Pretaktovaný procesor Ryzen pokoril hranicu 6 GHz

Michal Frajkor Michal Frajkor

Zatiaľ neznámy nadšenec do pretaktovania pokoril magickú hranicu 6 GHz. Podarilo sa mu to s novým procesorom Ryzen 9 5950X, ktorý využíva technológiu Zen 3. Ten len nedávno predstavila spoločnosť AMD počas svojej prezentácie.

Herní nadšenci sa určite tešia na nové procesory od spoločnosti AMD. Ako to už býva zvykom, budú výkonné a cenovo dostupné. My sa v tomto článku zameriame predovšetkým na výkon. Toho ponúka procesor Ryzen 9 5950X viac než dosť, no očividne sa dá dosiahnuť ešte lepší výsledok.

- Reklama -

Tento zaujímavý benchmark sa objavil na stránke Geekbench a spozoroval ho používateľ @TUM_APISAK na svojom Twitteri. Napriek tomu, že nie je použitý názov procesoru, označovací kód je úplne rovnaký ako v prípade tohto nového procesoru. Je teda jasné, že ide o práve tento typ. Základná frekvencia 5950X je 3.5GHz, s boostom až 4.9GHz. Aj bez pretaktovania ponúka skutočne vysokú rýchlosť.

Človek, ktorému sa podaril tento husársky kúsok a vytiahol z nového Ryzenu vyše 6GHz je neznámy, no pravdepodobne pôjde o niekoho zo spoločnosti AMD, ba dokonca z Applu, keďže na test bol použitý operačný systém MacOS. Daný človek musel použiť vysoký štandard vodného chladenia, možno dokonca aj tekutý dusík. Hráči by preto nemali očakávať, že podobné výsledky budú môcť dosiahnuť aj doma. Na druhú stranu to ukazuje ako výkonný vie byť nový procesor v určitých podmienkach.

Spoločnosť AMD dominuje na poli procesorov už so sériou 3000 a s príchodom 5000 by sa mal Intel začať obávať o svoje miesto. Najmä ak už teraz poznáme vysoký potenciál pretaktovania týchto nových Ryzenov. Samozrejme, Intel nespí na vavrínoch a snaží sa vyrovnať Ryzenom tak dobre, ako vie. Už na začiatok roka 2021 oznámili novú generáciu procesorov Rocket Lake. Bezpochyby sa však budú musieť snažiť viac, ak chcú zaujať vedúcu pozíciu vo vojne procesorov.

- Reklama -

Nové procesory od spoločnosti AMD budú dostupné na trhu od 5. novembra tohto roku. V tomto článku si môžete prečítať všetky podrobnosti o nových Ryzenoch, spolu s cenou a technickou špecifikáciou.

- Reklama -
Komentovať
0 Komentárov
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Naša relácia

- Reklama -
0
Chceme počuť tvoj názor! Pridaj komentár :)x