Herné periférie dlhé roky trpeli, a niektoré dodnes trpia, problémami s dizajnom. Väčšinou je pri takýchto herných produktoch zvykom dizajnovať ich príliš agresívne. Aby z každého kúska hardvéru kričalo, že vy ste hráč a kúpili ste si herný headset, klávesnicu, myš a podobne. Už pri recenzii na klávesnicu Logitech G815 sme pochválili výrobcu, že sa nasilu nesnaží tento dizajn presadzovať do všetkých svojich produktov. Dnes tu máme ďalší kúsok od spoločnosti Logitech, headset Logitech G733 Lightspeed, ktorý sa vydal podobnou, nie však úplne rovnakou cestou. Ak premýšľate nad jeho kúpou, naša recenzia by vám mala pomôcť rozhodnúť sa.
Som hráč, ale nemusí to každý vedieť
Problémom pri herných perifériách, z ktorých kričí nálepka „herné“, je, že napriek tomu ako skvelo môžu vyzerať, komfort už nemusí byť uspokojivý. Samozrejme, je výborné mať headset, ktorý podporuje priestorový zvuk, má kvalitné meniče a kryštálovo čistý zvuk. Ale čo z toho, keď na hlave tlačia alebo s nimi vyzeráte ako operátor v kontrolnej veži na letisku. Preto sme boli po rozbalení headsetu Logitech G733 hneď na prvý pohľad potešení. Nič megalomanské sa nekonalo a privítal nás decentný, biely headset, s jednoduchým, ale predsa štýlovým dizajnom.
Logitech v tomto prípade stavil na štyri farebné variácie. My sme mali bielu, ktorá sa nám zhodou okolností páči asi najviac. Ak ste fanúšikom iných farieb, na výber je ešte modrá, čierna a purpurová. Čo urobíte ako prvé, keď otvoríte krabicu s vaším novým headsetom? Samozrejme, vezmete ho do ruky. Nenechajte sa zmiasť tým, aký ľahký je tento kúsok hardvéru. To nehovoríme len tak, je naozaj, naozaj veľmi ľahký. Aj preto ho spoločnosť Logitech prezentuje ako „ultra-lightweight“, čiže ultra-ľahký. V rukách takmer ani neucítite, že niečo držíte. Tým pádom vám padne kameň zo srdca, keďže ľahký headset vás len ťažko bude tlačiť na hlave.
Aj plast vie byť štýlový
To, že je tento headset taký ľahký, má za následok vo veľkej miere aj materiál, z ktorého sú slúchadlá vyrobené. Ide o tvrdý plastový materiál, ktorý ale vyzerá, a aj je, dosť ohybný. Spočiatku si možno budete dávať pozor, aby ste so slúchadlami nemanipulovali veľmi drsne, ale vedzte, že to nie je obyčajný plast. Vydrží aj prudšie zachádzanie, ale samozrejme, ako pri žiadnom inom hardvéri, to nie je odporúčané. Logitech G733 totiž neobsahuje žiadne kovové posilnenie celej štruktúry, ako napríklad headset Logitech G Pro X. Kovové časti na headsetoch sa však ešte stále považujú za, tak trochu, luxus a v prípade herných slúchadiel nie sú zväčša až tak potrebné.
Ako už v dnešnom hernom svete býva zvykom, žiadna herná periféria sa nezaobíde bez podsvietenia alebo bez štýlových RGB svetielok. Ani G733 nie je výnimka a ponúka na každom slúchadle RGB pásik, ktorý si nastavíte v softvéri G-Hub. Zaujímavosťou je, že sú umiestnené vpredu, nie vzadu, ako napríklad v prípade headsetu G935. Nie sú ani také veľké, ide skôr o dizajnový doplnok, ktorý nijak neobmedzuje v hraní. Problém môžu mať napríklad ľudia s okuliarmi. Pri vyššej intenzite osvetlenia sa vám tieto RGB pásiky môžu odrážať v okuliaroch. Môže sa vám teda pár krát stať, tak ako nám, že ste po izbe hľadali zdroj odrazu, ktorý ste popri hraní zahliadli. Až potom si uvedomíte, že ide vlastne o odraz RGB osvetlenia slúchadiel. Tento problém vyrieši zníženie intenzity osvetlenia alebo jeho úplne vypnutie.
Na hlave ich skoro ani necítiť
A to najmä vďaka spomínanej váhe. Logitech G733 Lightspeed vážia iba 278 gramov, čo je naozaj málo. Celkovo sú slúchadlá menšie, než by sme od hernej periférie očakávali, ale napriek tomu sedia na hlave a hlavne ušiach veľmi dobre. Ku komfortu pomáha aj fakt, že majú látkovú oporu, ktorá sa pekne natiahne a kopíruje tvar vašej hlavy po nasadení. Tým pádom vás nič netlačí a celá váha je rovnomerne rozložená na celú hlavu. Ani po niekoľkohodinovom hraní sme nepociťovali bolesti alebo nepríjemné odtlačky od slúchadiel. Ak by nebolo RGB osvetlenia a mikrofónu vo vašom zornom poli, možno si ani nevšimnete, že niečo máte na hlave.
Potešila aj pamäťová pena na náušníkoch. Sú z príjemného materiálu, ktorý nie je obtiahnutý kožou, ani iným málo priepustným materiálom, takže sa vám uši nespotia a môžu voľne dýchať. Celé uši máte pekne zakryté, pričom okolitý hluk počujete napriek voľnejšiemu materiálu len minimálne. Samozrejme, úplne hluko-vzdorné nie sú. Pohodlnosť zabezpečí aj absencia kábla. Logitech G733 Lightspeed sú totiž bezdrôtové, a tak vám nič nebráni vo voľnom pohybe a usadení sa do vašej obľúbenej hernej polohy. Bezchybný prenos zabezpečuje technológia Bluetooth, ktorá beží na 2.4 GHz a svoj headset k počítaču pripojíte jednoducho pomocou USB adaptéru. Treba si teda uvedomiť, že vám v počítači zaberie ďalší USB port navyše. Odmenou za to je však vysoký dosah a so slúchadlami si pokojne môžete odbehnúť aj do inej miestnosti po vodu alebo niečo dobré pod zub cez hernú prestávku. Čo sa týka výdrže, výrobca uvádza 20 hodín na jedno nabitie, závisí to však aj od toho, či máte zapnuté osvetlenie, alebo nie.
Logitech G733 a zvuk
Dostávame sa k najpodstatnejšej časti tejto recenzie. Ide o headset, ktorého úlohou je verne reprodukovať zvuk. Ako sa mu to darí? Nuž povedzme, že v podstate dobre. Zarytý „audiofil“ by potešený asi nebol, možno aj množstvo laických hráčov spozná nedostatky, ktoré G733 má, ale vo všeobecnosti je zvuk dostačujúci. Nejde samozrejme o nič prevratné a 40mm meniče nemajú taký ráz, ako nejaké iné herné slúchadlá. Logitech G733 vyniká najmä pri tónoch s nízkou frekvenciou a basách. Skvelo si tak užijete hry, v ktorých stále niečo vybuchuje. Dobré skúsenosti máme napríklad pri hraní Apex Legends, Battlefield alebo nového Call of Duty. Naopak, nedostatky je počuť v hrách, ktoré majú väčšinou tóny v stredných až vysokých frekvenciách – Fall Guys alebo Zaklínač 3.
Softvér G-Hub samozrejme ponúka ekvalizér a široké možnosti nastavenia, ale aj keď sa s výškami pohráte, stále to nie je ono, aj keď je to o niečo lepšie ako základné nastavenie. To je niečo, čo nemôžu vyskúšať napríklad hráči na konzolách. Keďže audio sa dá nastaviť iba pomocou softvéru, ktorý v konzolách nenájdete, budete si musieť vystačiť so základným nastavením, bez akýchkoľvek úprav. Podobne to budete cítiť aj pri počúvaní pesničiek. Platí to, čo aj v prípade hier. Ak si pustíte skladbu, v ktorej prevládajú basy, budete celkom nadšení. Keď už príde na vokály, objavia sa nedostatky a miestami plechový zvuk. Ak si však myslíte, že občasný zvukový nedostatok je najväčší problém týchto slúchadiel, počkajte si na …
… mikrofón
Áno. Asi najviac na týchto slúchadlách trpí mikrofón, ktorý dokonca nenájdete ani na slúchadlách, keď ich vyberiete z krabice. Na zlomok sekundy sa vám zastaví srdce a budete rozmýšľať, či ste si náhodou nekúpili headset bez mikrofónu. Nie nekúpili, no aj tak by ste sa nemali tešiť predčasne. Mikrofón je totiž odnímateľný a nájdete ho v krabičke, uložený samostatne. Je to praktické, stačí ho len vybrať a pomocou jacku zasunúť do headsetu. Nebojte sa jeho vzhľadu, pokojne ho môžete ohnúť. Aj keď vyzerá, že je pevný, dá sa s ním ľahko hýbať, aby ste si ho dostatočne prispôsobili.
Odnímateľný mikrofón síce môže byť praktický, ale má aj svoje nevýhody. Dnes sa už pomaly v každých herných slúchadlách mikrofón dá sklopiť tak, aby nezavadzal – ba aby ho v podstate ani nebolo vidno. Logitech sa pri G733 rozhodol pre iný prístup. Bohužiaľ, odnímateľné mikrofóny majú predsa len o niečo horší zvuk ako pevné. Pri týchto slúchadlách je to rozhodne aj počuť. Osobne počas hrania používam slúchadlá Logitech G935 a počas dvoch rokov používania som ani raz v softvéri G-Hub nezamieril do nastavení mikrofónu. Jednoducho som slúchadlá zapojil a všetko fungovalo. V tomto prípade to bolo ťažšie, spoluhráči ma na Discorde nepočuli alebo počuli neúplné vety. Nezáleží na tom, či bola použitá aktivácia hlasom alebo push-to-talk.
Softvér G-Hub síce ponúka nastavenie Blue Voice, no ten dokáže pomôcť iba do istej miery a ani vtedy to nie je ideálne. V prípade G733 je mikrofón naozaj sklamaním, čo je škoda, pretože inak ide o veľmi pekný, dizajnový a šikovný kus hardvéru.
Na záver…
Za cenu približne 150 € dostanete šikovné slúchadlá, ktoré vás zbytočne neobmedzujú v pohybe. Aj keď s nimi väčšinu času budete sedieť. Nebudete ich cítiť na hlave, nebudú vás tlačiť, ani vám padať, ani nijak inak obmedzovať. Ponúknu decentný zvuk, ktorý čiastočne trpí vo vysokých tónoch, no vyniká v basách. Chvíle s headsetom si môžete spríjemniť štýlovým RGB osvetlením, ktoré plne podporuje Lightsync a dá sa pomocou softvéru G-Hub zosynchronizovať s ostatnými Logitech perifériami, ktoré túto technológiu podporujú.
Pozor si naopak musíte dávať na mikrofón, pričom stojí za zváženie používať iný, ak máte záujem o to, aby bol váš hlas pri hraní čistý a vaše inštrukcie hráčom jasné. Celkovo je vo svojej cenovej kategórii jeden z tých lepších a jeho kúpu nemusíte nutne ľutovať. Horší mikrofón totiž vynahradí ľahkosť celého headsetu, komfort, ktorý ponúka a pekný dizajn, ktorý si dokonca môžete aj prispôsobiť. Na výber máte rôzne farebné variácie pláteného obopínania hlavy a rôzne penové násadky na mikrofón.
[…] hernej klávesnici a headsete sa nám do rúk dostáva ďalší kus hardvéru, ktorý je pre hráčov rovnako dôležitý. Veď […]
[…] stredná cesta: Logitech G733 LIGHTSPEED (naša recenzia) […]