Po vražde Georgea Floyda v roku 2020 a protestom Black Lives Matter veľké technologické spoločnosti založili tímy zamerané na diverzitu, rovnosť a inklúziu (DEI). Napríklad Microsoft sa v tom čase zaviazal, že do roku 2025 zdvojnásobí počet černošských a afroamerických vedúcich pracovníkov v USA.
Odvtedy si hráči tiež všímajú, že sa v hrách stále častejšie objavujú černosi. Najväčší rozruch v súčasnej dobe spôsobil čierny samuraj Yasuke ako jeden z dvoch hlavných hrdinov Assassin’s Creed Shadows od Ubisoftu.
Štyri roky po založení tímov dochádza k zmenám, ktoré sú v Spojených štátoch nepopulárne. Technologickí giganti zmenšujú svoje DEI oddelenia, prepúšťajú ich členov a zmenšujú im právomoci. Po firmách ako Meta a Google sa k tomuto kroku odhodlal Microsoft. Ten svoj tím pre diverzitu, rovnosť a inklúziu rozpustil k 1. 7. tohto roku s odôvodnením, že sa menia obchodné potreby. Informuje o tom Business Insider.
Zle to nesie najmä šéf (alebo šéfka) tohto tímu. V e-mailu rozoslanom zamestnancom Microsoftu obviňuje vedenie z vyšetrovanej a preukázanej diskriminácie, obťažovania a toxicity. Podľa tohto vedúceho sú programy DEI v nebezpečenstve aj inde. Firmy podľa e-mailu nechcú v skutočnosti zmeniť systém a už pre nich nie je dôležité do rovnosti investovať. Na to reagoval Jeff Jones. Hovorca Microsoftu uviedol, že ich záväzky spojené s DEI zostávajú nezmenené a zameranie na diverzitu a začlenenie je neochvejné.
Zaujímavé sú rozdielne názory. Zatiaľ čo v Amerike je súčasný prístup firiem so zrušením DEI kritizovaný, tak v Európe je podporovaný. Niektorí odborníci poukazujú na to, že diverzita škodí podnikaniu.