Beyond Blue

Jozef Beke Jozef Beke

Beyond Blue recenzia vás zavedie do hlbín šíreho mora a nepustí vás, bezmála, 3 hodiny. Ak by sme mali hru vystihnúť troma slovami, určite by to boli „poznávacia jazda oceánom“. Tomu bola prispôsobená hrateľnosť, grafika a príbeh.

Začneme dejovou linkou. Beyond Blue možno rozobrať z viacerých pohľadov. Najprv tu máme zmienku matky a hlavnej protagonistky, ďalej životné prostredie a vplyv na jednotlivé organizmy. Hnacím motorom je výskum, ktorý vám priblíži podmorský svet. Ak sa rozhodnete odignorovať všetky dejové linky, o nič neprídete. Áno, nájdu sa tu dialógy, pri ktorých môžete meniť odpovede, ale aj tak máme za to, že celá pointa spočíva v preskúmavaní vodných živočíchov.

- Reklama -

Hra je inšpirovaná dokumentom Modrá planéta (Blue Planet) od známeho prírodovedca Davida Attenborougha. Očakávajte záplavu nových vedeckých informácií. Dokonca, vo videozáznamoch si môžete pozrieť určité útržky z menovitého dokumentu. Koncept hry si môžete zameniť s hrami Maneater alebo Subnautica. Uisťujeme vás, nič ako zbesnené krviprelievanie alebo plnenie systematických úloh neočakávajte. Na druhú stranu by to hre do istej miery pristalo.

Beyond Blue oproti ostatným hrám vyniká zvukovým prednesom. Autori dôrazne vyberali interpretov, ktorí vás svojím soundtrackom dostanú do pocitu blaženosti. Nezostalo to len pri hudbe. Veľký dôraz sa kladie aj na zvuky podmorských živočíchov. Niekoľkokrát sme sa dostali do situácie, keď zo slúchadiel vychádzalo neidentifikovateľné mľaskanie. Snaha o zistenie nebude dlho trvať. Autori si boli dobre vedomí rýchlej opakovanosti a preto hru zbytočne dlho nenaťahovali.

Popri preskúmavaní sa dostanete aj do ponorky. V nej si môžete detailne pozrieť vybavenie, vzorky a taktiež slúži ako medzník do ďalšej kapitoly.

- Reklama -

Samotná hrateľnosť je, takpovediac, zvládnutá na výbornú. S pokojným srdcom môžeme povedať, že ju zvládne aj úplný analfabet. Väčšinu času si vystačíte s klávesmi W,S,A,D. Občas pohnete kurzorom myši, aby ste mali lepší výhľad vôkol vás.

Grafika ponúkne nevídanú modrú. Krásne tak doplňuje hrateľnosť, zvuk a príbeh. Reálny pocit oceánu to nevyváži, ale aspoň sa k nemu približuje. Úprimne, titul by sme si vedeli predstaviť skôr pre VR headset, nakoľko to priamo srší svojou okázalosťou.

Mohli by sme pokračovať v písaní ďalších prívlastkov, ale sami sa pýtame „prečo?“ Hru určite môžete odporučiť ľuďom, ktorí uviazli v domácej karanténe a jednoducho chcú vypustiť „paru“. Milovníci podobných tematík si taktiež prídu na svoje. Hlavnou ideou je preskúmavanie živočíchov pod hladinou oceánu. Preto ak očakávate akciu, určite siahnite po iných tituloch.

- Reklama -
Komentovať
0 Komentárov
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Naša relácia

- Reklama -
0
Chceme počuť tvoj názor! Pridaj komentár :)x