Spoločnosť Intel priznala, že stále nevie, prečo hry na jej procesoroch padajú

Mário Gurský Mário Gurský

Spoločnosť Intel verejne priznala, že stále neidentifikovala hlavnú príčinu problémov s nestabilitou svojich špičkových procesorov Core i9 Raptor Lake v hrách. Problém s padaním procesorov Intel, ktorý sa týka niektorých jeho procesorov 13. a 14. generácie, namiesto toho zostáva pre spoločnosť stále predmetom vyšetrovania.

Problémy sa týkajú prevažne variantov procesorov Intel Core i9 14900K a 13900K (KF, KS atď.), ktoré sú v súčasnosti najlepšími hernými variantmi procesorov spoločnosti. Môže sa však týkať aj procesorov Core i7 14700K a 13700K spoločnosti.

- Reklama -

Počítače založené na týchto procesoroch padali v niektorých hrách, najmä v tých, ktoré sú založené na Unreal Engine 5. Okrem toho sú podrobnosti nejasné, ako sa dalo očakávať vzhľadom na to, že spoločnosť Intel stále nezistila príčinu problému. Problém je však dostatočne konzistentný na to, aby sa dalo vylúčiť, že ide o chybu používateľa alebo softvérové problémy.

Nedávno sa objavili špekulácie, že sa našla príčina, ktorá spočíva v chybe v mikrokóde používanom na riadenie funkcie Enhanced Thermal Velocity Boost (eTVB) v procesoroch najvyššej triedy spoločnosti Intel. Táto funkcia automaticky zvyšuje taktovaciu frekvenciu procesora podľa možnosti v súlade s tým, ako dobre je procesor chladený. Ak je k dispozícii tepelná rezerva, procesor bude posúvať svoju rýchlosť vyššie a vyššie.

Spoločnosť Intel však teraz vyšla v ústrety a pre Tom’s Hardware potvrdila, že hoci tento problém „potenciálne prispieva k nestabilite, nie je hlavnou príčinou.“ To všetko sa odohráva na pozadí toho, že spoločnosť Intel povedala, že vydá verejné vyhlásenie k tomuto problému už v máji 2024, ale zatiaľ stále čakáme.

- Reklama -

Čo teda môžete urobiť, aby ste znížili pravdepodobnosť, že sa to stane vášmu hernému počítaču Intel? Hlavnou radou, ktorú spoločnosť Intel zatiaľ navrhla, je aktualizácia systému BIOS pre vašu základnú dosku. Pred časom spoločnosť Intel vydala súbor usmernení pre predvolené nastavenia BIOS, ktoré výrobcovia základných dosiek implementujú prostredníctvom aktualizácií BIOS.

Tieto nastavenia zahŕňajú predvolené zapnutie C-states, Enhanced Thermal Velocity Boost, Current Excursion Protection (CEP), Thermal Velocity Boost a Thermal Velocity Boost Voltage Optimizations. Spoločnosť Intel tiež odporúča, aby bol bit ICCMAX Unlimited v predvolenom nastavení vypnutý a offset TjMax nastavený na 0.

Zaujímavé však je, že nerobí žiadne zmeny v nastaveniach ICCMax, ICCMax_App a Power Limits. Tie umožňujú čipom stále odoberať veľké množstvo energie, čo naznačuje, že spoločnosť Intel sa nedomnieva, že problém súvisí výlučne s tým, že procesory občas odoberajú príliš veľa energie. Jediné, čo naozaj potrebujete vedieť, je, že ak si stiahnete najnovší BIOS pre svoju základnú dosku, malo by to aspoň znížiť pravdepodobnosť týchto pádov.

- Reklama -
Komentovať
0 Komentárov
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Naša relácia

- Reklama -
0
Chceme počuť tvoj názor! Pridaj komentár :)x