Na poli simulátorov sme si toho mohli vyskúšať už všeličo možné aj nemožné. Osobne mám tento druh hier veľmi rád, preto som bol veľmi rád, že sa mi do ruky dostal aj titul od vývojárov z Live Motion Games, Builder Simulator.
Náš rodinný dom začali rodičia stavať keď som mal 3 či 4 roky. V hlave mám na toto obdobie množstvo spomienok. Bolo preto zaujímavé zistiť, či mi práve Builder Simulator vyvolá ďalšie spomienky. Ako nakoniec hra obstála?
Hra nie je len o stavaní
Na prvý pohľad by mohol krátky popis hry vyzerať nejako takto – budete stavať, stavať, a stavať. Lenže už druhá veta oficiálneho popisu v karte služby Steam naznačuje, že hra nie len o tom. „Builder Simulator je hra pre tých, ktorých najväčším snom vždy bolo postaviť si vlastný dom od základov. Pripravte si plán, nakúpte potrebný materiál a postavte dokonalé sídlo tehlu po tehle,“ píše sa tam.
A skutočne, v hre si môžete naplánovať každý meter vášho vysnívaného domu. Miestami by sa možno mohol titul premenovať na „Architect Simulator“, keďže pri plánovaní môžete stráviť veľa času.
Poďme ale postupne. Skôr než sa vrhnete do honosných stavieb je dobré prejsť si tutoriál. Ten vás naučí doslova všetko. Od toho ako kopať základy domu, až po to, ako kúpiť posteľ do vašej vysnívanej spálne. Len samotný tutoriál vám zaberie pomerne dosť času, nakoľko sa v ňom nachádza okolo 20 sekcií s rôznymi úlohami. Aspoň sa potom nebudete môcť sťažovať na to, že ste niečo nevedeli. Aj keď ono je to aj tak jedno.
Viacero herných režimov
Po prejdení tutoriálu, si môžete vybrať niektorý z prístupných herných režimov. Na výber máte „Contracts, Sandbox, Interior Designer, Planner“. Práve prvý spomínaný režim bude pre hráčov zrejme najzaujímavejším. Budete totiž chodiť z pozemku na pozemok a plniť rôzne úlohy. Niekde budú chcieť dom zatepliť či naniesť fasádu, inde vymaľovať, niekde postaviť strechu, či opraviť sfušovanú robotu od iného nekvalitného stavbára.
Problémom ale je, že som vymenoval polovicu aktuálne dostupných kontraktov. Áno, momentálne je v hre 10 takýchto kontraktov, ktorých splnenie vám zaberie cca 5-6 hodín hrania. Závisí od toho, akí šikovní stavbár ste. Vývojári sľubujú pridanie ďalších kontraktov, ale doposiaľ sa tak nestalo.
Ďalšie režimy vychádzajú zo svojich názvov. Osobne ma však veľmi nezaujali a priznám sa, nestrávil som v nich veľa času. Možno je to tým, že nemám estetické cítenie a ani v realite netrávim veľa času premýšľaním nad tým, či si kúpiť takú stoličku, alebo takú, resp. ako sa mi hodí do aktuálnej zostavy nábytku. A tobôž neznášam geometriu a meranie, plánovanie.
Je to ale vec vkusu, a čo nesadlo mne, môže inému dopriať zábavu na dlhé hodiny. Takže ako sa hovorí, nevyskúšaš, nevieš.
Hrateľnosť a pár nedostatkov
Ako sme už spomenuli v úvode, tutoriál vám toho ukáže veľa, priam všetko. Hrateľnosť je preto z toho pohľadu príjemná. Len občas sa mi stalo, že som niečo nevedel spraviť, nevedel nájsť tú správnu vec či podobne.
Aj napriek tomu, že v hre je k dispozícii množstvo funkcií, ich výber je rýchly a časom aj intuitívny. Chcete vybrať „zo svojho vrecka“ vŕtačku? Nie je problém. Lopata, kelňa, lešenie? Rovnako, nie je problém.
Z hľadiska herných možností je však pojem hrateľnosť na inej úrovni. Zabudnite na to, že pri kopaní základov pôjdete krivo, alebo že nebudú vo vodováhe osadené dvere. Hra vám to jednoducho neumožní. Čo však v hre je, je možnosť položiť podlahu v jednej izbe jediným kliknutím. A teda kým niektoré prvky stavania sú spracované skutočne dôkladne, iné sú „odfláknuté“ na jeden klik.
A táto nevyrovnanosť je hre na škodu. V režime Contract „by bolo super“ dostať menej peňazí za to, že ste niečo nespravili dobre. Vlastne, ono v tomto režime nedostávate žiadne peniaze. Jednoducho dostanete budget na to, aby ste všetky úlohy splnili a splníte ich hravo. Hra to zrejme berie tak, že čo ušetríte, to je vaše. Chcelo by to prepracovať a pustiť hráčov robiť chyby.
V neposlednom rade vidím problém aj v skutočnosti, že hra absolútne ignoruje dni. V rámci jedného dňa vykopete základy, zalejete ich betónom, vymurujete múry, osadíte okná i dvere, vytvoríte strop, naň položíte drevené trámy a na to položíte strechu. Áno, dnes sa už dom dá postaviť v priebehu pár dní, ale toto trošku vadí.
Pár slov na záver
Vývojári sa snažili priniesť ucelenú hru, ktorú sa rozhodli rozkúskovať viacerými režimami. Ak by sa sústredili na stavanie samotné, možno by bol výsledok o niečo lepší. Veď predsa si na navrhnutie interiéru nezavoláte murára.
V konečnom výsledku ale Builder Simulator nie je zlou hrou. Ponúka veľa možností a ak miestami prižmúrite oko, určite sa na niekoľko hodín dosýta zabavíte. Teda ak vás bavia simulátory a stavanie, alebo dizajnovanie, či plánovanie.
Tvorcovia navyše s hrou ďalej pracujú a časom by sme mohli dostať ďalší obsah, či možno aj opravu niektorých jej nedostatkov. Spomenúť určite treba aj cenovku, a to necelých 17,- €. Tá vôbec nie je prestrelená a určite aj ona prispieva, alebo prispeje k tomu, že sa k hre dostane množstvo hráčov. Tak čo, pustíte sa aj vy do stavania?