DualSense dokáže využívať zvukové efekty v hre k vytváraniu vibrácií

Mário Gurský Mário Gurský

Spoločnosť Sony nedávno potvrdila, že DualSense k PlayStation 5 bude schopný generovať haptickú spätnú väzbu na základe odpovedajúcich zvukových efektov v hre. Táto informácia pochádza z nedávno zverejnenej správy spoločnosti Sony.

V tejto správe sú stručne popísané a diskutované nové podrobnosti o novom ovládači a haptickej spätnej väzbe. V správe sa píše: „Aj keď DualSense umožní realistickejšie herné zážitky, tvorcovia hier budú potrebovať viac času a vedomostí k vytvoreniu vysoko kvalitných vibrácií.

- Reklama -

Uľahčenie vývoja

V správe sa ďalej píše, že za účelom zníženia náročnosti vývoja hier, Sony implementovalo úplne nový návrh spätnej väzby, špeciálne pre výrobcov hier. Vývojárom by tento nástroj mal pomôcť hypoteticky rýchlejšie vytvárať vibračné krivky. Zároveň by im to malo pomôcť preskočiť niekoľko krokov, ktoré boli predtým nutné robiť pre DualShock 4, ako o tom informuje portál VG247.

Ďalej to uľahčuje vytváranie hmatových modelov spätnej väzby, na základe zvukových efektov, ktoré sa nachádzajú v hre a zodpovedajú konkrétnym činnostiam. „Náš vývoj bol zameraný na technológiu hlbokých neurónových sietí. Problém však spočíval v tom, že v minulosti existovalo niekoľko štúdií, ktoré túto technológiu aplikovali skôr na zmysel dotyku, než na obrazy a zvuky“.

Rovnaká budúcnosť haptiky ako touchpadu na PS4?

Správa ďalej pokračuje: „Na začiatku sme strávili veľa dní trpezlivým skúmaním dát. Neskôr sme skúmali a študovali rôzne algoritmy, zatiaľ čo sme dostávali rady od odborníkov. Práve to nám do určitej miery pomohlo a umožnilo automatizovať generovanie vysoko kvalitných vibračných kriviek. Vyzeralo to, ako keby boli vytvorené ručne tvorcami.“

- Reklama -

V súvislosti s nedávnymi novinkami diskutovali vývojári o tom, ako ich hry využijú haptickú spätnú väzbu ovládača DualSense pre PS5. To všetko bolo ešte predtým ako sme sa dozvedeli, že ovládač bude reagovať na zvukové efekty v hre. Samozrejme, táto nová funkcia posúva pre vývojárov hranice možností.

Otázkou však je, či budú vývojári skutočne tieto možnosti využívať. Vzhľadom na fakt, že väčšina hier nebude robená špeciálne pre ovládač od Sony, je to otázne. PlayStation 5 by mal byť uvedený na trh niekedy v polovici novembra. Približne týždeň po Xbox Series X. Oficiálny dátum však Sony stále neprezradilo.

- Reklama -
1 koment
1 Komentár
Najstaršie
Najnovšie Najviac hlasov
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
trackback

[…] konzoly novej generácie od Sony. Hlavne rýchlejšie načítavanie a vysoký výkon. V hre sú aj schopnosti ovládaču DualSense. Otázkou tiež ostáva, či sa Square Enix rozhodne hru vydať ako ďalší, samostatný titul, […]

Naša relácia

- Reklama -
1
0
Chceme počuť tvoj názor! Pridaj komentár :)x