Protimonopolný úrad má “silný dôkaz” proti spojeniu Microsoftu a Activision Blizzard

Mário Gurský Mário Gurský

Rozhodnutie spoločnosti Microsoft ponechať si exkluzívne hry Bethesdy je „silný dôkaz” proti ponuke na prevzatie spoločnosti Activision Blizzard, uviedol americký protimonopolný úrad Federálnej obchodnej komisii.

Začiatkom tohto mesiaca sa FTC podarilo dosiahnuť dočasný zákaz ponuky spoločnosti Microsoft na odkúpenie Activision Blizzard v hodnote 68,7 miliardy USD. Teraz, pred nadchádzajúcim vypočutím týkajúcim sa žiadosti agentúry FTC predložila ďalšiu dokumentáciu týkajúcu sa tejto veci.

- Reklama -

V novom a značne upravenom podaní sa FTC vrátila k akvizícii spoločností ZeniMax a Bethesda spoločnosťou Microsoft. Spoločnosť uviedla, že rozhodnutie Microsoftu urobiť z hier ZeniMax exkluzívne hry je „silným dôkazom motivácie k uzavretiu trhu”.

„Činy spoločnosti Microsoft po akvizícii spoločnosti ZeniMax v roku 2021 hovoria hlasnejšie ako slová žalovaných,” uvádza sa v podaní. „Žalovaní vkladajú veľkú váhu do obáv spoločnosti Microsoft, že rozzúri hráčov, ak by zamedzila konkurentom prístup k obsahu Activision, Ale tie isté obavy nezastavili rozhodnutie spoločnosti ZeniMax.”

Laicky povedané, v tomto vyhlásení FTC sa tvrdí, že precedens vytvorený predchádzajúcou akvizíciou spoločností ZeniMax a Bethesda spoločnosťou Microsoft znamená, že spoločnosť by mohla v budúcnosti urobiť hry Activision Blizzard exkluzívnymi pre platformy Xbox.

- Reklama -

Spoločnosť Microsoft opakovane vyhlásila, že sa tak nestane, pričom mediálna spoločnosť uzavrela dohody so spoločnosťami ako Nintendo, Steam a Nvidia v snahe sprístupniť tituly ako Call of Duty širšiemu publiku. Podanie sa ďalej zaoberalo pokusmi spoločnosti Microsoft upokojiť agentúru a uvádza sa v ňom:

„Žalovaní sa snažia odlíšiť hry Redfall a Starfield ako odlišné od Call of Duty, pretože tieto hry podstatne neobsahujú hru pre viacerých hráčov alebo v nich chýbajú existujúce komunity multiplatformových hráčov” .Uviedla však, že toto rozlišovanie „nehrá žiadnu úlohu v rozhodnutí spoločnosti Microsoft o ZeniMax, ktoré sa vzťahuje na všetky budúce hry spoločnosti ZeniMax”. Pokračovala: „Rozhodnutie spoločnosti Microsoft o ZeniMax je silným dôkazom o motivácii spoločnosti Microsoft v tejto oblasti a malo by Súdnemu dvoru poskytnúť značnú rezervu pri posudzovaní ubezpečení obhajcov, že Microsoft má v úmysle prevádzkovať Activision podobne ako iné nedávne akvizície”.

V Spojenom kráľovstve Microsoft pripravuje svoj prípad pre odvolací súd pre hospodársku súťaž, ktorý má predbežný termín 24. júla. Aj keď sa sudca postaví na stranu Microsoftu, rozhodnutie sa bude musieť vrátiť na preskúmanie Úradu pre hospodársku súťaž a trhy.

Medzitým začiatkom tohto mesiaca šéf Xboxu, Phil Spencer povedal, že stále očakáva, že dohoda sa nakoniec uskutoční, hoci pripustil, že si vyžaduje sústredenie.

- Reklama -

Naša relácia

- Reklama -