Pokiaľ príde reč na letecké simulátory, minimálne v posledných mesiacoch určite narazíte na jedinú hru. Microsoft Flight Simulator. Oznámený na E3 v roku 2019 a odvtedy si každý deň získava viac a viac pozornosti. Zahrať si ho môžete od 18.8. a čo je ešte lepšie, je dostupný aj v predplatnom Xbox Game Pass pre PC.
Čo však v prípade, že nemáte a ani nechcete Game Pass, alebo nechcete kupovať Flight Simulator, alebo len jednoducho chcete skúsiť nejaký iný letecký simulátor. Existuje nejaký vôbec? Krátka odpoveď znie áno, existuje ich viacero. Dlhšia odpoveď znie tiež áno, ale upozorniť musíme, že pravdepodobne ani jeden z nich nebude tak prepracovaný, ako Microsoft Flight Simulator. Väčšinou z toho dôvodu, že ide o staršie tituly. Napriek tomu sa na ne pozrieme.
Letecké simulátory, ktoré si predstavíme v dnešnom článku vieme rozdeliť do dvoch kategórií. Klasické, v ktorých je vašou úlohou preletieť z bodu A do bodu B, kochať sa pohľadom na zem z oblakov, prípadne bezpečne dopraviť cestujúcich. Druhá kategória je aj s nádychom súbojov, ide teda o simulátory bojových lietadiel, v ktorých už musíte zapojiť aj zbrane.
Klasické letecké simulátory
GeoFS (v prehliadači)
Túto hru si dokonca ani nemusíte inštalovať, stačí vám kliknúť na tento odkaz, následne na tlačidlo “Fly” a ste v hre. Vybrať si môžete spomedzi 20 lietadiel, obletieť môžeme celú zemeguľu a ovládanie tiež nebude problém. Využiť môžete ako klávesnicu a myš, tak aj joystick alebo gamepad. nemusíte sa báť, že v hre nebude čo robiť alebo vidieť. Ponúka vyše 30 tisíc rôznych pristávacích dráh. V prípade, že máte dlhú chvíľu na cestách, GeoFS si môžete zahrať aj na mobilných zariadeniach.
Graficky vás hra, samozrejme, neohúri, ale s tým musíte jednoducho počítať. Predsa len ide o hru vo vašom prehliadači. Napriek tomu je to zaujímavá hra, ktorú ponúka množstvo zábavy. V bezplatnej verzii dokonca ponúka aj multiplayer, takže pri vašich potulkách v oblakoch narazíte aj na ďalších hráčov. Je ich tam prekvapivo veľa. Ak sa predsa len rozhodnete, že štandardné rozlíšenie máp nie je pre vás a chcete ich mať o niečo lepšie, môžete si zaplatiť prémiovú verziu za 9,99 € na rok. Získate tým HD mapy, ktoré hra načítava z vyhľadávača Bing.
YSFlight (Windows, MacOS)
YSFlight možno vyzerá, že sa od svojich skromných začiatkov nikam nepohol, to však nemusí byť na škodu. Grafika je ešte horšia ako v prípade GeoFS, to však nahráva starším počítačom, ktoré nebudú mať s hrou žiadny problém. Hrá má dokopy niekoľko MB, takže kto by sa sťažoval?
História tejto hry je taktiež zaujímavá. Stojí za ňou jeden človek – Soji Yamakawa, prezývaný tiež Captain YS. Hru vytvoril ako školský projekt ešte v roku 1999. Následne na vývoji pokračoval a mal to ako hobby. Aj keď hra už nejaký čas nedostala žiadnu aktualizáciu a musíme uznať, že na výber je množstvo iných a krajších simulátorov, stále ponúka všetko, čo by letecký simulátor mal mať.
Hra dokonca ponúka vyše 70 lietadiel a letieť môžete aj vo formáciách s umelou inteligenciou. Pozoruhodné na to, v ktorom roku bola hra vydaná. O hru sa neskôr starala aj komunita a existoval pre ňu nástroj YSUpload. Ten bol stiahnutý v roku 2014 a už nefunguje, napriek tomu sú komunitné módy stále dostupné.
FlightGear (Windows, MacOS)
FlightGear je bezpochyby šampión, pokiaľ ide o množstvo nastavení a úroveň kustomizácie. Hra postavená na open-source softvéri začala svoju cestu ešte v roku 1997, no vývojári a komunita sa o hru starajú takmer na dennej báze. Poslednú aktualizáciu dokonca hra dostala len pred pár dňami. Inštalácia hry však môže byť o niečo ťažšia než ste zvyknutí a preto bude potrebné pozrieť si na to tutoriál.
Ak sa cez to dostanete, pripravený je pre vás naozaj detailný 3D svet. Základná hra má len niekoľko scenérii a preto bude potrebné stiahnuť si ďalšie. Priamo na oficiálnej stránke nájdete odkaz, ktorý obsahuje vyše 20 tisíc rôznych letísk a nové prostredia. Odporúčame taktiež pozrieť sa na oficiálnu wiki hry, kde nájdete ako návod na inštaláciu, tak aj ovládanie.
Google Earth Flight Simulator (Windows, MacOS, Linux)
Vedeli ste o tom, že aj Google Earth ponúka vlastný letecký simulátor? Možno aj áno, niekedy dávno to bola známa informácia. Je však dobré si ju pripomenúť. Budete na to potrebovať desktopovú verziu Google Earth, v prehliadači vám hra nebude fungovať. Stačí ísť cez tento odkaz a stiahnuť si Google Earth Pro na váš operačný systém.
Po spustení aplikácie si to namierte do “Tools” a následne kliknite na “Enter Flight Simulator”. Ak si zapamätáte klávesovú skratku, môžete stlačiť “Ctrl + Alt + A” na Windowse, alebo “Command + Option + A” na MacOS.
Nečakajte ale žiadne zázraky, ide skôr o doplnkovú funkciu na krátkodobé pobavenie sa, určite nejde o plnohodnotný simulátor. Dokonca neuvidíte ani kokpit a na výber máte len dve lietadlá. V podstate sa vám bude kamera pohybovať nad mapou Google Earth a zobrazovať rôzne informácie, ktoré majú pripomínať kokpit z lietadla. V “hre” sa nemusíte o nič starať.
Nemusíte sa ale uspokojiť len so Zemou. Vďaka mapám od NASA sa môžete preletieť ponad Mesiac alebo Mars. Stačí kliknúť na ikonku Jupitera v hre. Hra podporuje aj joystick a plusový bodík získava za vskutku detailné spracovanie dvoch lietadiel, ktoré sú na výber.
X-Plane 11 (Windows, MacOS, Linux, Android, iOS)
Na záver klasických simulátorov tu máme špecialitu. X-Plane 11 obsahuje vyše 3 tisíc rôznych letísk, ktoré sú detailne spracované. To platí aj pre terminály, budovy a hangáre. Čo je ešte zaujímavejšie je fakt, že X-Plane 11 sa tvári ako seriózna hra. Dokonca tak seriózna, že ju vývojári ani nenazývajú hrou, ale skôr nástrojom pre leteckých inžinierov.
Kým sa začnete posmievať, mali by ste vedieť že presnosť, ktorá sa v tejto hre dá dosiahnuť je naozaj na vysokej úrovni. Aspoň teda teoreticky. Hra totiž využíva špeciálny aerodynamický model, známy ako “blade element theory“. Vďaka tejto teórií sa celý let simuluje so silami, ktoré na každý komponent lietadla pôsobia súčasne.
Hra je detailne navrhnutá a ponúka aj pekný pohľad pre oko. Pripraviť sa musíte aj na zlyhanie v kabíne. Pokaziť sa môže v podstate čokoľvek a kedykoľvek. Môže to byť frustrujúce, ale o to realistickejšie. Čo sa týka samotných lietadiel, na výber je ich dostatok a ak vás hra zaujme, môžete si nejaké dokúpiť, alebo stiahnuť zadarmo. Plná verzia hry nie je zadarmo, ale môžete si zahrať demo verziu.
Bojové letecké simulátory
War Thunder (Windows, MacOS, Linux, PlayStation 4, Xbox One)
V tejto kategórii je potrebné upozorniť, že ide o hry, ktoré sa väčšinou primárne sústredia na boj, takže v nich nenájdete toľko možností a nastavení lietadla ako v klasických simulátoroch. Stále však ponúkajú hodnovernú kópiu toho, ako by to teoreticky vyzeralo, ak by ste v ňom sedeli. Akurát je to pre vás bezpečenejšie a z pohodlia domova.
War Thunder snáď netreba ani predstavovať. Ide o vyzývateľa hier World of Tanks a World of Warplanes od spoločnosti Wargaming. Silnú stránku majú v tom, že všetky bojové vozidlá a lietadlá spolu bojujú na jednej mape, v jednom zápase. Nie sú to teda oddelené hry ako v prípade tých od Wargamingu.
V hre sa proti sebe postavia 16-členné tímy a bojujú o víťazstvo. Ako sme už spomínali, na výber máte tanky a lietadlá. Lietanie však obsahuje aj atribúty ako preťaženie a zorné pole. Tie si môžete vylepšovať hraním alebo minutím reálnych peňazí. Čo je ešte lepšie, hra je zadarmo.
Rise of Flight (Windows)
Hra Rise of Flight vás posadí do kokpitov klasických lietadiel druhej svetovej vojny. Prvá vec, ktorú si po nastúpení do lietadla všimnete sú detaily celého kokpitu a všetkého okolo vás. Hra naozaj stavia na reálnosti. Ľahko sa tak môže stať, že jednoducho zabudnete na hlavnú úlohu hry – bojovať. Napriek tomu vám nič nebráni jednoducho sa preletieť ponad Verdun a užívať si výhľad.
Hra obsahuje niekoľko módov, vlastné scenáre, multiplayer a kampaň. V nej si zahráte niektoré z najznámejších bitiek druhej svetovej vojny. Samozrejmosťou je aj hranie či už na klávesnici, alebo joysticku. Podobne ako War Thunder aj Rise of Flight obsahuje mikrotransakcie, ale bez problémov si hru môžete užiť aj bezplatne.
World of Warplanes (Windows, MacOS)
Keď sme pre War Thunder spomínali hry od Wargamingu, bolo by nefér nespomenúť ich. Teda aspoň jednu z nich, ktorá sa sústredí výhradne na letecké súboje. Ide o World of Warplanes a ak hrávate, alebo ste niekedy skúšali World of Tanks, princíp je veľmi podobný. V hangári si vyberiete svoje lietadlo a idete do boja.
Na mape sú rozmiestnené rôzne body, ktoré máte brániť alebo na nich útočiť. Vám sa ale pravdepodobne bude chcieť strieľať a ničiť nepriateľov. Úplne to chápeme a pokojne sa do toho môžete pustiť. Aj keď ovládanie je jednoduché a prirovnať to k leteckému simulátoru nie je veľmi presné, o svoje lietadlo sa musíte starať a vylepšovať ho. Na to vám poslúži množstvo rôznych nastavení a vylepšení v hangári.
Podobne ako pri predchádzajúcich dvoch hrách, aj tu si môžete lepšie vybavenie a lietadla kúpiť za reálne peniaze, ale hra ako taká je zadarmo a nemusíte do nej investovať nič.
[…] Hra, o ktorej ste určite tento rok už počuli. Ak nie, úspešne ste sa vyhýbali herným stránkam niekoľko týždňov, či mesiacov. Písalo sa o nej totiž všade ešte dlho predtým, než vôbec vyšla. V podstate od svojho ohlásenia vzbudzovala hra očakávania a otázky. Po vydaní sa ukázalo, že to Microsoft s hrou myslel vážne a nie je to len obyčajný titul, ktorý vydrží rok či dva. Microsoft plánuje dlhodobú podporu o čom hovoria aj rôzne technológie, ktoré sú v hre použité. Reálne počasie, áno, presne také isté, ako je práve namieste nad ktorým letíte. Reálne pamiatky a prírodné úkazy. Ľahko pri nich zabudnete, že vlastne musíte pilotovať lietadlo. Či už ste fanúšik lietadiel, alebo sa chcete len pokochať krajinou z vtáčej perspektívy, Microsoft Flight Simulator je to pravé pre vás. A ak nie, máme pre vás aj špeciálny článok o ďalších simulátoroch lietania. […]
[…] poslednej hry, ktorá sa zaoberala žánrom leteckého simulátora z prostredia Star Wars ubehlo dvadsať rokov. Vyšlo ich dokonca niekoľko a niektoré z nich […]