Hry už dávno nie sú záležitosťou detí a tínedžerov, vlastne oni ani nikdy neboli. Z histórie vieme, že hranie hier bolo od počiatkov koncipované pre rodiny, a teda aj dospelých. Viac či menej sa hrami na všetkých možných platformách bavia ľudia naprieč všetkými vekovými kategóriami.
Stále atraktívnejšie je hranie hier aj pre starších ľudí, a to medzi 55. a 64. rokom života. Od roku 2018 malo ich množstvo vzrásť o tretinu. Vyplýva to z výskumu, na ktorý poukazuje portál Gamesindustry.
Podľa dát marketingovej spoločnosti Global Web Index (GWI) došlo za posledné tri roky v danom vekovom rozpätí k nárastu o 32 %. Za týmto nárastom môžeme hľadať viacero príčin. Jednak aktuálna spoločenská situácia okolo pandémie koronavírusu, ale samozrejmosťou je aj starnutie obyvateľstva, ktoré už je na hranie zvyknuté.
Nemenej dôležitým faktorom istotne bude aj to, že z hier sa pomaly, ale isto, stáva mainstreamová zábava. Postupne tak mizne predstava toho, že hry sú určené len pre akési indivíduá, ktorým to aj tak nič do života nedá.
Zaujímavé sú aj ďalšie dáta. Hrám sa vraj akýmkoľvek spôsobom oddáva 86 % užívateľov internetu. Približne 1/4 všetkých rodičov a starých rodičov hry vníma primárne ako zábavu spojenú s rodinou.
Starší ľudia uprednostňujú hranie hier offline
Dáta GWI z roku 2020 ukazujú, že sa s vekom postupne znižuje potrebuje hrať „sociálne“. Zatiaľ čo 42 % hráčov vo veku 16 až 24 rokov hrá primárne multiplayer a komunikujú pri tom s ostatnými, u hráčov od 55 do 64 rokov sú to len 2 %. Starší hráči tvorili približne percento celkovej komunity battle-royale hier ako je Fortnite, PUBG a Apex Legends.
Na otázku, či v uplynulom mesiaci videli nejaký herný livestream, áno odpovedalo takmer 11 % užívateľov internetu v danom vekom rozpätí.
Ako sú na tom vaši rodičia či starí rodičia a hranie hier? Dokázali ste ich prehovoriť na nejakú tú partičku, alebo sa vám to nepodarilo? Dajte nám vedieť v komentároch.