Novinka Rainbow Six Extraction si od Siege požičiava nielen skupinu profesionálov vyškolených na riešenie problémov, ale aj mnoho iného. Napríklad príbehové pozadie, postavy ale hlavne aj herné mechaniky. Vašou úlohou však tentoraz nie je bojovať v PvP zápasoch proti inému tímu. Spolu so svojimi dvoma priateľmi sa spojíte, aby ste porazili nepríjemný vírus a mimozemšťanov, ktorí napadli svet. Hra je príjemným prekvapením, no bude to stačiť? Na to vám snáď odpovie naša recenzia.
Čím menej nábojov, tým lepšie
Hneď na úvod musím poznamenať podstatnú vec. Počas môjho hrania sa mi často stávalo, že ľudia (okrem mojich kolegov) jednoducho nechápu o čom Rainbow Six Extraction je. Podstatou je ísť potichu (pokiaľ sa to dá) a eliminovať nepriateľov systematicky. Aj úlohy, ktoré máte splniť, si často zakladajú na tom, že máte byť jednoducho nenápadní. Naozaj nie je na mieste vybaviť sa najlepšími zbraňami a nabehnúť v plnej zbroji do boja. Nielenže zakrátko zomriete, ale pokazíte hru svojim spoluhráčom a v neposlednom rade ste úplne ignorovali tutoriál. Myslite na to, keď sa budete rozhodovať, či si hru kúpiť, alebo nie. Ak nie ste fanúšik stealth hier, Rainbow Six Extraction pravdepodobne nenaplní vaše očakávania. Nie je to Siege aj keď si z neho mnoho požičiava.
Poďme ale späť k príbehu. Ten sa odohráva, nazvime to, v alternatívnej časovej osi. Celý svet je nakazený vírusom a terorizujú ho mimozemské príšery – Arachaeani. Keďže ich názov je pomerne zložitý na vyslovenie aj zapamätanie, každý si môže vybrať akúkoľvek prezývku chce. Ja ich jednoducho volám “to”. Zabi to. Znič toto. Tam je ten. Každý rozumie, na čo narážam. Samozrejme, v hre je hneď niekoľko variant týchto príšer. Podobne ako v hrách Left 4 Dead alebo Back 4 Blood. Vlastne celá hra je takpovediac v tomto štýle. S tým rozdielom, že misiu môžu plniť maximálne traja hráči.
Začíname v New Yorku
Ako inak, ak Zem začne trápiť mimozemský problém, zvyčajne má ako prvá problém Amerika. Chvalabohu pre nás. Každopádne začínate v New Yorku, kde si prejdete krátky tutoriál. Už ten vás má naučiť, že ide naozaj o hru stratégie, taktiky a premysleného postupu. Na výber máte niekoľko dobre známych postáv z Rainbow Six Siege, za ktoré môžete hrať. Nie všetky máte odomknuté hneď, ale základné tam sú. Ja osobne som si zvolil Elu, ale v tutoriáli je to jedno. Hra vám prípadné chyby odpustí.
Podobne ako v Siege, aj v Extraction máte možnosť upraviť si zbrane a svoju výbavu. Menu je trochu chaotické, no predpokladám, že je to len o zvyku. V podstate nájdete všetko, čo potrebujete, relatívne rýchlo. Z mojej skúsenosti by ste si vždy mali nechať minimálne jednu zbraň s tlmičom. Ak si vyberiete na začiatok Doca, odomknutú budete mať len brokovnicu, na ktorú sa tlmič dať nedá. To je v poriadku. Ak sa veci zvrtnú vo váš neprospech, brokovnica vám môže pomôcť nakloniť šťastenu opäť na vašu stranu. Minimálne pištoľ si však nechajte s tlmičom.
Zlikvidujte “to”
Opäť sa dostávame k hlavnej mechanike hry – byť potichu. Nepriatelia o vás totiž nevedia a vy chcete, aby to tak ostalo čo najdlhšie. Ideálne, ak hra nepovie inak, po celý čas. Zabudnite teda na bezhlavé strieľanie. Namiesto toho zvoľte označovanie nepriateľov pomocou dronov. Fungujú rovnako ako v Rainbow Six Siege iba s jedným rozdielom. Majú batériu, ktorá sa vám vybíja. Nemôžete teda skenovať neustále, musíte si robiť pauzy. Základom úspešnej akcie je systematické likvidovanie nepriateľov. Pekne po jednom, miestnosť po miestnosti. Prečo vlastne dávame do pozornosti stealth prvky hry? Na to mám jednoduchý príklad. Jeden z členov nášho tímu sa na to raz, ľudovo povedané, vykašľal. Do minúty sme boli obklopení nepriateľmi z každej strany a nebolo možné sa cez vlnu mimozemských monštier prebojovať.
Ak sa predsa len stane, že zomriete, ešte nemusíte (a nemali by ste) hru vypínať. Vaši spoluhráči vás môžu (a mali by) dopraviť do akéhosi inkubátora, kde vás položia a tým zachránia vášho operátora. Nevýhoda je, že budúcu hru ho nebudete môcť použiť. Operátori majú obmedzené zdravie. Ak si ho nebudete sledovať, môžete pokojne úspešne ukončiť misiu, no váš operátor potrebuje čas na regeneráciu. Zdravie pre všetkých ranených operátorov získavate úspešným plnením zápasov s inými operátormi. Čím lepšie splníte úlohy, tým viac zdravia získate na konci pre zranené postavy. Zdravie si nemôžete počas zápasu doplniť, môžete si ho len dočasne dvihnúť. Pomaly sa však tento boost stráca. Veľmi zaujímavá mechanika, ktorú odobrujeme.
Bojujte do konca, alebo rýchlo preč
Každý, volajme to zápas, je rozdelený do troch častí. V každej z nich máte inú misiu. Zvyčajne je to buď získať vzorku mimozemskej príšery, obsadiť a brániť oblasť na istý čas, aktivovať tri zariadenia v špecifickom poradí a podobne. Po úspešnom splnení misie sa môžete rozhodnúť ako ďalej. Ak sa vám zdá, že ďalej to už nedáte, môžete odísť a vziať si odmeny, ktoré ste získali doteraz. Ak si myslíte, že máte na viac, môžete cez prechodovú komoru prejsť do ďalšej oblasti. Ale pozor, ak zlyháte, stratíte všetky nahraté odmeny. Vyberajte teda rozumom, nie s vidinou zisku. Každá oblasť je totiž ťažšia a vyžaduje ešte viac koordinácie.
Ak sa vám stane, že vy alebo váš parťák počas misie zomrie a vy sa rozhodnete nechať ho tam, operátor bude nedostupný na ďalšie zápasy a nebude sa ani uzdravovať. V ďalšom zápase budete mať o jednu úlohu navyše – zachrániť ho. Operátor bude uväznený v akejsi kukle, z ktorej ho musíte doslova vytiahnuť. Kukla sa však bráni a vy si s ňou musíte zahrať menšiu minihru. Hneď zo začiatku nie je celkom jasné, čo máte robiť, aj keď sa to hra snaží vysvetliť. Bude to chcieť trochu cviku. Keď operátora úspešne dostanete von, musíte ho zaniesť do inkubátora. Až potom sa operátor začne postupne uzdravovať, ako som popísal vyššie.
Rozbiť alebo nerozbiť?
Deštrukcia je skvelá mechanika v Rainbow Six Siege, preto nesmie chýbať ani v Extraction. Avšak, zatiaľ čo v Siege chcete ako útočník rozbiť všetky steny, ktoré sa dajú, v Extraction by ste možno nemali. Niektoré steny môžete podobne ako v Siege opevniť, alebo rozbiť. Záleží len na vás, no nezabúdajte na stealth a na to, či vám to v konečnom dôsledku pomôže. Počas môjho hrania s kolegami sme to však nijak vo veľkom nevyužili. Zvolili sme radšej cestu po miestnostiach, kde sme postupne likvidovali nepriateľov. Opevnenie využijete napríklad vtedy, keď bude vašou úlohou brániť oblasť na istý čas. Ničenie alebo opevnenie stien je príjemný dodatok, ktorý by v hre chýbal, ale nie je to nutnosť. Záleží od situácie.
Do hry sa môžete pustiť pomocou možnosti rýchleho zápasu. Ak ste sám, nájde vám to dvoch ďalších ľudí. V tomto prípade je dôležitá komunikácia. Či už hlasovo, alebo vylepšeným komunikačným systémom, ktorý by sme uvítali aj v Siege. Pomocou klávesy alebo tlačidla si môžete z ponuky vybrať rôzne rýchle reakcie ako „Prepáč, Ďakujem, Potrebujem zdravie, Potrebujem náboje” a podobne. Ak už nie hlasový chat, aspoň toto by ste používať mali. Ak sa vám nechce hrať s náhodnými hráčmi, môžete spustiť samostatnú misiu s ľuďmi, s ktorými ste práve v skupine. Hru teda môžete hrať aj dvaja, bez nutnosti hrať s niekým náhodným. Postupne sa prebojujete cez New York a ďalšie oblasti až na koniec hry, ktorý však nie je tak celkom koncom.
Siege v inom obale
Graficky je na tom hra tak klasicky. Neurazí, ale ani neohúri. Dalo by sa dokonca povedať, že sa pozeráte na Rainbow Six Siege len v inom prostredí. Hra však beží plynulo aj na slabšej zostave, na silnejšej si zas môžete dovoliť o niečo lepšie detaily. Zatiaľ čo v prípade akčnej PvP strieľačky ako Siege si grafiku veľmi všímať nebudete, v prípade Extraction vám na to ostane viac času. Najmä vďaka tomu, že je to oveľa pomalšia hra. Technických nedostatkov nie je veľa, ale sú. Napríklad keď Pulse vytiahne svoj senzor, FPS idú automaticky dole. Nepriatelia sa niekedy nevedia dostať hore schodmi, alebo sú zaseknutí na mieste. Niekedy sa dokonca prepadnú cez mapu a opäť vrátia na pôvodné miesto. Jednoducho klasické chybičky, ktoré sa ale dajú vyriešiť aktualizáciou.
Zbrane a zvuky sú verne známe, opäť raz, z Rainbow Six Siege. Hra si na tom zakladá, používa tých istých operátorov. Je teda logické, že aj zbrane budú rovnaké. Prečo by mali vývojári robiť tú istú prácu dvakrát, keď ju už raz majú hotovú. Na tom ale nie je nič zlé. Ba naopak, je to dobré, pretože ak hrávate Siege a ste zvyknutí na istý typ zbrane, rovnako bude fungovať aj tu. Úprava zbrane, skiny a dokonca aj talizmany sú samozrejmosť. Uvítali by sme možno, ak by skiny, ktoré vlastníme v Siege, boli dostupné aj v tejto hre. Na druhú stranu hra ponúka svoje vlastné, tematické skiny.
Čo teraz?
Povedzme, že ste dohrali všetky situácie, misie, respektíve zápasy. Čo ďalej? Ubisoft myslel aj na takzvaný end-game content a na to slúži mód Maelstrom Protocol. Je to mód, ktorý ponúka rôzne výzvy so zvyšujúcou sa náročnosťou a rôznymi modifikátormi. Napríklad nižšia viditeľnosť, silnejší nepriatelia a podobne. Otázne ale je, či to bude hráčov baviť natoľko, aby pri hre ostali aj po dokončení základných oblastí a misií. Je, samozrejme, na mieste predpokladať, že Ubisoft časom do hry pridá nové misie a nové oblasti. Minimálne na niekoľko hodín vás hra určite zabaví. Je dokonca aj za nižšiu cenu, než by sme možno čakali. Navyše ponúka Buddy Pass, vďaka čomu si môžete zahrať aj s priateľom, ktorý hru nevlastní. Skvelý doplnok a jednoznačne plus.
Existuje však veľa hier, v ktorých bojujete proti mimozemským príšerám podobným štýlom. Či už Back 4 Blood, starý dobrý Left 4 Dead alebo Warhammer 40k: Darktide, ktorý zatiaľ nevyšiel. Rainbow Six Extraction sa chce vybrať tou istou, ale predsa inou cestou. Stavil na známe prostredie, meno a postavy. To mu môže pomôcť. Aj prísľub aktívneho vývoja a nového obsahu bude hrať veľkú rolu. Za mňa môžem hru odporučiť každému, kto má rád Siege (no naozaj myslite na to, že to nie je rovnaká hra) alebo taktické hry, v ktorých treba premýšľať. Ak k tomu navyše máte záľubu aj v katastrofálnych príbehoch ako mimozemská invázia, nebezpečný vírus a podobne, hra vás baviť bude.