Riders Republic – bláznivá a miestami až infantilná hra

Dominik Cenkner

Jeseň je už tradične tým obdobím roka, kedy na nás vývojári priam hádžu jednu hru za druhou a vy sa skrátka nezastavíte až do Vianoc. My sme sa však zastavili pri hre Riders Republic, za ktorou stoja vývojári z Ubisoft Annecy, a ktorú si môžu zahrať hráči na PC aj na PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One a Xbox Series X a S. My sme dostali na recenziu PC verziu.

Čo všetko hra ponúka? Dokáže zabaviť na dlhé hodiny? Môžeme hovoriť o duchovnom nástupcovi Steep série? Na to všetko, ale aj na ďalšie otázky by vám mala priniesť odpovede práve táto recenzia.

- Reklama -

Pár slov na úvod

Už sme spomínali, že počas jesene je videoherný priemysel nabitý novinkami. Už sme si za tie roky zvykli aj na to, že práve v tomto čase, resp. na jeho začiatku, vychádza množstvo športových hier. Spomeňme nové ročníky hier FIFA, NHL, NBA, NFL. Všetko sú to takpovediac tradičné športy, ktoré k herným konzolám či počítačom dokážu prilákať množstvo hráčov.

Lenže existuje aj kategória športov, ktoré nemá až toľko ľudí v obľube, a ktorým sa navyše nedostáva ani toľko mediálneho priestoru. Ide o extrémne športy. A práve tie si zobrali na parádu vývojári z francúzskeho herného štúdia. Výsledkom je hra Riders Republic, ktorá je tu s nami oficiálne od 28. októbra.

Bláznivá šou od začiatku

Tak, ako sa hra s vami nemazná už od úplného začiatku, nebudeme sa s ňou maznať ani my a po úvodných slovách sa vrhnime naplno na naše dojmy. Už od prvého momentu po zapnutí vám bude jasné, že táto hra bude bláznivá. Výrazné a veselé farby, hudba, jednoduchý vzhľad menu, jednoducho všetko hovorí v prospech toho, že pôjde o bláznivú šou.

- Reklama -

Riders Republic vám svoju bláznivosť pripomenie hneď po tom, čo v hlavnom menu kliknete na New Game. Áno, keď sme už pri hlavnom menu, spomeňme niekoľko dôležitých vecí.

Hra nedisponuje českou či slovenskou lokalizáciou, aj keď na stránkach spoločnosti sa pod informáciou o ruskom jazyku nachádza, chybne, vlajka Českej republiky. V tomto bode spomeňme ešte milú skutočnosť, že hra disponuje s funkciou „narrative“, ktorá je navyše zapnutá automaticky. Je to skvelá pomôcka pre slabozrakých hráčov, pretože vám text na obrazovke čítajú.

Na prvý pohľad to pôsobilo rušivo. Vzápätí sme si však uvedomili, ako je dobré, že sa tieto pomôcky čoraz častejšie dostávajú do hier a že na nich vývojári myslia. Mali sme nádej, že táto skutočnosť povedie k tomu, že sa v Riders Republic bude nachádzať viacero možností, ako si hru prispôsobiť podľa seba. O tom však neskôr.

Nekonečný tutoriál

Po tom, čo sa prelúskate ponukou, pravdepodobne vypnete spomínaný narrative a môžete sa naplno vrhnúť do hry. Iba že by nie. Najskôr si musíte vytvoriť svoju postavu. Na výber je viacero možností, ako môžete vyzerať. Môže sa z vás stať „obyčajný“ muž či žena, ale pokojne aj zelený mimozemšťan. Na výber je tam toho už na začiatku pomerne dosť. Navyše, v hre je k dispozícii aj obchod, v ktorom za hernú menu narazíte na ďalšie kozmetické doplnky. Hernú menu získavate plnením rôznych výziev či dobrými výsledkami v pretekoch. Môžete si ju však kúpiť aj za reálne peniaze. A aby toho nebolo málo, svoju postavu môžete po prejdení tutoriálu ľubovoľne meniť, vrátane pohlavia.

Keď už spomíname tutoriál, tak v ňom sa opäť ukazuje bláznivosť hry Riders Republic. Pár pekných záberov na okolie a ani sa nenazdáte a už sa strmhlav rútite dolu kopcom na bicykli. Po pár zákrutách opäť príde na rad strih a už ste vo vzduchu, kde si skúšate rocketwing. Po prejdení pár „bránok“ sa ocitáte v zasneženej krajine na lyžiach. Jednoducho, v úvodných minútach si nestihnete vydýchnuť, ale potom príde peklo.

Tutoriál vás totiž zoznámi s každým jedným aspektom hry. Nielen, že sa dozviete, v akých režimoch môžete hrať, ale priam vás bude nútiť do všetkého naraz. Kým sa z toho všetkého vymotáte, zistíte, že ste stratili až zbytočne hodinu času. Na túto skutočnosť sa hráči sťažovali ešte v priebehu otvorených testovaní a musíme uznať, že vývojári tutoriál oproti testovaniu osekali. Aj napriek tomu by sme si vedeli predstaviť, že by bol ešte o niečo kratší. Vývojári skôr mohli nechať samotných hráčov, nech si skúšajú a objavujú veci.

Hra má aj príbeh?

Áno, má a začne sa rozvíjať práve od tutoriálu. Úprimne? Príbeh v tejto hre nefunguje ani v najmenšom. Máme za to, že ide o problém všetkých športových hier. Už sme tu mali pokusy vo FIFE, NHL, či v ďalších tituloch a všetci vieme, ako to dopadlo. A bohužiaľ, je to aj tento prípad.

Postavy a dialógy by ste najradšej vymazali nielen z hry, ale aj zo svojej hlavy. Nejde ani tak o to, že príbeh v tejto hre je v podstate zbytočný. Dobre, tak vývojári nechceli prísť len s „bezduchým“ chodením od pretekov k pretekom. Ale na tom príbehu mohli zapracovať oveľa lepšie.

Stretávate jednu postavu za druhou, pričom tie sú doslova otravné, nesympatické a vlastne sú vám aj úplne ukradnuté. A dospelému hráčovi zrejme nesadne ani humor hry. Nechce sa nám veriť, že by sa ľudia v tejto komunite správali a vyjadrovali tak, ako to Riders Republic prezentuje. Všetko pôsobí nútene a nasilu a v istých momentoch máte doslova pocit, že sa bláznovstvo mení na infantilnosť.

Riešenie tohto „problému“ je však pomerne jednoduché. Stačí si vypnúť hlasitosť dabingu. Okrem nudných dialógov tak prestanete počúvať aj neustále opakujúce sa tipy a hlúpe poznámky. Naopak započúvate sa do ruchov hry, ktoré sú spracované celkom pekne.

Zvuk a grafika

Keď už sme pri technickej stránke hry, povedzme si aj o tom pár slov. Po zvukovej stránke, ak si stlmíte dabing, je hra spracovaná veľmi dobre, čo sme vlastne už spomenuli. Počujete zvuky  a ruchy okolia, svišťanie vetra pri rýchlej jazde dole kopcom, či samotné otáčanie reťaze bicykla. Samozrejme, zvuky neznejú tak dokonalo, ako to promuje najnovšia Forza, ktorá na zvuk využíva ray tracing, ale v konečnom dôsledku mu nemáte veľmi čo vytknúť.

Avšak ku grafike by sa pár poznámok našlo. Hra je, resp. bola vo vývoji od roku 2017. Prvé snímky a videoukážky vyzerali vynikajúco. Bolo však jasné, že treba krotiť očakávania. Predsa len, hra v obrovskom otvorenom svete má svoje grafické limity. A to je aj prípad Riders Republic.

Ak sa na hru pozriete aktuálne, jej grafická stránka nevyzerá nijak úchvatne. Počas hrania s ňou však nemáte najmenší problém. Občas si všimnete doskakujúce textúry či rozmazania. Hra je však rýchla a pri všetkej tej rýchlosti veľmi nemáte čas zamýšľať sa nad grafikou.

„Problém“ však nastane, keď zosadnete z bicykla, poprípade z lyží, či snežného skútra. Presne vtedy si všetky tie nedostatky začnete všímať. Často sa vám stane, že sa vám topánka ponorí do asfaltu či lyža sa preborí do snehu prinajmenšom zvláštne.

Ovládanie a fyzika

Samostatnou kategóriou je, po grafike, fyzika a vyobrazenie pádov. Áno, padať budete často, zvlášť v začiatkoch. Istý čas totiž potrvá, kým sa vám ovládanie dostane do krvi. A to aj napriek tomu, že na výber máte dve možnosti.

Buď si zvolíte režim, vďaka ktorému budete mať plne pod kontrolou všetky možné triky, alebo režim, pri ktorom sa budete viac sústrediť na to, aby ste do cieľa došli na prvom mieste. Pri prvej voľbe musíte všetko dopodrobna naplánovať, kedy vyskočiť, kedy sa otočiť, ako dopadnúť, kde dopadnúť, pri druhej stačí stlačiť jedno tlačidlo či kláves a hra to za vás urobí automaticky. Samozrejme za menší počet bodov.

Či si vyberie jeden alebo druhý spôsob, zo začiatku budete padať tak či onak. A práve pády sú kameňom úrazu. Nielenže vás pri nich divne krúti akoby vás niečo posadlo. Dokonca nie vždy viete, čo daný pád spôsobilo. Kým niekedy cez kmeň stromu prejdete úplne v pohode, ako cez ducha, inokedy vám ten istý strom vystaví stopku.

Niekedy vás to môže priviesť aj do zúfalstva. Zvlášť, keď sa to spojí s kamerou, ktorá sa, nevieme prečo, neustále snaží dostať do stredu. Pohyb kamery síce viete ovládať, ale na klávesnici je to smrť. Je škoda, že ovládanie nie je pri pc verzii hry viac prispôsobené klávesnici, a to aj napriek tomu, že v nastaveniach si to môžete premapovať.

Riešením by bolo využitie pohľadu z prvej osoby, ktorý hra ponúka. A aj keď táto možnosť bola pred vydaním veľmi vyzdvihovaná, nás až tak neohúrila.

Vitajte vo svete, kde môžete robiť všetko možné aj nemožné

Po tom, čo si krvopotne prejdete úvodným tutoriálom, sa pred vami rozprestrie obrovský svet, ktorý vás prekvapí svojou rozmanitosťou. Riders Republic sa netají tým, že vás zavedie do viacerých národných parkov, ktorými sa pri hraní môžete kochať. Nechýbajú preto zasnežené hory, zelené lesy, územia zničené požiarmi, či skaly podobajúce sa Grand Canoňu.

Hra samozrejme počíta s tým, že by ste sa mali zúčastňovať pretekov, trikových súbojov alebo plniť výzvy a tým pádom vylepšovať svoje schopnosti a postavenie. Keď sa vám ale nechce, je to len vaša vec. Môžete sa len tak prechádzať po mape, sledovať iných hráčov ako sa im (ne)darí. Možnostiam sa medze nekladú.

Ponúkajú sa týždenné výzvy, ponuky sponzorov, veľké hromadné preteky, ktoré preveria hneď niekoľko zručností, tvorba vlastných tratí, akadémie trikov… Skrátka toho nie je málo. S tým, že sa môžete baviť na zemi, vo vzduchu aj na snehu, súvisí aj nemalá ponuka športového vybavenia. Sú tu bicykle aj lyže určené na robenie trikov a naopak, na zbesilé križovanie kopcov.

Preletieť sa môžeme vďaka rocketwingu či wingsuitu, prípadne môžeme brázdiť svet na snežnom skútri. Dopĺňajú ich paramotor, tryskové lyže alebo špeciálne kategórie zvané „funkies“, čo nás posúva od extrémnosti k už spomínanému bláznivejšiemu štýlu. Však kto by nechcel robiť triky na vozíku s pizzou, či s maskou žirafy, pri ktorej sa vám krk presúva do strán a balansovať je tak ešte ťažšie, že?

Vybavenie sa postupne objavuje stále lepšie a lepšie, aby bolo možné čeliť náročnejším výzvam aj zdatnejším protivníkom. Najväčšou výhodou je, že sú všetky kariéry (Bike Freestyle, Bike Racing, Ski Freestyle, Ski Racing, Rocket Wingsuit, Wingsuit) oddelené a nemusíte sa zaoberať všetkými, pokiaľ z akéhokoľvek dôvodu nechcete. Avšak, keď už sme si predstavili, s čím sa môžeme v hre stretnúť, je na čase si povedať, ako sa to vlastne hrá.

Riders Republic sa za nič neskrýva

A v tomto bode musíme tvorcov pochváliť. Hra sa vôbec netvári, že ide o simulátor. Nie, je to proste arkáda v tom najlepšom zmysle slova. Vývojári sa s tým popasovali veľmi dobre, takže pocit z jazdy či letu je viac než dobrý.

Za nás je najlepšie spracovaný bicykel, na ktorom sme strávili zrejme aj najviac času. Každý si však musí a aj nájde to svoje, lebo ako sme už spomínali, na výber je toho viac než dosť.

A v tomto bode musíme tvorcov pochváliť. Hra sa vôbec netvári, že ide o simulátor. Nie, je to proste arkáda v tom najlepšom zmysle slova. Vývojári sa s tým popasovali veľmi dobre, takže pocit z jazdy či letu je viac než dobrý.

Za nás je najlepšie spracovaný bicykel, na ktorom sme strávili zrejme aj najviac času. Každý si však musí a aj nájde to svoje, lebo ako sme už spomínali, na výber je toho viac než dosť.

Raz hore a raz dole

Tak ako sa viete rýchlo dostať v hre z bicykla do vzduchu a naopak, tak rýchlo stúpajú a klesajú vaše pocity z hrania. Kým v jednom momente ste uchvátení a máte pocit, že hráte desiatkovú hru, o pár chvíľ na to už nechápete čo a prečo to vôbec hráte.

Problémom môže byť aj to, že podľa nás sa vývojári snažili priniesť hru až príliš zameranú na mladšieho hráča než sme my. Vidieť to vo výrazných farbách, miestami v použitom soundtracku, dialógoch a podobne. Musíme sa asi zmieriť s tým, že už patríme do starého železa, ale jednoducho sú to dojmy z hrania.

V konečnom dôsledku však uznávame, že Ubisoft prišiel s hrou, ktorá môže mať sľubnú budúcnosť. Pripravili si nádherný rozmanitý svet zložený z amerických národných parkov aj s ich prednosťami, ktorý sa im podarilo zaplniť extrémnou akciou vo všetkých možných šialených aj menej šialených podobách. Hra si určite nájde priaznivcov a vďaka možnostiam tvorby komunity sa bude naďalej rozrastať.

Ak sa však vývojári prestanú o hru starať, veľmi rýchlo, aspoň podľa nás, pôjde dole. Nekonečné pretekanie a skákanie cez prekážky jednoducho hráčov baviť dlho nebude. Riešením by mohlo byť pridanie ďalších športov – skateboard, longboard či korčule, ale rozprávať sa môžeme aj o ďalších.

Takže, keď si to všetko zhrnieme, Riders Republic je arkádová hra s extrémnymi športami v otvorenom svete, ktorá ponúka množstvo možností, ako sa vyblázniť. Pri hraní vám niektoré zábery prináša fiktívna Ridge TV v rámci veľkej televíznej šou.

Práve táto šou je však niekedy až cez čiaru a keď k tomu pripočítame problémy s kamerou, kolíziami, grafickými nepodarkami, absolútne nefungujúcim príbehom a ďalšie nedostatky, vyjde nám z toho nasledujúce hodnotenie. Riders Republic je tak v konečnom dôsledku hra, ktorá neurazí, ale ani nenadchne. Aspoň teda nás nenadchla.

- Reklama -
Komentovať
0 Komentárov
Najstaršie
Najnovšie Najviac hlasov
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Naša relácia

- Reklama -
0
Chceme počuť tvoj názor! Pridaj komentár :)x