Real-time stratégia Last Train Home od brnenského štúdia Ashborne Games sa stala tŕňom v oku ruskej prokuratúry. Tá požaduje jej zákaz. Dôvodom je podnecovanie nenávisti voči vojakom Červenej armády počas občianskej vojny.
Ruská prokuratúra považuje hru o československých legionárov, ktorí sa vlakom cez Sibír snažia dostať domov, za produkt, ktorý môže odporovať tradičným hodnotám ruskej spoločnosti a vytvárať v deťoch pocit, že informácie predkladané z rôznych zdrojov sú nepravdivé. Hra má tiež podnecovať nenávisť a nepriateľstvo voči ruským úradom a vojakom Červenej armády z čias občianskej vojny.
Podľa ruskej prokuratúry Last Train Home obsahuje nepravdivé informácie o činnosti štátnych orgánov a úradníkov počas ruskej občianskej vojny a vytvára voči nim negatívny postoj, popiera historické fakty a glorifikuje predstaviteľov československého zboru. To vraj môže poškodiť duševné a sociálne zdravie a vývoj detí, informuje web Meduza.
Ako sa k tomu stavajú vývojári? Tí v súčasnej dobe diskutujú stanovisko s vydavateľskou spoločnosťou THQ Nordic, pod ktorú Ashborne Games spadajú.
Aj keď ide o príbeh fiktívneho posledného vlaku, Last Train Home sme robili na základe dostupných historických prameňov, so snahou neukazovať vojnu čiernobielu. V priebehu hry môžu hráči vidieť všetky strany konfliktu aj v nelichotivom svetle. Naše stanovisko k súčasnej kauze ešte diskutujeme s THQ Nordic
uviedol na otázku od českého herného webu Indian TV Petr Kolář, šéf Ashborne Games
Pripomeňme, že Rusko po útoku na Ukrajinu začalo viac kontrolovať obsah a vymedzovať sa proti niektorým hrám a spoločnostiam, vrátane tých technologických.
Last Train Home vyšiel 28. novembra minulého roka pod záštitou THQ Nordic a na Steame má od hráčov veľmi kladné užívateľské recenzie.