Súdny spor medzi spoločnosťami Epic Games a Apple stále prebieha a zdá sa, že tak skoro neskončí. Po množstve výhražok a hrozieb z oboch strán však konečne prichádza prvé súdne rozhodnutie. Na svedomí ho má sudkyňa Yvonne Gonzalez Rogers. Tá rozhodla aj o dočasnom osude hry Fortnite.
Unreal Engine je (zatiaľ) v bezpečí
V jednom z našich článkov, v ktorých sme sa tejto kauze venovali, sme písali aj o tom, že Epic Games chce od súdu dočasné nariadenie. Chcú vrátiť Fortnite na AppStore, aspoň kým sa celá kauza nevyrieši. Epic Games však v tomto bode neuspel, keďže sudkyňa Rogersová nepovolila dočasný návrat hry Fortnite do obchodu.
Na druhú stranu má Epic Games aj dôvod na radosť. Ale taktiež iba dočasnú. Kým sa celý spor nevyrieši, Apple nemôže odstrihnúť Epic Games od vývojárskych účtov a nástrojov. To znamená, že aspoň na nejaký čas je Epic a všetky hry využívajúce ich Unreal Engine, v bezpečí.
Celé súdne vyjadrenie hovorí o tom, že Apple momentálne nemôže podniknúť žiadne ďalšie kroky proti Epic Games a tým pádom ich nemôže odrezať ani od vývojárskych účtov. Zablokovanie vývojárskych nástrojov by znemožnilo ostatným vývojárom starať sa o svoje hry, ktoré využívajú Unreal Engine. Podľa súdu by to malo neblahý dopad na oveľa viac spoločností, než len na Epic.
V prípade návratu hry Fortnite do obchodu súd už tak zhovievavý nebol. Vyjadrenie hovorí o tom, že Epic Games cielene a vedome porušilo pravidlá obchodu AppStore a tým pádom narušilo status quo. Súd nevidí dôvod, prečo by malo túto dohodu a podmienky meniť v prospech Epic Games.
Fortnite si na mobiloch tak skoro nezahráme
Celý problém sa však môže poriadne natiahnuť. Súdny spor ako taký sa začne riešiť pravdepodobne až v roku 2021. Prvé vypočúvania sú naplánované na 28. september tohto roku. Do tej doby je veľmi nepravdepodobné, že si Fortnite zahráte na svojom Apple alebo Android telefóne. Upozorňujeme, že vám nepomôže ani kúpiť si použitý telefón s nainštalovanou hrou. Nebude vám fungovať.
Toto súdne rozhodnutie zatiaľ o ničom nevypovedá, keďže malo iba zabrániť ďalším škodám, ktoré by si tieto dve spoločnosti mohli urobiť. Problémov je oveľa viac. Epic Games sa totiž nepáči fakt, že Apple si berie až 30% zo všetkých transakcií, ktoré sa cez jeho platobnú bránu vykonajú. Magazín Bloomberg však upozorňuje na to, že 30% poplatok siaha až do roku 1980, konkrétne k spoločnosti Nintendo.
Ako sa z 30% podielu stal dnešný štandard
Spoločnosti Namco a Hudson Soft vtedy uzatvorili s Nintendom dohodu o 10% poplatku za uvedenie ich hier na konzolu NES. Spoločnosť Hudson Soft však nemala zázemie na to, aby si mohli vyrábať vlastné kazety s hrami. Nintendu teda platili ďalších 20% naviac, aby im zabezpečili aj kazety s hrami. Časom, keď sa kazety prestali používať, sa tento 30% poplatok hladko posunul z výnimočného na bežný.
Týchto 30% sa časom stal akýsi štandard a nevyužíva ho len Apple alebo Google. Aj spoločnosti Sony, Valve a Microsoft majú poplatky nastavené na túto hodnotu. Po príchode Epic Store sa začal kolotoč nenávisti voči tejto spoločnosti. Epic Games si totiž od vývojárov berú iba 12% a 30% zaužívaný poplatok jednoducho porušili.
[…] kedy bude Rocket League zadarmo, sa hra presunie na obchod Epic Store a nebude si ju možné aktivovať na Steame. Nemusíte sa však báť, všetci, ktorí si hru […]
[…] stále prebiehajúceho sporu spoločnosti Epic Games so spoločnosťou Apple, a tým pádom momentálneho odstránenia Fortnite-u z App store-u, si CEO spoločnosti Epic Games, […]