Hra Gran Turismo je vyvíjaná spoločnosťou Polyphony Digital a produkuje ju Kazunori Yamauchi. História tejto série sa začala už v roku 1992, keď sa spomínaný Yamauchi pustil do vývoja prvého dielu dlhoročnej série so skupinou siedmich ľudí. Vývoj tohto projektu trval 5 rokov.
Samotný Yamauchi je vášnivým fanúšikom motoršportu a chcel vytvoriť hru, ktorá by čo najvernejšie napodobňovala vzhľad a výkon rôznych vozidiel. A to sa mu podarilo. Aj preto Gran Turismo dostalo nálepku „The Real Driving Simulator“, teda skutočný jazdný simulátor.
Od vydania prvého dielu teda uplynulo už 26 rokov a z Gran Turisma sa stala jedna z najpopulárnejších a najdlhšie fungujúcich pretekárskych hier na konzolách PlayStation, ako aj vo všeobecnosti. Od svojho debutu v roku 1997 sa táto séria preslávila svojou realistickou grafikou, fyzikou a zvukom, ako aj veľkým výberom licencovaných áut a tratí. Do roku 2022 sa predalo viac ako 90 miliónov kópií. To z nej robí najpredávanejšiu značku pod spoločnosťou PlayStation.
Od hry k realite a od reality k filmu
Gran Turismo dokázalo prekonať hranice medzi virtuálnym a reálnym svetom. Je to séria, ktorá oslavuje radosť z pretekania, vášeň pre autá a snahu o dokonalosť. Práve táto séria nám ukazuje, že za snami sa má ísť. O tom svedči aj GT Academy, ktorá umožňuje hráčom premeniť svoje virtuálne zručnosti na reálne pretekárske kariéry.
Presne o tom je aj tento film. Konkrétne o jednom z najúspešnejších absolventov GT Academy, Britovi s menom Jann Mardenborough, ktorý sa zúčastnil súťaže v roku 2011. Mardenborough bol vášnivým hráčom Gran Turismo už od detstva a využil príležitosť zapojiť sa do online kvalifikácie GT Academy. Po prekonaní viac ako 90 000 súperov sa dostal do finálovej fázy v Silverstone, kde musel preukázať svoje schopnosti nielen v hre, ale aj za volantom skutočného auta.
Odvtedy sa stal jedným z najtalentovanejších mladých jazdcov na svete, ktorý sa zúčastnil takých prestížnych podujatí ako 24 hodín Le Mans, Formula 1, Formula E a Super GT. Mardenborough je dôkazom toho, že sen o tom, stať sa pretekárom, sa môže splniť prostredníctvom hrania Gran Turismo. Tak tomu aj skutočne bolo, až do roku 2016 kedy sa projekt medzi Sony a Nissanom zrušil.
Dojmy zo samotného filmu
Ale teraz už poďme na samotnú recenziu filmu. Na úvod si hneď zodpovieme tú najdôležitejšiu otázku, keďže všetci vieme, že filmy a seriály podľa videohier nemajú najlepšie meno. Gran Turismo je jeden z tých filmových počinov, ktorý toto zlé renomé určite zdvihne hore. Pri filme sa nudiť jednoducho nebudete. Na druhej strane má aj viacero chýb, o to viac ak ste fanúšikom tejto značky a poznáte ju dostatočne dobre, prípadne ak sledujete motoršport ako taký.
Film má dobré tempo a určite v ňom nie sú žiadne nudné alebo hluché pasáže. Príjemné pre mňa bolo opäť po dlhšej dobe vidieť na plátne Orlanda Blooma. Herec Archie Madekwe, ktorý stvárnil hlavnú postavu, teda Janna, bol takisto neskutočne sympatický a podal solídny herecký výkon. Hudba bola celkom príjemná, avšak myslím si, že sa tam dali vybrať aj nejaké viac nostalgické skladby, ktoré poznajú hlavne hráči.
Vozový park vo filme bol zastúpenými všetkými väčšími značkami ako napríklad Audi, Ford, Mclaren, Ferrari alebo aj ikonickým Nissanom GTR. Myslím si, že vzhľadom na série, v ktorých sa tam pretekalo, ide o reálny a veľmi dobrý výber značiek.
Z čoho som mal ja osobne ešte väčšiu radosť bol výber ikonických tratí, ktoré sa vo filme ukážu. Dovolím si menovať napríklad Silverstone, Red Bull Ring, či legendárny Nürburgring. Nie na všetkých sa však aj skutočne točilo. Zatiaľ čo rakúsky a nemecký okruh tvorcovia filmu skutočne navštívili, tak taký Silverstone nie. Veľkou zaujímavosťou je, že niektoré zábery sa točili aj na slovenskom Slovakiaringu. Človek, ktorý má pozorné oko, si však určite všimne, že niekedy nesedela náväznosť trati, na ktorej sa pretekalo.
Prelínanie hry, filmu a reality
Ďalšia moja kritika bude mieriť na scény, kde Jann hral Gran Turismo na PlayStation. Nerozumiem, prečo sa režisér rozhodol čiastočne zmeniť herné rozhranie a vôbec do toho zasahovať, keď výsledok bol oveľa horší ako originál. Ťažké srdce pri sledovaní filmu som mal aj na špeciálne efekty. Tie vyzerali naozaj veľmi zle a boli až druhotriedne.
Najväčším negatívom filmu bolo pre mňa správanie vlastného tímu, ako aj samotných jazdcov na trati. Prekvapuje ma, že toto scenáristom vôbec prešlo, keďže samotná mentalita a jedna z prvých vecí, ktorú sa pri hraní Gran Turismo naučíte, je etický kódex na trati. Ten hovorí o tom, že pri vytláčaní súpera mimo trať, búraní či narážaní do súperov budete penalizovaní a trestaní.
Z tohto dôvodu nerozumiem, prečo sa do filmu dostalo toto nešportové správanie jazdcov na trati. Motoršport ponúka krásne, neodolateľné, zábery z predbiehania, súbojov fair play na tratiach, taktík a rôznych iných vecí, ktoré by film obohatili ďaleko viac ako toto.
Ďalšiu veľkú nelogickosť, ktorú musím filmu vytknúť, je správanie mechanikov jeho (Jannovho) vlastného tímu. Sú doslova nepriateľskí a tento aspekt je vzdialený od reality tak strašne, ako len najviac môže byť. Žiadny mechanik na svete nebude podkopávať svojho vlastného jazdca. A už vôbec nie, ak je ten jazdec nováčik, pretože v tomto prípade mu všetci pôjdu naproti, aby sa čo najrýchlejšie aklimatizoval a začal podávať čo najlepšie výsledky.
Toto boli dve veci, ktoré mne na filme prekážali najviac a nedokázal som ich, ako sa hovorí, prehltnúť.
Pár slov na záver
Film určite tiahne hore fakt, že je podľa skutočnej udalosti. Na plátna kín dorazil relatívne vzácny a jedinečný príbeh o tom, ako sa hráč videohry stal skutočným profesionálnym jazdcom. Vo všeobecnosti tak filmové spracovanie Gran Turismo určite nijak neurazí.
Je však potrebné dodať, že nedosahuje kvalít filmov ako Rivali (2013 v hlavnej úlohe s Chrisom Hemsworthom a Danielom Brühlom) alebo Ford vs. Ferrari (2019 v hlavnej úlohe s Mattom Damonom a Christianom Baleom). Na druhej strane, ak to berieme ako herný film, tak rozhodne patrí medzi to lepšie, čo sa stihlo zatiaľ natočiť. Film vám zbehne a nudiť sa pri ňom nebudete a určite stojí za pozretie.