Čo je Rocket League a prečo je taký populárny?

Michal Frajkor Michal Frajkor

V roku 2008 vyšla hra s príznačným názvom Supersonic Acrobatic Rocket-Powered Battle Cars, skrátene SARPBC. Nedá sa povedať, že mala rovnaký úspech ako jej nástupca – Rocket League. Pritom obe hry pochádzajú od rovnakého štúdia Psyonix. Štúdio sa rozhodlo, že SARPBC zmení od základov a hlavne skráti jeho názov. V roku 2015 tak vyšla hra, ktorá si okamžite získala na popularite a drží si ju do dnes. Čo je vlastne Rocket League a prečo je stále taký populárny?

SARPBC verzus Rocket League

Ako sme už spomenuli, hra SARPBC vyšla ešte v roku 2008. Aj keď mala svoju hráčsku základňu, ktorá bola hre verná, len ťažko by sme mohli hovoriť o úspechu. Množstvo hráčov dokonca ani nevie, že Rocket League vôbec nejakého predchodcu mal. Za 7 rokov sa však v hernom priemysle veľa zmenilo a nastal čas na novú hru. Aspoň to si vtedy myslelo štúdio Psyonix a my im za to môžeme vďačiť.

- Reklama -

Vydali hru Rocket League, ktorá si takmer okamžite získala popularitu. Počas prvého mesiaca od vydania bola hra dokonca zadarmo na platforme PlayStation. Jednoducho aby nalákala ľudí. Podarilo sa jej to? Posúďte sami – hru si počas prvého mesiacu zadarmo stiahli vyše 6 miliónov hráčov. Lepší štart si Psyonix predstavovať ani nemohol.

Prečo si Rocket League získal popularitu?

Svojou unikátnosťou. To by bola krátka odpoveď na otázku. Jednoducho a úspešne spája tenkú čiaru medzi eŠportom a klasickými tradičnými hrami. Narozdiel od takých MOBA hier, základy Rocket League pochopí aj nováčik v priebehu prvého zápasu. Nie je potrebné učiť sa zdĺhavé základy, nie je potrebné čítať obsiahle tutoriály. Samozrejme, ak sa v hre chcete zlepšovať a naučiť sa rôzne taktiky a stratégie, nevyhnete sa tomu. Ak však máte záujem len o príležitostné vybláznenie sa na ihrisku, netreba vám nič iba hru a ovládač (respektíve klávesnicu a myš).

Je to jedna z hier, ku ktorým sedí prirovnanie “easy to learn, hard to master”, vo voľnom preklade to znamená, že sa ju ľahko naučíte hrať, ale ťažšie sa v nej zlepšuje. Ďalším faktorom, vďaka ktorému si Rocket League získal úspech je kompletná absencia násilia. V hre nenájdete žiadnu krv, žiadne zbrane ani prestrelky na uliciach, dokonca ani hrubý jazyk. Je teda pravdepodobnejšie, že rodičia budú svoje deti radšej podporovať v hraní Rocket League, než napríklad v hraní Call of Duty alebo CS:GO.

- Reklama -

Ďalším plusom pre Rocket League bola dostupnosť. Hra svojho času stála najviac 20 dolárov a dostupná bola na platformách PC, PS4 a Xbox One. Ponúkala sa tak širokému spektru hráčov a to jej pomohlo rásť. O žiadnej hre sa nedá povedať, že bude rásť donekonečna a o Rocket League sa už viac krát napísalo, že sa z nej stáva mŕtva hra. Herné stálice si začali všímať pokles hráčov a tvrdili, že viac ľudí od hry odchádza, než prichádza. Štatistiky to však nepotvrdzujú a hra si stále držala stabilné čísla, podľa stránky SteamCharts.

Prechod na free-to-play

V hernej branži sa zvykne hovoriť, že ak ti hra umiera, urob z nej free-to-play. To mnohým hráčom napadlo v momente, keď štúdio Psysonix oznámilo svoj zámer urobiť z Rocket League titul kompletne zadarmo pre všetkých. Opak je však pravdou. Rocket League (zatiaľ) nezomiera a v blízkej dobe sa ani nechystá. Prechod na free-to-play model umožnil vývojárom dostať hru ešte do širšieho povedomia hráčov.

Prechod pod Epic Games mnohým nebol po chuti, ale to je hlavný dôvod, prečo si vývojári mohli dovoliť ponúknuť hru zadarmo. Stratené príjmy z nákupu im totiž vynahradí táto úzka spolupráca. Niet pochýb, že Epic Games bude to hry investovať oveľa viac, než by to boli schopní urobiť samotní vývojári. Či sa nám to už páči alebo nie. Prechod ale nebol jednoduchý, sprevádzalo ho množstvo problémov, najmä so servermi.

Kľúčové vlastnosti hry

Ak chce hra zaujať, musí aj niečo ponúknuť. Ak sa teda pýtate, prečo si Rocket League získal tak veľkú podporu medzi hráčmi, môžeme to zhrnúť aj do niekoľkých jednoduchých bodov:

  • Je ľahká – nie je potrebné sa ju zdĺhavo učiť.
  • Ponúka výzvu – ak sa chcete zlepšovať, musíte sa snažiť a nie je to ľahké.
  • Je unikátna – futbal s autami, tu myslíme viac ani uvádzať nemusíme.
  • Dostupná – zahrať si ju môžete na každej platforme, od PC až po Switch.
  • Crossplay – nezáleží na tom na akej platforme hráte vy a na akej váš kamarát. Zahrať si môžete spolu úplne bez problémov.
  • Množstvo módov – už to dávno nie je len futbal. Zahrať si môžete aj basketbal a množstvo iných zábavných módov.
  • Bez násilia – ak máte chuť na niečo, kde sa nezabíja, nestrieľa a predsa je to výzva, Rocket League je pre vás.
  • Aj pre deti – hra je vhodná aj pre detské publikum, rýchlo sa ju naučia a ponúkne nespočetné hodiny zábavy.
  • Nekonečné možnosti – hra ponúka množstvo kozmetických doplnkov. Áno, niektoré sa dajú získať len za reálne peniaze a aj v tejto hre sú mikrotransakcie. Väčšinu z nich ale viete získať aj hraním a vytvoriť si tak auto podľa svojich predstáv.
- Reklama -
Komentovať
0 Komentárov
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Naša relácia

- Reklama -
0
Chceme počuť tvoj názor! Pridaj komentár :)x