Prehupli sme sa do nového roku 2021 a tieto dni sú časom, kedy množstvo firiem začína hodnotiť uplynulý rok. Výnimkou nie je ani služba Steam. Valve zverejnilo celkom podrobný prehľad toho, čo za uplynulých 12 mesiacov dokázali.
Paradoxne, za skvelými číslami je globálna pandémia koronavírusu. Ľudia totiž museli ostať doma, a práve to navýšilo počty hráčov. Valve však poznamenáva, že čísla začali stúpať, ešte pred prvou vlnou lockdownov.
„Ako určite dobre viete, minulý rok nebol žiadny med a životy nás všetkých dramaticky poznamenala globálna pandémia. A hoci sme v službe Steam zaznamenali výrazný nárast odohraných hodín pred prvými lockdownami, akonáhle ľudia museli zostať doma, počty nakupujúcich, a predovšetkým hrajúcich zákazníkov, stúpli doslova raketovo,“ píše Valve.
Steam prekonal viacero rekordov
Dôkazom toho, že sa službe darilo, je aj prekonanie viacerých rekordov. Zdá sa až neuveriteľné, že za 12 mesiacov sa dá toho toľko prekonať.
Rekord padol v počte aktívnych užívateľov mesačne (120,4 miliónov). Ale taktiež v počte aktívnych hráčov denne (62,6 miliónov), počte aktívnych užívateľov v jednom momente (24,8 miliónov), počte nových zákazníkov (2,6 miliónov mesačne), či počte odohraných hodín (31,3 miliárd hodín). Spomenúť musíme aj počet predaných hier. Oproti roku 2019 totiž Steam zaznamenal nárast o 21,4 %.
„Úprimne dúfame, že tieto hry poskytli tak veľmi potrebný únik pred divokými udalosťami skutočného sveta,“ uviedlo Valve.
Do popredia sa dostáva VR. Stúpa aj počet stiahnutých dát
Hráči sa čoraz častejšie dostávajú k hraniu cez virtuálnu realitu. Tá sa do popredia dostáva čoraz viac, o čom svedčia aj čísla samotného Steamu. Čas strávený so špeciálnymi okuliarmi sa totiž medziročne zvýšil o 30 %.
Až 46,6 milióna užívateľov služby používa pre hranie gamepad. Dohromady s ovládačom bolo odohraných 1,68 miliárd relácií. Ruka v ruke s tým tak stúpa aj počet stiahnutých dát.
V roku 2020 musel Steam hráčom odoslať 25,2 exabitov dát. Obrázok nižšie krásne ilustruje, ako sa toto číslo medziročne zvyšuje.
„Enormný nárast nakupujúcich a hrajúcich užívateľov je “dobrý“ problém, ktorý zamestnával našich špecialistov na servery a sieťovú infraštruktúru. Začiatkom marca došlo k 30-40 % navýšeniu celkovej prevádzky spojenej so sťahovaním,“ informovalo Valve.
Steam chystá aj viacero noviniek
Tak obrovské čísla sú pre službu samozrejme potešením, ale aj záväzkom, aby si ich udržala aj v tomto roku a tých nasledujúcich. Aj preto Steam už teraz informoval o niekoľkých novinkách, ktoré si pre hráčov v roku 2021 pripravilo.
Prvou je služba Steam China. Na tej už dlhšie spolupracuje s Perfect World, pričom pôjde o regionálnu verziu služby pre Čínu. Spustená by mala byť už o pár týždňov. Valve taktiež prisľúbilo vylepšiť užívateľské rozhranie, najmä čo sa nakupovania, inštalovania a hrania hier týka.
Pri tom všetkom pamätá aj na bezpečnosť. Dôkazom toho má byť prepracovanie mobilnej aplikácie, s čím sa spája ľahšie prihlasovanie a zabezpečenosť účtov. Steam má tiež ponúknuť aj vernostný program, zlepšenie fungovania na operačných systémoch Linux a taktiež prehľadnejšie prechádzanie obchodu a zliav.
Podrobnejšie štatistiky si môžete pozrieť na tomto odkaze.