Samsung Galaxy Buds Plus

Jozef Beke Jozef Beke

Keď sme rozmýšľali, aké slúchadla si kúpiť, mali som pomerne širokú škálu možnosti. Dôvodom prečo sme sa zamerali na kategóriu True Wireless bol jednoduchý. Minulý rok sme si zaobstarali na skúšku Xiaomi Mi True Wireless Earbuds Basic. Spočiatku nám išlo len o pohodlie, ale neskôr sme zistili, že sú vo svojej kategórii nenahraditeľné. Bohužiaľ po roku používania stratili svoj dych. Neustále vznikala ozvena a časom sa aj odpájali. Preto sme sa zamerali na vyššiu kategóriu. V januári bola predstavená vylepšená varianta Galaxy Buds s označním „Plud“ (alebo +).  Nič nie je lepšie, ako keď si kúpite originálne príslušenstvo k svojmu Samsung Galaxy Note 8.

Dôvodom, prečo vás informujeme o všetkých skúsenostiach je jednoduchý. Novinky Buds+ budeme porovnávať s hore uvedeným zariadením a preto sa nevieme vyjadriť ako hrajú napr. Apple.

- Reklama -

Začneme balením, ktoré je kompaktne. Očakávajte samotné slúchadlá, ktoré sú zasadené do vajíčka, sériu ochranných štupľov a káblik. Zastavil by som sa práve k zmieneným šťúplom, ktoré sú delené na dve časti. Prvá časť je klasický nástavec, ktorý priamo vkladáte do ušného kanála. Druhá časť je o čosi zaujímavejšia. Ponúka nástavec, ktorým si uchopíte ucho. Inak, je to taká bezpečnostná poistka, ktorá slúži predovšetkým na to, aby vám z uši nevypadli bezdôvodne slúchadla. Koncept to je zaujímavý a musíme uznať, že slúchadlá držia ako prikované. Počas nosenia som ja osobne nemal nutkanie ich vyťahovať von alebo s nimi nejak inak počas nosenia manipulovať.

Dostávame sa k samotnej konštrukcií, ktorá ide rozporom oproti predchádzajúcim slúchadlám. Totižto vajíčko je z lesklého povrchu a pri kontakte sa neskutočne, ale fakt že neskutočne kĺže. Vyzerá fakt pekne, ale radšej by som volil matnú vrstvu porvrchu. Obdobne sú na tom aj samostatné slúchadlá. Očakávajte silnejšie úchopenie pri výberaní z puzdra, nakoľko je veľká pravdepodobnosť že vám môžu spadnúť. Samotné otváranie puzdra je však veľmi pohodlné. Vajíčko doznieva pevnou konštrukciou. Po otvorení máte pocit, že držíte kus hardvéru a nie zmes niečoho. Z konštrukcie by som sa opäť vrátil aj k funkcionalite prezentovaného vajíčka. Obsahuje dva indikátory, ktoré označujú stav batérie samotných slúchadiel a dokonca aj puzdra. Sú to však len orientačné hodnoty. Presné hodnoty nachádzate priamo v mobile. Puzdro sa dá nabíjať hneď dvoma spôsobmi. Bežným USB-C konektorom alebo bezdrôtovo. 

Vlastniť Samsung ekosystém prináša hneď niekoľko výhod. Vždy sa môžete spoľahnúť na plnú podporu bez toho, aby ste museli doinštalovávať ďalšie aplikácie. Pri prvom párovaní vás mobil vyzve, aby ste kontinuálne prešli do aplikácie Galaxy Wearables. Po sérií inštalácií, aktualizácií rozkvitá pred vašim zrakom samotná vybavenosť slúchadiel. Jednotlivé slúchadlá sú vybavené mikrofónmi, ktoré snímajú okolitý zvuk. Inými slovami, počujete všetko okolo vás. Nakoľko funkcia znie fajn, rátajte značným skreslením. Úrovne okolitého zvuku sú štyri. Prvé tri sú zakompované priamo v jednej záložke. Poslednú, takzvane experimentálnu, nájdete v záložke laboratórium. Čiastočne hluchovo hendikepovaný ľudia, môžu svoj hendikep elegantné vyriešiť.

- Reklama -

Equalizér môžete súbežne meniť, počas počúvania hudby. Zvýraznenie výšok, jemné alebo dynamické zvýrazaznenie basov. Všetko len podľa vášho gusta.

Zaujímavá je záložka dotyková podložka, na ktorej Samsung intenzite postavil marketing. Úprimne viac mi vyhovovali fyzické tlačidlá od Xiaomi. Pri spotených, alebo mokrých rukách automatický ignorujú akýkoľvek povel. Ďalej treba poznamenať, že zvyk, ako aj odozva bude chvíľu trvať. Pár krát sa mi stalo, že slúchadlá automatický nezareagovali, alebo som sa preťukol na ďalšiu skladbu. Na druhú stranu treba uviesť variabilitu, ktoré prinášajú dotykové podložky. Základné nastavenia nie je možné meniť. Jediné, čo si môžete zmeniť, je gesto vyvolané podržaním. Výber máte zo 4 funkcií. Keďže tento rok Samsung spolupracuje so streaming službou Spotify venovanej hudbe si môžete jediným gestom vyvolať danú aplikáciu.

Pri Galaxy Wearable ešte chvíľku pobudneme a viac si predstavíme záložku laboratória. Samsung svojím užívateľom ponúkne teda aj experimentálne funkcie. Jediné, čo mňa zaujalo najviac, je funkcia herného režimu. V samotnom jadre by slúchadla mali byť responzívne, to znamená, že by nemala vznikať vysoká miera odozvy. Touto funkciou by sa mala ešte výraznejšie eliminovať medzi vysielaním a počutím.  

Označenie „+“ má význam hlavne v batérií. Samotné slúchadla mi v skutočnosti vydržali cirka 11 hodín pri počúvaní na úrovni 70%. Akonáhle klesli pod hranicu 15tich, jemnou zvučkou ma informovali o svojej kapacite. V čom som ale mierne sklamaný, je kapacita vajíčka. Slúchadla by mali dobyť na ďalších 11 hodín. Úprimné, nenadobudol som pocit 22 hodinového počúvania.

Jadrom celej recenzie (a hlavne to najdôležitejšie) spočíva práve hodnotenie kvality zvuku. Na začiatku budem skepticky a musím povedať, že po vyskúšaní som mal chuť slúchadla vrátiť do obchodu. Dôvodom boli práve basy. Bohužiaľ, nie sú moc výrazné a ani so samotným equalizérom si moc nepomôžete. Ak by som to mal porovnať so slúchadlami od Xiaomi, jednoducho znejú mdle. Samozrejme, situáciu som čiastočne vyriešil hneď niekoľkými dodatočnými funkciami, ktoré mobilné telefóny od Samsung disponujú. Najprv som povolil funkciu Dolby Atmos. Neskôr po sérií hľadaní som v Nastavenia → Zvuky a vibrovanie → Rozšírené nastavenia zvuku → Kvalita zvuku a efekty → Adapt sound → Vek menej ako 30 rokov, urobil nastavenia, ktoré optimálne nastavili zvuk podľa mojich preferencií. Dobré si je položiť otázku, či aj ostatné značky mobilov disponujú takto rozšíriteľnými nastaveniami. Samozrejme, všetko nie je len o výrazných basách, preto som bol milo prekvapený kvalitou akustického podania. Skreslenie nenastávalo ani pri zvýšení hlasitostí. Pri porovnaní od Xiaomi sa jednalo o výrazný posun. Samsung tentoraz zvolil zlatú strednú cestu. Je to produkt miery pre všetky vekové kategórie. 

Konektivita bola ďalšou kategóriou, kde špunty excelujú. Počas recenzovania som skúšal rôzne faktory, ktoré by mohli mať vplyv na chod slúchadiel. Pri bežnom nosení vo vačku sa mi ani raz neodpojili. Pri stacionárnej polohe (voľne položené na stole) dochádzali výpadky v rozmedzí už od 5tich metrov (prechod cez dve betónové steny). Skrátka, tam kde Xiaomi strácali dych, strácal aj Samsung. Súbežne mám cez Bluetooth pripojené aj smart hodinky, taktiež z dielne Samsung. Za čas Xiaomi sa mi často krát stávalo že sa mimovoľne odpájali hodinky od mobilu, nakoľko nedokázali súbežné spolupracovať. Pri pripojení Samsung špuntov som nezaznamenal akýkoľvek problém s hodinkami.

Ďalšou inovatívnou zložkou sú senzory, ktoré rozpoznávajú či máte alebo nemáte vložené slúchadlo priamo v uchu. Pri vkladaní zaznie zvučka ktorá vás informuje o aktivácií slúchadla.  Nemusíte sa báť, po vytiahnutí z uší automaticky dochádza k „úspornému režimu“, kde dotyková zložka nereaguje na vaše povely. V neposlednom rade, môžete so špuntami aj volať. Protiľahlá strana nezaznamenala žiadne výpadky alebo skreslenia hlasu.  

Zaobstarať alebo nezaobstarať si slúchadla?

Opäť budem skeptický a odpoviem dvoma rozličnými odpoveďami. Ak vlastníte Samsung mobil, určite neurobíte chybu, keď siahnete po tohtoročných alebo minuloročných slúchadlách. Všetko funguje tak ako má, párovanie prebieha automaticky, ukazovateľ kapacity batérie vyzerá luxusne. Na druhej strane, ak preferujete iný typ mobilu, bál by som sa ich zaobstarať. Samozrejme, môžete doinštalovať aplikáciu Galaxy Wearable, ale na rad prichádzajú už spomínané kodeky, ktoré sú typické len pre Samsung. Nepomáha tomu ani vyššia cenová hodnota, ktorá sa pohybuje v rozmedzí 135 až 180 Eur.

- Reklama -
Komentovať
0 Komentárov
Najstaršie
Najnovšie Najviac hlasov
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Naša relácia

- Reklama -
0
Chceme počuť tvoj názor! Pridaj komentár :)x