Hráčov zaujíma: Môžem si stiahnuť hru, ktorá sa už nikde nedá kúpiť?

Michal Frajkor Michal Frajkor

Možno sa niekto z vás zamýšľal už aj nad touto otázkou. Je legálne stiahnuť si z nejakej stránky hru, ktorá sa už nikde nedá kúpiť? Ide poväčšine o staršie tituly, ktoré jednoducho nie sú ani na Steame, ani na GOG, ba dokonca ich už nepredáva ani žiadny obchod vo fyzickej podobe.

Čo si kupujete, ak kupujete hry?

V prvom rade sa musíme pozrieť na to, čo hovoria zákony. Kúpou hry sa stávate vlastníkom licencie na užívanie daného softvéru. V skutočnosti, ak si kúpite hru, v podstate ju ani nevlastníte. Vo väčšine prípadov vlastníte len licenciu na to, že ju môžete používať – v našom prípade hrať. Ako vám je už určite známe, vyrábanie rôznych kópií hry je nelegálne, rovnako tak ako je nelegálne niekde tieto kópie zverejňovať.

- Reklama -

Čo však v prípade, že sa hra už nikde nepredáva, máte reálny záujem minúť peniaze, zaplatiť si za ňu, no nemôžete ju zohnať? Môžete si v tomto prípade takúto hru legálne stiahnuť? Krátka odpoveď znie nie. Bohužiaľ, ani v tomto prípade nie je legálne si hru stiahnuť. Je to z jednoduchého dôvodu a tým sú autorské práva.

Autorské práva sú pravdepodobne stále platné

Autori hry totiž veľmi pravdepodobne na danú hru stále majú autorské práva, ktoré sú v platnosti. Je len na nich, či sa hra predávať bude, alebo nie. Ako príklad môžeme uviesť následovné. Predstavte si, že namaľujete obraz, ktorý je originálny a je jednoducho vašim majetkom. Máte naň autorské práva. Váš kamarát vás však presvedčí, aby ste mu obraz predali. Následne si váš kamarát začne robiť kópie vášho obrazu a bude ho ponúkať ďalším ľuďom bez vášho vedomia.

Napriek tomu, že vy ste vlastníkom originálu a nechcete ho nikomu ďalšiemu predávať, práve ten jeden kamarát ho predáva ďalej. Na to jednoducho nemá právo, keďže autorské právo máte len vy. Na veci nič nemení ani to, ak by ho ponúkal zadarmo, čo je prípad našej otázky s hrami.

- Reklama -

Aké sú teda vaše možnosti v takom prípade? Najlepšiu a legálnou možnosťou je kúpiť si fyzickú kópiu hry z bazáru, alebo jednoducho od niekoho, kto ju predáva. Ak si raz kúpite hru, máte plné právo ju predať ďalej, respektíve kúpiť ju od niekoho. V takom prípade neporušujete zákon. Ak hru neviete zohnať ani v bazári a nikto ju nepredáva, máte už len dve možnosti. Porušiť zákon, alebo na hru zabudnúť.

- Reklama -
1 koment
1 Komentár
Najstaršie
Najnovšie Najviac hlasov
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
trackback

[…] minulej časti Hráčov zaujíma sme sa pozreli na to, či si môžete legálne stiahnuť z internetu hru, ktorá sa už nikde nepredáva a nemáte si ju ako (oficiálnou cestou) […]

Naša relácia

- Reklama -
1
0
Chceme počuť tvoj názor! Pridaj komentár :)x