Ukrajinské štátne orgány oznámili, že plánujú podniknúť aktívne kroky proti vydaniu titulu Atomic Heart. Ten vyvinulo štúdio Mundfish, ktoré má aj napriek súčasnému sídlu na Cypre preukázateľné väzby na Ruskú federáciu. Prvým krokom bude lokálny zákaz predaja hry, Ukrajinci ale chcú o rovnaký krok žiadať aj zahraničie.
Informácie boli zverejnené na oficiálnom webe dev.ua a plány vytvára ukrajinské Ministerstvo pre digitálnu transformáciu (Министерство цифровой трансформации Украины). Podľa námestníka ministerstva Oleksandra Bornyakova bude Ukrajina vyzývať zahraničné firmy, menovite Sony (PlayStation), Microsoft (Xbox) a Valve (Steam), aby hru taktiež prestali globálne predávať.
Medzi hlavnými problémami uvádza jej toxicitu, nebezpečenstvo zhromažďovania a predávania informácií o hráčoch a hrozbu, že budú zisky z predaja použité na ďalšie vedenie vojny proti Ukrajine. Bornyakov tiež uviedol, že štúdio Mundfish doteraz oficiálne neodsúdilo ruskú inváziu a naopak existujú informácie, podľa ktorých bol vývoj financovaný niektorými ruskými podnikmi a bankami, podliehajúcimi západným sankciám.
Bornyakov sa dotýka napríklad informácií, podľa ktorých do vývojárov investoval podnikateľ Anatolij Palij, blízky štátnemu energetickému gigantu Gazprom. Vyhlásenie tiež upozorňuje na to, že hra romantizuje obdobie a pomery života v Sovietskom zväze.
Autori o sebe tvrdia, že sú medzinárodné a pestré štúdio vzývajúce mier a hru označujú za utopickú nadsázku. Aj na sociálnych sieťach opakovane tvrdili, že s Ruskom nemajú nič spoločné. Skladateľ soundtracku Mick Gordon pred vydaním oznámil, že kompletný honorár za svoju prácu na hre venuje Červenému krížu na pomoc obyvateľom Ukrajiny.
Spomínané herné firmy sa zatiaľ k situácii nevyjadrili.