Šesť zaujímavých faktov o konzole PlayStation 2

Michal Frajkor

Pred nejakým časom sme vám na našej stránke priniesli článok so šiestimi zaujímavými faktami o úplne prvej konzole PlayStation. Článok bol vydaný pri príležitosti osláv 25. výročia konzoly PlayStation v Európe. Sme radi, že sa vám tento typ článku páčil a preto sme sa rozhodli priniesť vám podobný, no tentoraz o PlayStation 2.

Spolu sa pozrieme na šesť zaujímavých faktov, o ktorých ste možno nevedeli. Ak náhodou áno, môžete si gratulovať. Ste skutočným fanúšikom konzoly PlayStation. Niektoré z nich totiž prekvapili aj nás. Ešte predtým, než začneme, si povedzme niečo z histórie. Konzola PlayStation 2 vyšla v roku 2000, prvý trh bol samozrejme Japonsko. Postupom času, v tom istom roku, sa dostala aj do sveta. Výroba sa ukončila v roku 2013 a dodnes je PS2 považovaná za najúspešnejšiu konzolu PlayStation v histórii.

- Reklama -

6. Dala sa použiť ako počítač

PlayStation 2 prekvapivo neslúžila iba na hranie hier. Sony si pripravilo špeciálny balíček pre tých, ktorí si chceli vyvíjať svoje vlastné hry. Jednoducho ste si tak z hernej konzoly mohli vytvoriť počítač. Slúžil na to balík, ktorý obsahoval klávesnicu, myš, operačný systém Linux, adaptér, inštalačný disk a pevný disk. Ten ponúkal 40GB voľného miesta. Na tú dobu vôbec nešlo o zlú zostavu. Navyše je to niečo, čo v dnešnej dobe pri herných konzolách len ťažko uvidíme.

5. Je to najpredávanejšia konzola histórie

Tento fakt je asi najznámejší, hlavne všetkým fanúšikom konzol PlayStation. No bolo by nefér, ak by sme ho nespomenuli. PlayStation 2 od svojho vydania v roku 2000 až do ukončenia výroby v roku 2013 predala vyše 157 miliónov kusov. Ide tak jednoznačne a nepochybne o najpredávanejšiu hernú konzolu na svete. Do dnešného dňa.

Ani konzoly, ktoré prišli po nej, nemali taký úspech ako PlayStation 2. Dokonca ani dnes už stará generácia PlayStation 4 a Xbox One nedokázali napodobniť tento úspech. Ako to však dokázala? Jednoducho. Kvalitnými hrami, svojou spoľahlivosťou a možno k tomu prispela aj podpora známych tvári, ktoré sa v hrách objavovali. Nech už je dôvod akýkoľvek, tento úspech je určite zaslúžený.

- Reklama -

4. Biele vežičky majú svoj význam

Pamätníci si možno spomenú na takzvané „biele vežičky“, ktoré sa objavili vždy pri štarte konzoly. Vedeli ste však, že to nie je len obyčajný grafický doplnok na vyplnenie pozadia? Majú svoj význam. Otestovať si to môžete jednoducho. Skúste zapnúť konzolu s prázdnym diskom a potom opäť s plným. Zmena bude viditeľná, keďže biele vežičky znázorňujú počet vašich uložených pozícii v konzole.

To znamená, že ak ste si uložili hru, na úvodnú obrazovku pribudla jedna biela vežička. Nejde teda len o pekné, futuristické video na pozadí. Už v tej dobe sa Sony snažilo priniesť do konzol zaujímavé funkcie a táto sa dá považovať za jednu z nich. Ak si to chcete vyskúšať, môžete to urobiť ešte jednoduchšie. Ak stále máte svoju PS2, zapnite ju s vloženou pamäťovou kartou a potom znova bez nej.

3. PlayStation 2 podporovala Netflix

Nech to znie akokoľvek nepravdivo, opak je pravdou. Konzola PlayStation 2 naozaj podporovala streamovaciu službu Netflix v čase, keď sme o nej v podstate ani nevedeli. Nebolo to však v takej forme, v akej túto a iné služby podporujú dnešné konzoly. Išlo o podporu formou inštalačného disku a bohužiaľ, iba v Brazílii. Je neznáme, prečo bola táto možnosť dostupná iba v Brazílii no faktom je, že sa opäť raz dozvedáme o tom, že konzola na svoju dobu ponúkala možnosti, ktoré mnohé zariadenia neponúkajú ani dnes.

2. Dala sa pripojiť k internetu

V dnešnej dobe niečo, nad čím už ani neuvažujeme. Ak by niektorá z firiem dnes vydala hernú konzolu bez možnosti pripojiť sa k internetu, mnohí by sa čudovali, či nejde o žart. Nuž, nebolo to vždy tak a v minulosti nebol internet natoľko rozšírený, aby k nemu nové herné konzoly potrebovali prístup. Ako sa čas vyvíjal, Sony si uvedomilo túto potrebu a konalo rýchlo.

Vydali špeciálny adaptér, ktorý umožňoval pripojiť si PlayStation 2 k internetu a tak využívať niektoré online funkcie v niektorých hrách. Nebolo ich veľa, no určite išlo o skvelý doplnok pre mnohých hráčov, ktorí to chceli skúsiť. Ak už nič iné, minimálne to určilo smer, akým sa budú konzoly uberať ďalej. Vývojári si totiž uvedomili, že pripojenie na internet a online funkcie v hrách majú svoje miesto. A je tomu tak dodnes.

1. Muž, ktorý mal svoju PS2 až príliš rád

Prvé miesto v našom zozname menej známych faktov je muž, ktorý mal svoju konzolu PlayStation 2 veľmi rád. V skutočnosti až tak, že si zmenil meno. Ide o muža menom Dan Holmes, ktorý svoju konzolu miloval natoľko, že sa podľa nej nechal aj premenovať. Už neexistoval žiadny Dan Holmes. Po novom ho priatelia a kolegovia volali PlayStation 2.

Akoby to nestačilo, svoju lásku ku konzole sa pokúsil vyjadriť aj inak. Tým najlepším možným spôsobom ako niekomu vyjadriť svoju lásku a oddanosť. Áno, pokúsil sa s ňou uzavrieť manželstvo. Bohužiaľ (alebo našťastie?) nenašiel ochotného človeka, ktorý by tento vzťah potvrdil aj oficiálne. Nuž, ešte stále môže skúsiť Vegas.

Existuje však mnoho iných, či už menej alebo viac známych faktov o PlayStation 2. Na záver môžeme ešte spomenúť možnosť pripojenia PSP. Konzola dokonca podporovala aj napálené disky, pomocou externého zariadenia podporovala hru až ôsmych hráčov a priniesla jedno z prvých zariadení na snímanie pohybu – EyeToy.

- Reklama -
Komentovať
0 Komentárov
Najstaršie
Najnovšie Najviac hlasov
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Naša relácia

- Reklama -
0
Chceme počuť tvoj názor! Pridaj komentár :)x