Do redakcie k nám zavítal ďalší monitor, tentoraz Smart M7 od spoločnosti Samsung. V tomto prípade však nejde o herný, ale pracovný monitor. Ponúka sa teda otázka, prečo sme ho recenzovali? Odpoveď je jednoduchšia, než si myslíte. Predsa každý z nás musí niekedy aj pracovať. Aj ten najväčší hráč si musí občas splniť domáce úlohy, v čase home-office aj svoju prácu. Aj keď sa to všetko dá pohodlne urobiť na hernom monitore, pracovný je predsa len o niečo lepší. Spoločne sa v recenzii pozrieme na to, prečo. Ak vás skôr zaujíma herný monitor, môžete si prečítať našu recenziu na Samsung Odyssey G7.
Iste nám dáte za pravdu, ak napíšeme, že nájsť 4K monitor v prijateľnej cene je v dnešných dňoch pomerne náročné. Spoločnosť Samsung sa to snaží vyriešiť práve monitorom Smart M7. K nemu však nepridáva len rozlíšenie 4K, ale aj množstvo funkcií, ktoré ho majú vyniesť nad konkurenciu. Aj preto sme sa rozhodli, že sa na monitor bližšie pozrieme a zistíme, ako na tom je. Smart M7 sme otestovali počas bežnej práce, akú herná redakcia má. Od písania článkov a recenzií, cez prezentácie a strih našej relácie V Kocke, až po hranie hier. V tomto prípade však nemôžeme hry započítavať do hodnotenia, keďže nejde o herný monitor. Výsledok ale nie je taký zlý, ako by ste možno od pracovného monitoru čakali.
Obsah balenia a montáž
Balenie je úplne jednoduché a od prvého momentu je vám jasné, že ide o bežný pracovný monitor. Žiadne výstredné farby alebo krabica, ako sme zvyknutí napríklad z herných monitorov. Po otvorení na vás čaká samotný monitor a zopár vecí navyše. Stojan, príručka, ovládače a diaľkový ovládač. Áno, čítate správne, k tomu sa však ešte dostaneme. Inštalácia je jednoduchá, iba zopár skrutiek, ktoré sú samozrejme pribalené. Skrutkovač si musíte zabezpečiť sami. Hneď na úvod vás však prekvapí veľkosť monitoru, keďže to bude pravdepodobne prvé, na čo sa chcete pozrieť. Po rozbalení z ochrannej fólie na vás vykukne elegantný čierny monitor, ktorý by sa už dal prirovnať aj k televízoru. Tento dojem umocňuje aj spomínaný ovládač.
Vedeli sme do čoho ideme, no aj tak nás veľkosť prekvapila. Ide totiž o 32-palcový monitor a stôl recenzenta, teda môj, nebol na taký veľký kus pripravený. Podcenili sme situáciu, no na to sú recenzie. Učíme sa na vlastných chybách a napíšeme vám ich, aby ste ich vy neopakovali. Pripravte si teda na vašom pracovnom stole dostatok miesta, Samsung Smart M7 ho bude potrebovať. Po inštalácii vám ostáva už len jediné, zapojiť ho do hardvéru, na ktorom ho chcete používať. V tomto momente sa začnú diať zázraky. Ak máte problém zistiť, kde konkrétne sa monitor zapína, nebojte sa, máme pre vás tip. Spomínate si na diaľkový ovládač, ktorý pravdepodobne ostal položený niekde pri krabici? Teraz nadišiel čas, aby ste sa poň vrátili a začali ho používať.
Dizajn a funkcie
Jednou z najlepších funkcií monitoru Samsung Smart M7 je jeho konektivita. Ak máte navyše ešte kompatibilný smartfón Samsung, váš monitor sa razom môže premeniť na plnohodnotnú pracovnú stanicu. Využijete na to napríklad Samsung DeX. Ten vám umožní bezdrôtovo a na diaľku otvoriť pracovnú plochu z vášho mobilného zariadenia. Ak k tomu pripočítate rôzne bezdrôtové, napríklad Bluetooth periférie, ste takmer okamžite pripravení začať pracovať. Smart M7 dokáže rozšíriť displej vášho Windows, iOS alebo Android zariadenia a podporuje zrkadlenie obrazu. Nechýba ani Apple AirPlay 2 a 802.11ac bezdrôtové pripojenie. Toľko k bezdrôtovým pripojeniam.
Pripravte si teda na vašom pracovnom stole dostatok miesta, Samsung Smart M7 ho bude potrebovať.
Poďme sa pozrieť na klasické káblové možnosti tohto monitoru. Samsung Smart M7 má tri USB 2.0 konektory a podporuje aj USB-C s DisplayPort. Ten ponúka 65W, dostatok napríklad pre laptop. Samozrejmosťou sú dva HDMI porty, automatické nastavovanie podsvietenia a tiež automatické prepínanie medzi zdrojom obrazu. To však nie je všetko, M7 sa pýši množstvom iných funkcií, ktoré v každom monitore určite nenájdete. Napríklad galéria aplikácií. V nej nájdete rôzne „appky“, či už určené na zábavu, sledovanie filmov, alebo na prácu. Tých, ktorí radi využívajú Amazon Alexa alebo Google Asistenta určite poteší, že M7 týchto asistentov podporuje v plnom rozsahu v deviatich jazykoch.
Uvítali by sme viac rýchlosti
Je potrebné zamerať sa hlavne na pracovné rozhranie. Práve tomuto zariadeniu robí Samsung veľkú reklamu, čo sa týka napríklad balíku Office 365. Zároveň je to však jeden z najväčších problémov. Aplikácie ako Word, Outlook alebo OneDrive na monitore naozaj fungujú bez problémov a bez potreby počítača, ale sú jednoducho pomalé. Akoby ich monitor nestíhal spracovávať. Nejde však len o načítavanie týchto aplikácií, ale aj o prácu s nimi. Ak napríklad píšete text vo Worde, oneskorenie je citeľné, priam až otravné. Ak niečo píšeme, chcete to vidieť hneď aj na obrazovke. Nikomu sa predsa nechce čakať niekoľko sekúnd, kým sa objaví veta, ktorú práve napísal. Najmä ak v nej má chyby a bude sa musieť v texte vracať späť. Veľmi jednoducho sa takýmto štýlom dokážete frustrovať a aplikácie, ktoré majú byť prednosťou tohto monitoru, prestanete používať úplne.
Monitor beží na vlastnom operačnom systéme s názvom Tizen OS. Ten zabezpečuje, že monitor môžete bez problémov používať aj bez počítača. Princíp, alebo lepšie povedané vízia Samsungu, je pritom jednoduchá. Prečo zapínať zbytočne počítač, keď pracovať môžem aj bez toho. Stačí mi predsa len klávesnica a myš, ktoré jednoducho zapojím do monitoru a vlastný operačný systém, ktorý monitor poháňa. Na papieri to znie dobre, čo na to prax? Relatívne v poriadku a uspokojivé. Ako reklama je to skvelá vec, ale prakticky si využitie vieme predstaviť málokedy, možno len na rýchle úpravy textu alebo dokumentov.
Problémom je…
…, že ak niekto píše článok alebo zadanie do školy, potrebuje popritom používať internet, sťahovať obrázky, čerpať z nejakých zdrojov. Aj keď sa to všetko čisto teoreticky dá urobiť aj bez PC, je oveľa jednoduchšie si ho proste zapnúť a spustiť Word na ňom. Jednak pôjde rýchlejšie, nebudete sa musieť trápiť s odozvou a oneskorením a vaša práca bude efektívnejšia. Čo si ale vieme predstaviť je zaradenie monitoru do kategórie multimediálny. Bude sa to k nemu hodiť lepšie ako pracovný.
Práca, filmy aj hry
Všetko z uvedeného si na tomto monitore môžete dostatočne užiť. Výhodou vlastného operačného systému je, že nepotrebujete napríklad zapínať počítač, ak chcete sledovať Netflix. V tomto, na rozdiel od práce, vidíme obrovskú výhodu. Ako sme už spomínali, pracovať bez počítača môže byť náročne a neefektívne. Avšak na druhú stranu, pustiť si film alebo seriál bez potreby zapínať počítač, to je už niečo, čo využije oveľa viac ľudí. Napríklad pred spaním, počas obeda alebo večere, alebo len tak, keď si chcete urobiť filmový alebo seriálový maratón.
Na výber máte niekoľko aplikácií. Napríklad spomínaný Netflix, ale aj Prime Video, Disney+ (ktoré si ale u nás zatiaľ nepustíte) a Apple TV. Tých aplikácií na streamovanie videoobsahu je samozrejme oveľa viac. Nebudeme ich však spomínať, pretože u nás nie sú dostupné. Povedzme ale, že nemáte chuť na film, máte náladu skôr na nejakú dobrú hudbu. Bude to problém? Absolútne žiadny! Samsung Smart M7 ponúka Spotify aj Apple Music. Bez počítača dokážete dokonca aj streamovať video zo svojho mobilu priamo na monitor. Podobne ako napríklad cez Google Chromecast. To vám ponúkne ešte viac možností sledovať obsah, ktorý nemusí mať zastúpenie cez oficiálne aplikácie v monitore.
Monitor môžete využiť aj na prehliadanie webu. Prehliadač funguje relatívne dobre, je svižný a rýchly. Opäť však platí, že sa natrápite o čosi viac, keďže ho budete pravdepodobne ovládať pomocou ovládača. Ak sa začnete nudiť, medzi oficiálnymi aplikáciami nájdete aj hry. Samozrejme, nie sú to veľké AAA tituly o akých píšeme na našom webe. Ide skôr o jednoduché mini-hry, určené na zabitie nejakého času.
Samsung Smart M7 prekvapí aj kvalitným displejom
Prekvapilo to aj nás. Ak sa máme priznať, nečakali sme nijak výraznú kvalitu obrazu. Samozrejme, boli sme si istí, že Samsung to vie a obraz bude normálny. Musíme však povedať, že na pracovný monitor sa obraz vie prispôsobiť na akúkoľvek činnosť. Od práce, cez filmy, až po hry. Ponúka niekoľko možností nastavenia a aj keď vo väčšine prípadov sú tieto nastavenia len „akože“, v tomto prípade nás potešilo, že naozaj niečo robia. Máme na mysli napríklad nastavenie herného režimu, kedy monitor vytiahne živšie a ostrejšie farby. Pri filmoch máte pocit, že naozaj sledujete film a podobne. To všetko ponúka 32-palcový 4K VA monitor.
V základných nastaveniach od výroby ponúka Samsung Smart M7 kontrastný pomer 3,233:1, čo je naozaj skvelé a obraz podľa toho aj vyzerá. Maximálny jas je 268cd/m2, čo je zas ideálne pre prácu. Zobrazenie čiernej je na skvelej úrovni a vôbec nemáte pocit, že je vyblednutá. Existujú však aj isté nevýhody. Monitor vie zobraziť len približne 70% rozsahu Adobe RGB a použitý VA panel používa 8-bitové farby, namiesto 10-bitových. Nie je preto ideálny napríklad na profesionálnu úpravu fotografií, videa, alebo úkony, kde potrebujete lepšie farby. Na to však existujú špeciálne monitory a Smart M7 chce ponúknuť viac pre každého. To sa mu darí.
Pre hráča nie, na príležitostné hranie áno
Ako sme už spomenuli, do hodnotenia nemôžeme započítať výkon a správanie monitoru v hrách, keďže nejde vyložene o herný monitor. Keďže sme hráči, museli sme to napriek tomu otestovať. V prvom rade je na mieste spomenúť dve sklamania. Prvé sklamanie je iba 60Hz obnovovacia frekvencia, čo už začína byť aj pre príležitostného hráča pomerne málo. Druhým sklamaním je odozva 8ms. Možno si poviete, že medzi 1 a 8 nemôže byť viditeľný rozdiel, no je to naozaj cítiť. Hlavne, keď vám cez ruky prejde toľko hier a monitorov, ako nám. Bežný hráč si to pravdepodobne ani nevšimne, možno to nebude ani riešiť. Pre to aj ten názov. Pre plnokrvného hráča nebude tento monitor to pravé. V tejto cenovej kategórii máte na výber hneď niekoľko monitorov, ktoré ponúkajú vyššiu frekvenciu.
Na druhú stranu, ak ste človek, ktorý potrebuje pracovať, rád si pozrie film a občas si niečo zahrá, mohli by sme tento monitor zaradiť do vymyslenej kategórie „prečo nie“. Obraz v hrách je pekný, monitor ponúka aj Ultra Wide herný mód a je dostatočne veľký, takže si na svoje prídu aj konzolisti na gauči. Navyše, Samsung Smart M7 ponúka aj štandard HDR10, na ktorý sme sa tešili a niekoľkokrát aj využili. Skvelo sa nám pozerali filmy v 4K s HDR. Aj keď je potrebné dodatočné nastavenie a spočiatku si s ním náš počítač veľmi nerozumel. Dávajte si len pozor na to, aby ste sa na monitor pozerali priamo, nie z bokov. Pozorovacie uhly totiž nepatria medzi najlepšie a relatívne rýchlo stráca obraz svoju ostrosť a dobré vlastnosti.
Doplnkové funkcie, za ktoré sme vďační
Monitor Samsung Smart M7 ponúka aj niekoľko funkcií, ktoré by vôbec nemuseli byť, ale ich prítomnosť sme využili. Jednou z najlepších je adaptívne nastavenie jasu. Ak monitor používate cez deň, jas je vyšší. Akonáhle sme zhasli a pustili seriál pred spaním v tmavej izbe, jas sa znížil na minimum. Celkom sám, bez nášho zásahu. Úplná paráda. Niežeby to bolo nejako náročné, znížiť si ho manuálne, ale je to o jeden krok menej, o ktorý sa nemusíme starať. Vítaný je aj šetriaci režim pre vaše oči – teda nočný. Cieľ tejto funkcie je jasný, čo najviac znížiť modré svetlo vychádzajúce z monitoru. Na výber máte tri možnosti. Vypnutý, klasický a ultra šetriaci mód. My sme v noci používali maximálny a pracovalo sa nám naozaj výborne. Aj keď je samozrejme vždy lepšie mať zapnuté v izbe svetlo, už len z princípu.
Monitor ponúka veľké množstvo funkcií, aplikácií a samostatný operačný systém.
Ďalšia „funkcia“, ktorá nás potešila je diaľkový ovládač. Na začiatku sme si mysleli, že je to len prežitok a možno tomu tak aj je, ale musíme uznať, že by sme ovládač uvítali pri každom monitore. Vypnutie, zapnutie, hlasitosť a v podstate všetko ostatné si viete nastaviť priamo z gauču alebo z postele, keď sa už chystáte spať. Nemusíte riešiť žiadne automatické vypínanie monitoru alebo znižovanie jasu, prípadne hlasitosti. Všetko vybavíte hneď, jedným stlačením tlačidla. Za to udeľujeme monitoru jednoznačné plus. Čo nás privádza k poslednej funkcii, ktorá nás veľmi potešila.
Tou sú reproduktory. Tie, samozrejme, neponúkajú žiadny výrazný kino-zvuk, ale sú tam a to je hlavné. Sú úplne dostačujúce pre bežné pozeranie filmov, seriálov, videí, ale aj hranie hier. Pre audiofila bude počúvanie hudby možno nepríjemné, ale opäť – pre bežného nadšenca hudby, ktorý si chce pustiť svoju obľúbenú pesničku, nie je čo vytknúť. Množstvo monitorov reproduktory ani neponúka, takže aj túto vlastnosť musíme zaradiť medzi plusy.
Záverečný verdikt
Ako teda monitor Samsung Smart M7 dopadol vo vašich očiach po prečítaní recenzie? Zhodujete sa s našim hodnotením? My v tom totiž máme jasno. Smart M7 využijú najmä ľudia, ktorí majú možno menšiu izbu a obmedzené možnosti. Monitor totiž dokáže slúžiť ako monitor, tak aj televízor, a preto nemusíte riešiť všetko samostatne. Taktiež poteší vyznávačov „all-in-one“ produktov. Monitor ponúka veľké množstvo funkcií, aplikácií a samostatný operačný systém. Práca v ňom síce nie je vždy med lízať, ale dá sa to, ak nemáte inú možnosť, alebo vám nevadí oneskorenie. Sledovanie filmov ale aj hranie hier je príjemné.
Naopak, ak ste hráč na plný úväzok, nad týmto monitorom neuvažujte. Nesplní vaše očakávania ani požiadavky. Má nízku obnovovaciu frekvenciu a množstvo funkcií, ktoré hráč potrebuje, chýbajú. Ponúka síce HDR10 a 4K rozlíšenie, čo v hrách vyzerá naozaj dobre, ale to za to nestojí. Radšej si za tie peniaze vyberte iný, primárne herný monitor. Taktiež by ste rozhodnutie mali prehodnotiť, ak ste kreatívny typ, ktorý pracuje s grafikou alebo fotografiami, prípadne sa venuje editácií videí. Jednoducho ak sa vo vaše práci musíte spoliehať na vernú reprezentáciu farieb.
Aj v tomto prípade by ste mali zvoliť iný monitor. Ak vám ale netreba nič špeciálne, chcete mať všetko po ruke, ovládať monitor diaľkovým ovládačom a využívať ho na čo najviac vecí, Samsung Smart M7 môže byť to pravé pre vás. Koniec koncov, Samsung prišiel s monitorom, ktorý je určený všedným ľuďom, ktorý ho chcú využiť na všetko. Nechcú ho len na jednu vec, ale na niekoľko vecí naraz. Tento účel monitor spĺňa a takých ľudí určite nesklame.