Kalendárny rok sa nám pomaly blíži ku koncu. Všetky dôležité a veľké hry už vyšli a preto sa v pokoji a s odstupom môžeme pozrieť na to, ktoré sú tie najlepšie. V tomto článku vám prinášame zoznam tých najlepšie hodnotených hier na konzolu PlayStation. Kto vie, možno nájdete nejakú, ktorú ste ešte nehrali, alebo niekomu vyberiete neskorý vianočný darček.
Zoznam obsahuje 10 hier, pričom poradie je náhodné. Nejde teda o rebríček od najlepšej po najhoršiu, ani naopak. Pri zostavovaní sme sa riadili rebríčkom zo stránky MetaCritic a našim redakčným hodnotením, pričom do úvahy sme brali aj hodnotenia hráčov, nie len kritikov. Bohužiaľ, zostaviť rebríček iba podľa hodnotenia hráčov je nemožné, keďže nie každý vie byť v hodnotení objektívni a preto sa často pri hrách vyskytujú takzvané “review bombs”, teda úmyselné zníženie skóre.
Je načase, aby sme zodpovedali dôležitú otázku: Aké sú najlepšie hodnotené hry roku 2020 na konzolu PlayStation? Sú to tieto.
Persona 5 Royal
Skóre kritikov: 95
Skóre hráčov: 83
Prvá hra v našom rebríčku najlepšie hodnotených hier je exkluzivita pre konzolu PlayStation 4. Od kritikov si získala priemerné hodnotenie 95% a od užívateľov zas 83%. Robí to z nej jednoznačne najlepšie hodnotený titul do dnešného dňa. Zaujímavosťou je, že nejde o úplne nový titul. Personu 5 si totiž hráči už mali možnosť zahrať pár rokov dozadu.
Je teda Persona 5 Royal pripravená ospravedlniť ďalšiu kúpu hry, ktorú ste už raz hrali? Určite áno a nenasvedčuje tomu len prvé miesto v našom rebríčku. Množstvo zmien, ktoré Persona 5 Royal do hry priniesla vám zabezpečí úplne nový pocit z hrania. Nedajte však len na naše slová, skúste si hru zahrať sami a uvidíte.
The Last of Us Part II
Skóre kritikov: 93
Skóre hráčov: 57
Vydanie tejto hry sa nedá ignorovať, nech už na ňu máte akýkoľvek názor. Písalo sa o nej dlho pred, počas, aj po vydaní. Zaujímavosťou je, že titul je takpovediac kontroverzný. Hráči hre vyčítali najmä príbeh, ktorý sa sústredil okolo LGBT tematiky. Hra si prešla peklom, keď mala v jednej chvíli veľmi nízke hodnotenia od užívateľov. Nedávno však zozbierala takmer všetky ocenenia Golden Joysticks.
Kritici si to ale nemysleli, hre bez výnimky udelili tie najvyššie skóre. Ak ste fanúšikom prvého The Last of Us, nesmiete vynechať ani druhé pokračovanie. Príbeh rozoberať nebudeme, každý má totiž iné preferencie. Čo sa týka technického spracovania hry, tam nemôžeme povedať inak, než že je na extrémne výbornej úrovni.
Dreams
Skóre kritikov: 89
Skóre hráčov: 87
Hra Dreams sa dá popísať ako samostatný vesmír, ktorý navštívite, ak sa chcete ponoriť do nových dobrodružstiev a sveta štúdia Media Molecule. Je to taktiež svet, v ktorom si môžete vytvárať svoje vlastné vesmíry, respektíve svety, zážitky, spomienky a podobne. V tomto prípade ide skôr o tvorivý nástroj, než o hru ako takú. Vašou “úlohou” je zostaviť si svet podľa seba a to s využitím rôznych vývojárskych nástrojov.
Či už sa rozhodnete vytvoriť hru, alebo skôr hudbu, umenie, alebo čokoľvek iné, hra vám to umožní. Navyše môžete preskúmavať svety ostatných hráčov a ak sa práve necítite tvorivo, relaxovať môžete v iných výtvoroch komunity. Hra si pre svoj neštandardný prístup k videohre okamžite získala srdcia fanúšikov a preto si nepochybne vyslúžila aj miesto v tomto zozname.
Ghost of Tsushima
Skóre kritikov: 83
Skóre hráčov: 92
Jedna z mála hier, ktorá sa môže pochváliť vyšším skóre od hráčov, než od kritikov. Pre mnohých hráčov je táto hra splnený sen a preto niet divu, že patrí medzi najlepšie PlayStation hry. Najmä pre tých, ktorí stále túžili po Assassin’s Creed v Japonsku. Hra od štúdia Sucker Punch vám to splní. Aspoň v istom slova zmysle. Píše sa rok 1274 a vy sa zhostíte roly samuraja – nebojácneho ochrancu Japonska. Celý príbeh sa odohráva vo feudálnom Japonsku. Konkrétne po nájazde mongolov na pokojný ostrov Tsushima.
Ako jeden z posledných preživších samurajov musíte vstať z popola a vrátiť sa do boja. Zachrániť to, čo vám bolo vzaté a poraziť nepriateľa, ktorý zdá sa, má navrch. Klasické bojové umenie a férové súboje vám však v tomto prípade nepomôžu vždy. Preskúmať musíte aj nové prvky a spôsoby likvidácie nepriateľov a vrátiť Japonsku jeho slobodu. Hra si hneď od vydania udržuje tie najvyššie hodnotenia a nepoľavuje ani po ďalších aktualizáciách – práve naopak. Vývojári sa o hru stále starajú a pridávajú nové možnosti, naposledy napríklad aj multiplayer.
Final Fantasy VII Remake
Skóre kritikov: 87
Skóre hráčov: 82
Asi jedna z najočakávanejších hier tohto roka je nepochybne remake Final Fantasy VII. Ide o kompletné prerobenie celej pôvodnej hry, takže tešiť sa môžete na novú grafiku a vylepšenú technickú stránku. Samozrejme, okrem iného. Ide však len o prvú časť z pôvodnej hry a to kvôli tomu, že pôvodná hra je naozaj veľká. Kompletný remake by si teda vyžadoval oveľa viac času. Štúdio sa teda rozhodlo tento remake rozdeliť na niekoľko častí.
Má to výhodu aj v tom, že za každý si môžu účtovať poplatok samostatne. Za svoje peniaze však dostanete naozaj remake, ktorý má právo sa tak nazývať. Štúdio Square Enix si dalo záležať a hráčom prinieslo klasický príbeh, pričom sa viac sústredili na postavy. Dá sa teda povedať, že si príbeh viac užijete. Ak ste čo i len malý fanúšik Final Fantasy, tento titul rozhodne nesmiete vynechať.
Spider-Man: Miles Morales
Skóre kritikov: 85
Skóre hráčov: 75
Zatiaľ posledné dobrodružstvo z hernej série Spider-Mana nám prináša nový príbeh, ktorý do tohto super-hrdinského sveta vnieslo opäť nové veci, zábavu a kvalitné spracovanie. Hra sa teší popularite a nevadí ani to, že hlavná postava nie je rovnaký Spider-Man, ako v predchádzajúcej hre. Hráči si budú musieť osvojiť novú postavu – Miles Morales, ktorý so svojimi schopnosťami bude bojovať proti zlu.
Hráči sa spočiatku obávali dĺžky hry, keďže štúdio sa už pred vydaním vyjadrilo, že pôjde skôr o akýsi doplnok k hernému svetu Spider-Mana a preto by sme nemali očakávať príbeh na 30 hodín. Obavy hráčov sa do istej miery aj naplnili, príbeh je z tých kratších a je to jedna z hier, pri ktorej by sme vážne chceli vidieť dlhšiu hrateľnosť. Na druhej strane, netreba to vždy preháňať a hra dokáže zabaviť na dostatočne dlhý čas. Napríklad aj počas vianočných sviatkov.
Demon’s Souls
Skóre kritikov: 92
Skóre hráčov: 84
Jedna z mála hier, ktorá bola launch titulom pre novú konzolu PlayStation 5. Opäť ide o kompletný remake teraz už 11 ročnej hry s rovnakým názvom. Výzvou pri takýchto prerábkach je hlavne nepokaziť ho a priniesť hráčom nie len krajšiu grafiku, ale aj lepšiu technickú stránku hry so zachovaným príbehom. Množstvo hráčov si totiž hru zakúpi práve kvôli nostalgii a spomienkam. O tie ich teda nemôžete pripraviť.
Demon’s Souls to však bez problémov zvláda a svojmu 11-ročnému dvojčaťu nerobí žiadnu hanbu. Ba práve naopak, povýšil ho na ešte vyšší stupeň. Hru si užijú najmä fanúšikovia výziev, keďže hra sa neradí práve k tým najjednoduchším. Ak radi prekonávate sami seba a máte pevné nervy, alebo ste jednoducho fanúšik hier Souls, rozhodne túto hru vyskúšajte.
Astro’s Playroom
Skóre kritikov: 83
Skóre hráčov: 94
V mnohých recenziách sa dočítate, že hra Astro’s Playroom si zaslúži každé jedno superlatívum, ktoré k nemu budete počuť. Je to naozaj tak. Hra, ktorá prišla pred-inštalovaná na konzolu PlayStation 5 si okamžite získala pohľady herných kritikov aj hráčov. Vôbec však nie kvôli úžasnej grafike alebo emocionálnemu príbehu. Získala si ich kvôli svojej technickej stránke a veľká vďaka patrí aj ovládaču DualSense, ktorý táto hra využíva v plnej paráde.
Astro’s Playroom by sme možno ani nemuseli nazvať hrou ako takou. Ide skôr o ukážku skvelej histórie značky PlayStation a parádnu prezentáciu toho, čo nová konzola PS5 dokáže. Ide o akýsi testovací, alebo “predstavovací” titul, ktorý vám príde zároveň s novou konzolou. Aj napriek tomu je lepší, než množstvo iných, väčších hier. Preto by ani táto hra nemala uniknúť vášmu pohľadu, pretože nášmu rozhodne neunikla.
Dragon Quest XI: Echoes of an Elusive Age
Skóre kritikov: 93
Skóre hráčov: 84
Povinná jazda pre každého fanúšika JRPG hier. Aspoň tak popisujú túto hru hráči vo svojich hodnoteniach. Definitívna edícia hry, ktorá poteší každého milovníka japonských RPG. Výhodou je aj nižšia cena, klasický Dragon Quest humor a predvídateľný príbeh, keďže autori sa držia svojich štandardov. Právom teda patrí medzi najlepšie PlayStation hry.
Opäť ide o počin štúdia Square Enix, ktoré má v tomto roku na konte hneď niekoľko úspešných titulov. Samozrejme, nájdu sa aj sklamania, ale to je diskusia na iný čas, iný článok. Je však skutočne pozoruhodné, že autori zobrali niečo, čo už bolo beztak takmer bezchybné a dokázali to ešte viac vylepšiť. Dokazujú nám, že vždy sa to dá, ak sa chce a máte pre svoju prácu vášeň a zapálenie Vy im zas môžete urobiť radosť tým, že tejto hre dáte šancu. Ak ste čo i len trochu fanúšikom JRPG, ľutovať rozhodne nebudete.
Bonus: Creaks
Skóre kritikov: 83
Skóre hráčov: 68 (hodnotilo iba 9 hráčov)
Vždy nás poteší, keď medzi hrami s vysokým skóre vidíme aj hry z českých alebo slovenských končín. Creaks je presne tento prípad, kedy sa vývojári z českého štúdia Amanita Design rozhodli, že prídu s niečim novým. Podarilo sa im to a prišli s hrou, ktorá si okamžite získala srdcia fanúšikov. Možno nie v takom počte, ako iné AAA tituly, ale mnohé recenzie hru označujú ako jednu z najlepších v tomto roku.
Prednosťou hry je jednoznačne krásny dizajn a výtvarný štýl, s ktorým sa vývojári uchádzali aj o nomináciu na Steam Awards. Creaks poteší najmä hráčov, ktorí hľadajú výzvu v podobe hlavolamov a rôznych hádaniek. Počas hrania sa však tieto puzzle neustále vyvíjajú a preto je každá ďalšia hádanka niečím iná a náročnejšia. Hra si stále dokáže udržať zlatú strednú cestu v náročnosti a preto sa neodstanete do frustrácie. Ak vás hry podobného štýlu zaujímajú, alebo len jednoducho chcete vyskúšať hru od českého štúdia, Creaks za to rozhodne stojí.
[…] rok 2020 bol bezpochyby plodným rokom. Vyšlo množstvo skvelých hier na každú z platforiem a každá jedna z hier si našla svojich verných fanúšikov. Aj takých, […]
[…] môže byť len jeden, aj keď v tomto prípade je víťazov viac. Nájdete ich v našom článku s najlepšie hodnotenými hrami za rok 2020. Opätovne gratulujeme, no poďme sa teraz pozrieť na druhú stranu bariéry. Prinášame vám […]