Štúdio Giants Software prináša ďalšiu hru do známej farmárskej série Farming Simulator. Aj keď farmárskych hier existuje na počudovanie relatívne veľa, Farming Simulator vždy vyčnieval z davu. Dôvod je jednoduchý a netreba nad ním príliš premýšľať. Obľúbený je vďaka svojej jednoduchosti, veľkým možnostiam a dlhodobej tradícii v tomto žánri. Na scénu prichádza Farming Simulator 22 a nasledujúca recenzia slúži na to, aby sme všetkým digitálnym farmárom ponúkli náš názor na hru.
Farming Simulator 22 je hra, ktorá bola najdlhšie vo vývoji zo všetkých doteraz vydaných Farmingov. Viac času si autori vzali kvôli novinkám, ktoré do hry pridali. Aj keď ich tam reálne vidíme, otázkou ostáva, či to po toľkých rokoch stačí. Väčšinou totiž ide o drobné zmeny, ktoré síce sú dôležité, no v sérii, ktorá vychádza už 13 rokov, by sme možno očakávali väčší posun vpred. Dosť však bolo všeobecných rečí, poďme sa na hru pozrieť zblízka a detailne.
Čaká na vás krajšia farma
Asi najvýraznejšou zmenou je celý vizuál hry. Hneď v úvode si všimnete, že všetko je akési živšie, krajšie a opäť o niečo reálnejšie. Hovoríme samozrejme o grafickom spracovaní, ktoré sme si všimli ako prvé. Preto o tom píšeme hneď na úvod. Tieto grafické zmeny stavajú na tom, čo priniesol predchodca. Farming Simulator 19, ktorý vyšiel v roku 2018, totiž predstavil úplne nový engine pre osvetlenie, volumetrické tiene a priniesol tak viac možností pre vývojárov. Farming Simulator 22 to všetko vzal a ešte viac vylepšil. Všetko v hre vyzerá lepšie, farby sú živšie a modely reálnejšie. Dokonca aj textúry na budovách, ktoré si bežne ani nevšimnete, sú detailnejšie.
Obľúbený je vďaka svojej jednoduchosti, veľkým možnostiam a dlhodobej tradícii v tomto žánri.
Kľúčovým elementom v hre sú ale farmárske stroje, na ktorých budete jazdiť a s ktorými budete pracovať. V podstate od začiatku série si Farming zakladá na detailných modeloch traktorov, kombajnov, ale aj doplnkov a nástrojov. Aj preto táto hra vyčnieva a vždy vyčnievala od konkurencie. Navyše, všetky stroje, s ktorými budete pracovať, sú plne licencované, takže do rúk dostanete v podstate vernú kópiu reálneho stroja. Zmenami prešli aj detaily ako svetlá na vozidlách a rôzne efekty. Napríklad častice, ktoré okolo vás lietajú, keď kultivujete. Prach, ktorý okolo vás lieta, keď pracujete na svojom poli v noci a je osvetlený svetlom vášho vozidla. Aj samotné polia konečne vyzerajú reálnejšie. Keď vozidlom prejdete cez vašu úrodu, nestojí len tak nehybne. Reaguje na váš pohyb, ohýba sa a v prípade, že je to vaše pole, úrodu si jazdením po poli môžete aj zničiť.
Čaká na vás veľa menších zmien
Napríklad aj taká drobnosť, ako simulácia vetra a jeho smeru, je v novom Farmingu viditeľná. Aj keď by ste možno nepovedali, že je to pre takúto hru dôležité, opak je pravdou. Vidieť, ako sa vaša úroda ohýba vo vetre alebo jemnom vánku, je skutočne skvelý doplnok a detail, ktorý si zaslúži pochvalu. Sú to práve tieto malé detaily, na ktoré autori myslia, ktoré z dobrých hier robia skvelé. Napríklad taký dážď. Pokojne by sme sa zaobišli aj bez neho. Ale je tu, aj keď nie v takej kvalitnej miere ako napríklad vo Forza Horizon 5. Lepšie spracovanie sa ale netýka len grafickej stránky hry. Aj druhá, rovnako dôležitá stránka hry, sa dočkala vylepšení – zvuk.
Po nasadení slúchadiel si pozornejší z vás možno všimnú, že aj zvuky motora a vozidiel sú o niečo lepšie, realistickejšie. Veľké stroje ako kombajny alebo silné traktory konečne znejú ako poriadne mašiny. Na niektorých by sa, naopak, dalo ešte popracovať. Napríklad osobné automobily, ktoré asi veľmi využívať nebudete. V tomto prípade je to stále monotónny zvuk, len aby sa nepovedalo. Pravdepodobne aj preto, že väčšinu času strávite zavretý vo vašich poľnohospodárskych strojoch a nie osobných autách. Pod kolesami počujete pôdu, sneh alebo rôzne nerovnosti. Keď jazdíte v otvorenom priestore, zvuk je iný, než keď prechádzate medzi budovami a úzkymi uličkami.
Farming Simulator 22 je teda oveľa viac, než len graficky vylepšená hra s novými vozidlami, surovinami a možnosťami. Je to hra, do ktorej autori pridali opäť o niečo viac detailov a práve za tento dôraz na detaily musíme autorov aj hru pochváliť.
Čaká vás zima
Podstatnou zmenou vo Farming Simulator 22 sú ročné obdobia. Konečne do hry zavíta zima, sneh a mrazivé počasie. Skutoční farmári s týmto bojujú od nepamäti. Musia sa prispôsobiť a každý krok si naplánovať. Teraz to čaká aj vás. Hráte predsa simulátor. To znamená, že chcete mať čo najreálnejší zážitok. Aj keď táto možnosť je tu už dlhšie vo forme komunitného módu, až teraz sa štúdio oficiálne rozhodlo pridať ročné obdobia do hry. A urobili dobre.
Hneď v úvode hry sa ocitnete na vašej farme (alebo v prázdnom priestore v závisloti od náročnosti, ktorú ste si zvolili). Leto je v plnom prúde a hra vám takmer okamžite predstaví novinku, podľa ktorej by ste sa mali riadiť – kalendár. V ňom vidíte všetky plodiny, ktoré sú v hre dostupné a môžete ich zasadiť, respektíve pestovať. Hovoríme, samozrejme, len o plodinách, ktoré vám vyrastú. V kalendári nie sú uvedené produkty, ako chlieb alebo mlieko, keďže tie môžete vyrábať počas celého roka. Dôležité sú plodiny a dátumy, kedy ich môžete sadiť a kedy budú pripravené na žatvu. To všetko vám tento kalendár povie a vy sa tým musíte riadiť. Nie preto, že by ste inak boli zlý farmár, ale preto, že vám to hra ani nedovolí.
Jednoducho, ako farmár sa veľmi nezastavíte.
Ak jednoducho nie je pšenica v čase siatia, nezasejete ju ani keby ste veľmi chceli. Nestihne totiž vyrásť do obdobia žatvy a tým pádom vás hra nepustí. Musíte si teda presne naplánovať čo, kedy a ako. V našom prípade sme na to veľmi nedávali pozor a na naše tri skromné polia sme vysiali jačmeň. Teraz musíme čakať jeden celý herný rok, kým jačmeň dozreje a budeme ho môcť žať. Dovtedy ale veľmi nemáme čo robiť a rok nemôžeme nič predať, iba míňať peniaze. Na to sme si už ale zvykli. My a simulátor znamená, že počas prvých pár hodín pravdepodobne skrachujeme. Zatiaľ sa ale držíme a jedno pole sme, bohužiaľ, museli obetovať a vysadiť niečo iné. Nech máme z čoho žiť v zime, respektíve na začiatku roka.
Čaká vás poriadne plánovanie
Musíte si teda rozdeliť prácu. V prípade, že nemáte čo momentálne robiť, veľmi sa mýlite. Okrem toho, že vaše polia vyžadujú neustálu starostlivosť, môžete plniť aj rôzne zákazky. Najprv si však naozaj skontrolujte svoje polia. Rastie na nich tráva, ktorú treba odstrániť. Úrodu treba aj pohnojiť počas toho, ako rastie. Jednoducho, ako farmár sa veľmi nezastavíte. Ak ale naozaj potrebujete peniaze, ako my, môžete si ich buď požičať, alebo plniť vedľajšie úlohy na iných poliach, ktoré nie sú vaše. Väčšinou však ide o veľké polia a veľmi nízke odmeny. Stráviť reálnu hodinu alebo dve kultiváciou obrovského poľa a dostať za to len tisíc EUR je málo. Preto si vyberte niečo, čo je výhodnejšie.
V zimnom období sa tiež treba starať o príjazdové cesty a cestičky pomedzi polia, ktoré vlastníte. S tým vám pomôže nový doplnok – snežný pluh. Kúpite si ho v obchode za relatívne lacný peniaz a už sa môžete hrať na cestára. Vráťme sa ale k plánovaniu. Ešte raz pripomeniem, že je veľmi dôležité. Naozaj si dobre rozmyslite, kedy a čo vysejete a kedy bude plodina pripravená na žatvu. A to nie len preto, aby ste ju mohli hneď aj predať. Oveľa viac sa vám oplatí naplánovať si celý produkčný reťazec. Napríklad hneď ako zožnete plodinu, vyrobiť z nej chlieb a ten predať. Takmer každá plodina v hre sa dá použiť ešte na niečo iné a nemusíte ju hneď surovú predávať, aj keď môžete. Finančne je však výhodnejšie odniesť ju do fabriky a vyrobiť z nej produkt.
Čaká vás kompletná produkcia
Továrne boli do hry pridané ako vidina veľkého zisku a ešte viac reálnej simulácie farmárskeho života. Ale pozor, vidina zisku je síce pekná, no veľmi ťažko sa z nej stane realita. Na výber máte dve možnosti. Buď si továreň (napríklad na chlieb) kúpite na svoju farmu a postavíte si ju kde chcete, alebo si kúpite už existujúcu, ktorá je niekde na mape. Tak či onak si tento krok vyžaduje obrovskú investíciu a minimálne zo začiatku na to ani nepomyslite. Ak ste teda nejakým zázrakom z jačmeňa nevydolovali 300-tisíc EUR. Ak áno, napíšte nám prosím ako, pokúsime sa to urobiť rovnako.
Do továrne musíte navoziť všetky potrebné suroviny. Vezmime si napríklad takú továreň na čokoládu. Na to, aby fungovala, potrebuje mlieko aj cukor. To znamená, že musíte mať pravidelný prísun cukrovej trstiny a mlieka od vašich milovaných kravičiek. Aj keď sa to zdá ako jednoduchá záležitosť, naozaj nie je a vyžaduje si veľké množstvo času a plánovania. Naozaj nám môžete veriť, keď neustále počas recenzie opakujeme, že si svoj ďalší krok musíte plánovať. My sme to tak neurobili a pozrite sa na nás. Úspešný farmári, ktorí sú na pokraji krachu. Vôbec to však neberte ako sťažnosť na to, že hra je zložitá a vyžaduje si investíciu. To vôbec nie, práve naopak. Je to skvelé, že vo Farmingu musíte rozmýšľať nad ďalším krokom a plánovať si čo ďalej. Presne o tom je simulátor.
Na jednej mape sa môže naraz stretnúť až 16 hráčov a pomáhať si navzájom.
Nenechajte sa tým odradiť. Na to, aby bola vaša farma v zisku, musíte najprv veľa investovať a iba pomaly sa vám táto investícia bude vracať. Napríklad taký med. Včeličky potrebujú v podstate len vodu a vašu lásku. No aj napriek tomu je tento proces zdĺhavý a v priemere získate tak tisíc EUR z času na čas. Nie je to veľa, ale je to poctivá práca. Keď sa vám už bude zdať, že je toho na vás veľa a nestíhate, pomôcť môže aj kamarát.
Čaká na vás priateľ
Hovoríme, samozrejme, o reálnom priateľovi, ktorí vám v hre môže pomôcť. No najať si môžete aj počítačom ovládaného pracovníka, ktorý vám pomôže. Či už skultivovať, alebo poorať pole, alebo vysiať nejakú plodinu. Títo pracovníci však stoja nejaké peniaze a nie vždy sú spoľahliví. Niektoré polia sú totiž krivé a nemajú dokonalé 90-stupňové rohy. Počítačový asistent to akosi nevie pochopiť a vydá sa na cestu rovno cez stred pola. Dôjde na koniec a vyhlási, že jeho práca na dnes skončila. Ďakujem pekne, môžeme si to ísť dokončiť sami a ty si hľadaj inú prácu. No aj napriek tejto nepríjemnej chybe vedia byť nápomocní. Pripravte sa iba na to, že si ich zaplatíte.
Ak chcete niekoho, kto aj rozmýšľa, pozvite si do hry kamaráta. Farming Simulator 22 podporuje multiplayer a dokonca aj cross-play hranie. Nezáleží teda na tom, na akej platforme máte hru vy a na akej váš priateľ. Spoločne sa môžete pustiť do riadenia úspešnej farmy a verte nám, keď povieme, že je to oveľa väčšia zábava. Keď už nič iné, budete na to dvaja. Prípadne traja alebo aj šestnásti. Áno, na jednej mape sa môže naraz stretnúť až 16 hráčov a pomáhať si navzájom. Určite si ich zavolajte. My máme síce len jedného, ktorý aktívne nový Farming hrá, no aj to je niečo. Aj keď má teda oveľa viac rečí okolo ako AI pomocník. Je však zadarmo, takže nám neuberá z už tak tesného rozpočtu našej farmy.
Čaká na vás Farming Simulator 22
Dostávame sa na záver našej recenzie a hru musíme vo veľa veciach pochváliť. Áno, sú tu chyby. Napríklad nie veľmi inteligentný AI pomocník, fyzika vozidiel (stále môžete lietať po strmých kopcoch s traktorom), alebo chybné vedľajšie misie, kedy sa vám nezapočítava postup. Niektoré z týchto vecí vyriešia aktualizácie, na niektoré si proste musíme zvyknúť. Aj čo sa týka noviniek, by to v novom Farmingu mohlo vyzerať o čosi lepšie. Samozrejme, spomínali sme grafické vylepšenia, audio vylepšenia a množstvo detailov. Za tým si stojíme a odráža sa to aj na hodnotení. Rovnako tak množstvo oficiálne licencovaných strojov a dokonca aj tvorba postavy (aj keď v solo režime nemá význam). To všetko robí z hry skvelý zážitok, a keď k tomu pripočítame aj to množstvo manažovania, ktoré do toho musíte dať a taktizovania, je to proste hra, ktorú si užije každý nadšenec farmárčenia.
Na druhú stranu, čo sa naozaj veľkých noviniek týka, do hry prišla v podstate iba zima. To znamená sneh na mape a jeden snežný pluh, ktorým ho môžete odhŕňať. Kalendár plodín, ktorý sa ale dá vypnúť a nemusíte sa ním riadiť. Nepomáha ani pocit, že toto je zatiaľ najdlhšie, čo bol nový Farming vo vývoji a za takú dobu by sme toho možno čakali viac. Hra má veľký potenciál a množstvo možností, ako ju vylepšiť. Čo takto aspoň obdobie búrok, kedy je jednoducho možné, že z vašej úrody nič nebude? Áno, nie je to povzbudzujúce, ale skutoční farmári s týmto bojovať musia. Pevne veríme, že ďalší ročník toho prinesie oveľa viac a budeme môcť hodnotenie dvihnúť. Dovtedy tu ale máme Farming Simulator 22, ktorý je síce skvelý, ale niektoré veci by mohli byť lepšie.