Xbox verzus PlayStation: Kto vyhrá vojnu novej generácie?

Michal Frajkor Michal Frajkor

Vydanie PlayStation 5 a Xbox Series X/S je na spadnutie a záujemcovia sa musia rozhodnúť, koho podporia. Teraz, keď už obe spoločnosti vyložili karty na stôl sa môžeme detailnejšie pozrieť na to, kto má v tejto vojne nových konzol navrch. Nie je to vôbec jednoznačné a rozhodovať tým pádom môžu aj maličkosti.

Pohľad do minulosti

Poďme sa najprv v rýchlosti pozrieť do minulosti. Konkrétne do roku 2013, kedy vyšli konzoly PlayStation 4 a Xbox One. Začiatok vyhral jednoznačne Sony. Ponúkal výkonnejšiu a šikovnejšiu konzolu s dobrou cenou a prísľubom mnohých exkluzívnych titulov. Ďakovať za to môžu aj Microsoftu, ktorý, ak si niekto spomína, svoju novú konzolu oznámil na prezentácii.

- Reklama -

Pri predstavovaní však hovoril o všeličom možnom, len nie o hrách. Hráčov to zmiatlo. Nepomohol ani fakt, že Xbox One vyzeral ako starý prehrávač na VHS kazety a bol dokonca o 100 dolárov drahší, než PlayStation 4. Napriek tomu, že Microsoft neskôr urobil niekoľko skvelých a šikovných rozhodnutí, ktoré Xbox One zachránili, už nedokázal dobehnúť Sony.

Podľa štatistík sa konzola PlayStation 4 teší vysokým predajom s vyše 110 miliónmi predaných kusov. Xbox One to dotiahol približne na polovicu a na svojom konte si drží niečo cez 50 miliónov predaných kusov. To však bolo pred rokmi a teraz to všetko môže byť inak.

Dve konzoly – dva rozdielne prístupy

Microsoft sa zo svojich chýb snaží poučiť a zatiaľ sa mu to darí. Svojej konkurencii nechce nechať nič zadarmo a už teraz je jasné, že Sony to nebude mať ľahké. Na druhú stranu, aj Sony má svoju taktiku a bojuje o hráča zubami nechtami. Obe spoločnosti majú v prípade svojich nových konzol rozdielne prístupy. Aké?

- Reklama -

Ako Sony, tak aj Microsoft začnú novú generáciu konzol s dvoma verziami konzol. Sony sa rozhodlo ísť cestou rovnakého výkonu, iba v prípade jednej konzoly odobrať diskovú mechaniku. Ponúka teda výkonné PlayStation 5 a rovnako výkonné, len digitálne PlayStation 5 bez mechaniky. To je jediný rozdiel, pravda, okrem ceny. Ak vám nevadí, že si hry budete musieť iba sťahovať a fyzický disk nebudete mať kde vložiť, zaplatíte za PlayStation 5 o stovku menej. Klasická PlayStation 5 stojí 499€ a digitálna verzia 399€.

Microsoft sa rozhodol inak. Tiež vydá dve konzoly – Xbox Series X a Xbox Series S. Rozdielov medzi nimi bude ale viac, než v prípade dvoch verzií PlayStation 5. Jedna z konzol – Series S – bude akýmsi slabším súrodencom Series X. Zatiaľ, čo Series X je papierovo najvýkonnejšia konzola novej generácie, Series S bude v mnohých ohľadoch slabšia. Spoznáte to aj na cene. Series S bude stáť len 299€, Series X má cenovku rovnakú ako PlayStation 5, teda 499€. Detailný rozbor rozdielov medzi Series X a S sme písali v tomto článku.

Cena alebo výkon?

Ak dáme všetko ostatné bokom a pozrieme sa iba na cenu, víťazom je jednoznačne Microsoft s konzolou Xbox Series S. Je o stovku lacnejšia než digitálna verzia PlayStation 5. Je teda najlacnejšia, ale je to naozaj next-gen konzola?

Množstvo hráčov si v dnešnej dobe potrpí na rozlíšení 4K a obe spoločnosti si sú toho vedomé. Už s vydaním Xbox One X a PlayStation 4 Pro priniesli hráčom možnosť hrať hry v tomto vysokom rozlíšení. Teraz však dostanete konzoly, ktoré by mali byť schopné spustiť takmer všetky hry v tomto rozlíšení bez akýchkoľvek problémov. Samozrejme, rozlíšenie nie je všetko, ale berme do úvahy fakt, že táto generácia konzol by mala vydržať ďalších šesť, možno sedem rokov.

Treba myslieť aj na to, že sa stále nájde veľká časť hráčov, ktorí jednoducho nepotrebujú, alebo ich nezaujíma, rozlíšenie 4K a úplne bez problémov si ešte niekoľko rokov vystačia s klasickým, FullHD rozlíšením. V takom prípade má Microsoft s konzolou Series S navrch. Je lacná a je next-gen.

Porovnanie Xbox Series X/S a konzol PlayStation 5

Series XSeries SPlayStation 5PlayStation 5 Digital
CPU8-jadrový AMD Zen 2
až do 3.8 GHz
8-jadrový AMD Zen 2
až do 3.6 GHz
8-jadrový AMD Zen 2
až do 3.5 GHz
8-jadrový AMD Zen 2
až do 3.5 GHz
GPUAMD RDNA 2 GPU
1.825 GHz, 52 CUs
AMD RDNA 2 GPU
1.565 GHz, 20 CUs
AMD RDNA 2 GPU
2.23 Ghz, 36 CU
AMD RDNA 2 GPU
2.23 Ghz, 36 CU
RAM16 GDDR6 RAM10 GDDR6 RAM16 GDDR6 RAM16 GDDR6 RAM
Úložisko1 TB512 GB825 GB825 GB
Mechanika4K UHD Blu-rayžiadna4K UHD Blu-rayžiadna
Cena499€299€499€399€

Ako protiklad sa ale nájdu aj hráči, ktorí si potrpia na najnovšie technológie a chcú hrať hry v čo najlepšej možnej kvalite a na čo najlepšom systéme. V tomto prípade má zase navrch Sony so svojimi konzolami PlayStation 5. Preto, že ponúka úplne rovnako výkonné konzoly, je v podstate jedno, pre ktorú sa rozhodnete. Obe ponúknu rovnaký zážitok z hrania, rovnakú kvalitu, rovnaké funkcie aj výkon. Navyše, ak chcete nejaké to euro ušetriť, siahnete po digitálnej verzii.

Bude naozaj zaujímavé sledovať, ktorá z konzol to nakoniec dotiahne na kráľa novej generácie. Z momentálneho stavu je to ťažké povedať, aj keď na Slovenskom a Českom trhu prevláda väčšia podpora Sony a konzol PlayStation. Je teda viac-menej jasné, ktorá konzola vyhrá u nás. Aký bude celosvetový výsledok je ťažké odhadnúť. Čo sa týka výkonu a ceny, obe spoločnosti ponúkajú takmer rovnako výkonné konzoly za takmer rovnaké ceny. Rozhodnúť by teda mohli …

Hry

Výkonu môžete mať koľko chcete, ak však nemáte čo na hernej konzole hrať, bude vám nanič. Koniec koncov, konzoly sú práve o hraní hier. Preto ide o jeden z najdôležitejších faktorov pri kúpe nového zariadenia. Ako sú na tom obe konzoly s hrami?

Ak sa rozhodnete pre PlayStation 5, očakávať môžete exkluzívne tituly ako Spider-Man: Miles Morales, Horizon: Forbidden West, Ratchet and Clank: Rift Apart, Gran Turismo 7, Sackboy: A Big Adventure, Final Fantasy XVI a nový God of War. Ide o silné mená, ktoré majú moc zaujať množstvo hráčov a zamiešať karty v predajnosti konzol.

Microsoft ale tiež plánuje silnú zostavu. Ak sa rozhodnete pre Series X, respektíve S, môžete očakávať Halo Infinite, nový Forza Motorsport, State of Decay 3, Hellblade 2 a dokonca aj nový Fable, ktorý je vo vývoji. Ako bonus vám Xbox Game Pass ponúkne za jeden nízky mesačný poplatok prístup k vyše stovke hier, pričom stále pribúdajú ďalšie. Dokonca v ňom nájdete aj exkluzívne tituly od Microsoftu, a to rovno v deň vydania.

Je verejne známe, že Microsoft a Sony majú rozdielne prístupy k exkluzívnym titulom. Zatiaľ čo Microsoft je viac otvorený hráčom a svoje tituly vydáva do predplatného hneď po vydaní, čím si ich väčšinou môžu zahrať aj PC hráči, Sony si svoje exkluzívne tituly stráži viac. Neponúkne vám ich nikde inde, než v obchodoch a za plnú cenu. To, samozrejme, nemusí byť zlé a všetko má svoje výhody a nevýhody.

Xbox a PlayStation na pultoch obchodov

Počas celého článku ste si mohli všimnúť, že ako nový Xbox, tak aj PlayStation, sú si vo veľa veciach veľmi podobné. Či už je to výkon, alebo cena. Inak to nie je ani pri dátume vydania. Obe spoločnosti mieria, už klasicky, na vianočné sviatky, čo im určite zaručí veľké predajnosti.

Xbox Series X a S vychádzajú v rovnaký deň – 10. novembra na celom svete. Predobjednávky budú dostupné od 22. septembra a Microsoft tvrdí, že konzol bude dosť (takmer) pre každého. Sony zas vydá svoje konzoly PlayStation 5 vo dvoch vlnách. Najprv pre istú časť sveta 12. novembra a pre zvyšok (vrátane Slovenska a Česka) 19. novembra. Predobjenávky už spustené boli a mali veľký úspech. Všetky konzoly určené pre náš trh sú beznádejné vypredané.

Nech už sa rozhodnete pre jednu či druhú konzolu, sme si istí, že vám ponúknu skvelé služby a parádny zážitok z hrania. Dajte nám vedieť do komentárov, pre ktorú ste sa rozhodli vy.

- Reklama -
5 komentárov
5 Komentárov
Najstaršie
Najnovšie Najviac hlasov
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
trackback

[…] Xbox Series X / S má dátum vydania 10. novembra a PS5 o dva dni neskôr 12. novembra respektíve 19. novembra pre zvyšok sveta vrátane Európy. Ak ešte stále nieste rozhodnutí do akej konzoly ísť, mohol by vám pomôcť rozhodnúť sa tento článok. […]

trackback

[…] Zaujímavé je aj to, že Microsoft oznámil kúpu tohto štúdia iba deň pred oficiálnym otvorením pred-objednávok na ich next-gen konzolu Xbox Series X a S. Žeby išlo o pekný marketingový ťah? Množstvo hráčov sa možno práve preto rozhodne kúpiť si radšej Xbox, než PlayStation. […]

trackback

[…] ďalší zaujímavý obsah si môžete prečítať náš článok o tom, kto pravdepodobne vyhrá vojnu nových konzol. Bude to Xbox alebo […]

trackback

[…] štúdio vydáva novú hru Battlefield raz za dva roky. Keďže sa nám blíži vydanie nových konzol, EA posunulo vydanie o jeden rok, čo znamená, že vývojári v štúdiu DICE majú dostatok času […]

trackback

[…] no sú zvyčajné také, ako sme očakávali. Čo je však zaujímavejšie sú konečne reálne porovnávania výkonu Series X aj PS5. Doposiaľ sme lepšiu konzolu mohli vybrať iba na základe toho, čo nám […]

Naša relácia

- Reklama -
5
0
Chceme počuť tvoj názor! Pridaj komentár :)x