Intel čelí žalobe za sledovanie návštevníkov ich webu

Michal Frajkor

Už sme si zvykli, že v Amerike so žalobami na nič nečakajú. Ak sa vyskytne podozrenie, je viac než pravdepodobné, že ešte v ten deň je na vás uvalená žaloba. Nevyhol sa jej ani Intel. Jedného z najväčších výrobcov procesorov obvinili z „odpočúvania“, alebo ak chcete sledovania svojich zákazníkov, ktorí navštívili ich stránku. Informuje o tom portál The Register.

Intel si momentálne drží 61-percentný podiel na trhu s procesormi. Jeho najväčší konkurent, AMD, mu však neustále šliape na päty. Podľa mnohých technologických stránok, aj keď momentálne nemá AMD väčšinový podiel na trhu, čo sa týka high-end procesorov, má jednodznačne navrch. Čo sa však týka procesorov v notebookoch, tam zatiaľ jasne vedie Intel.

- Reklama -

Pohyby myšou aj stlačené klávesy

Dôvodom žaloby má byť webová stránka spoločnosti Intel. Tá údajne sleduje návštevníkov za pomoci technológie, ktorá zaznamenáva pohyb myšou. Niektoré správy hovoria aj o zaznamenávaní klávesnice, teda sledovanie kláves, ktoré ste stlačili počas návštevy stránky. Zahraničný magazín PC World preto urobil test. Za pomoci služby Blacklight stránku otestoval a skutočne našiel známky zaznamenávania pohybu myši. Sledovanie stlačených kláves sa však počas tohto testu nepotvrdilo. Obavy vznikajú aj z toho, že tieto zaznamenané dáta môžu byť ďalej poskytované tretím stranám.

Žaloba vychádza z porušenia zákonov v štáte Florida. Tie jasne hovoria, že akýkoľvek zásah alebo odpočúvanie káblovej, elektronickej alebo orálnej komunikácie je zakázaný. Žalobu podáva istý návštevník stránky. Ten tvrdí, že ju navštívil 12-krát a ani raz nebol upozornený na možné sledovanie jeho chovania na stránke. Kompletné znenie žaloby nájdete na tomto odkaze.

Táto žaloba však nie je jediná, s ktorou sa Intel musel vysporiadať. Už v minulosti bol obvinený z ageizmu (diskriminácie ľudí staršieho veku), obchádzanie daní, nadmerného znečistenia životného prostredia a tiež z nezákonných postupov na poškodenie konkurencie, v tomto prípade spoločnosti AMD. Ešte skôr v marci musel Intel zaplatiť pokutu 2,18 miliardy dolárov za porušenie patentu inej spoločnosti. Ten mal zvyšovať výkon a efektivitu procesorov.

- Reklama -
- Reklama -
Komentovať
0 Komentárov
Najstaršie
Najnovšie Najviac hlasov
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Naša relácia

- Reklama -
0
Chceme počuť tvoj názor! Pridaj komentár :)x