ďalších cloudových herných a predplatiteľských služieb a platiť Microsoftu za práva na každý titul prostredníctvom „jednorazovej platby a možnosti, ktorá podporuje stanovenie cien na základe používania“.
The Ubisoft+ lineup is expanding!
— Ubisoft (@Ubisoft) August 22, 2023
We're excited to announce a new agreement that will bring Activision Blizzard games to Ubisoft+ via streaming upon the completion of Microsoft’s acquisition of Activision Blizzard!
We’ll also be licensing the games to a range of cloud streaming… pic.twitter.com/sZTnEFJedC
Rast a vnímaná dominancia spoločnosti Microsoft na trhu so streamovaním hier sa ukázali ako sporný bod pri predchádzajúcom pokuse o schválenie transakcie britským Úradom pre hospodársku súťaž a trhy (CMA).
V apríli CMA dramaticky zablokoval ďalší postup transakcie, keď uviedol, že vlastníctvo spoločnosti Microsoft v Activision Blizzard predstavuje riziko „potlačenia hospodárskej súťaže na tomto rastúcom trhu“ – trhu cloudových hier.
Čo z toho vyplýva pre túto dohodu vo všeobecnosti? CMA teraz reagoval na tento vývoj a uviedol, že stará dohoda spoločnosti Microsoft je teraz definitívne mŕtva a táto nová dohoda bola predložená na nové prešetrenie – s termínom do 18. októbra.
„CMA dnes potvrdil, že akvizícia spoločnosti Activision spoločnosťou Microsoft, ako bola pôvodne navrhnutá, nemôže pokračovať,“ uviedla dnes vo svojom vyhlásení šéfka CMA, Sarah Cardellová.
„Spoločnosť Microsoft samostatne oznámila novú a reštrukturalizovanú dohodu, ktorá sa podstatne líši od tej, ktorá bola predložená predtým. V rámci tejto novej dohody budú práva Activisionu na cloudové streamovanie mimo EHP predané konkurenčnej spoločnosti Ubisoft, ktorá bude môcť licencovať obsah Activisionu akémukoľvek poskytovateľovi cloudových hier. Hráči tak budú mať prístup k hrám Activision rôznymi spôsobmi vrátane predplatených cloudových služieb pre viacero hier. Túto dohodu teraz posúdime v rámci novej fázy 1 prešetrovania.“
„Toto nie je zelená,“ pokračoval Cardell. „Starostlivo a objektívne posúdime podrobnosti reštrukturalizovanej dohody a jej vplyv na hospodársku súťaž, a to aj vzhľadom na pripomienky tretích strán. Náš cieľ sa nezmenil – akékoľvek budúce rozhodnutie o tejto novej dohode zabezpečí, aby rastúci trh s cloudovými hrami naďalej profitoval z otvorenej a efektívnej hospodárskej súťaže, ktorá podporuje inovácie a výber.“
„Tento najnovší vývoj možno nie je celkom taký, ako mnohí očakávali, keď CMA súhlasil s pozastavením konania o odvolaní spoločnosti Microsoft / Activision proti rozhodnutiu CMA o zablokovaní transakcie,“ uviedol Alex Haffner, partner pre hospodársku súťaž v britskej právnickej firme Fladgate, vo svojom vyhlásení pre Eurogamer.
„Namiesto toho, aby CMA využil novú ponuku Microsoftu na odpredaj práv na cloudové hry konkurentovi na zrušenie pôvodnej dohody, namiesto toho opečiatkoval toto pôvodné rozhodnutie a začal nové vyšetrovanie dohody v jej revidovanej podobe. Teoreticky to ponecháva spájajúcim sa stranám otvorenú perspektívu ďalšieho zdĺhavého procesu na riešenie vznesených obáv o hospodársku súťaž. V skutočnosti je však ťažké uveriť, že by Microsoft zvolil tento nový postup bez vysokej miery istoty, že teraz v správnom čase (konečne) dostane od CMA regulačnú zelenú.“