Fortnite bol odstránený z App Store a Google Play

Norbert Šinka Norbert Šinka

Ak sa pýtate, čo sa vlastne stalo, prinášame vám venovaný celý článok tejto téme. Epic Games a Apple bojujú o krok, ktorý vývojár Fortnite urobil bez súhlasu Apple, čo malo za následok odstránenie Fortnite z App Store. A o čo ale vlastne išlo? 13. augusta, Epic Games predstavili nový systém in-app platenia pre Fortnite naprieč všetkými platformami. Následne spustili akciu Fortnite Mega Drop, čo znamenalo že nový systém platenia zároveň priniesol permanentnú zľavu až 20% na V-bucks – in-game meny, ktorá sa nachádza vo Fortnite. To neprinieslo žiaden problém na PC a ani na konzoly, lenže kameňom úrazu sa stávajú samotné telefóny.

App Store od spoločnosti Apple a Google Play Store vyberajú 30% ako poplatok z nákupov v hrách na svojich platformách. Problém však nastáva priamo tu. Nový platobný systém dáva hráčom na výber medzi spracovaním nákupu v aplikácii prostredníctvom Apple služby na iOS alebo Google Pay na Androide, čím si zaplatíte o niekoľko dolárov viac a umožníte tak Applu alebo Googlu zobrať si svoj poplatok, kvázi “svoj poplatok”, alebo tento krok úplne obídete a zaplatite nižšiu cenu priamo spoločnosti Epic a teda Apple a Google prídu o istý zisk z tejto transakcie. Zavedením systému priamych platieb, ktorý obmedzuje poplatok spoločnosti Apple, Epic Games porušila podmienky App Store-u.

- Reklama -

Ako odpoveď na zavedenie tohto systému priamej platby bez upovedomenia, alebo priam povolenia od Applu, sa Apple rozhodol pre rázny krok, a teda odstránil Fortnite z App Store. Vo svojom vyjadrení ku tejto kauze povedal Apple toto: „Spoločnosť Epic Games dnes podnikla nešťastný krok porušením podmienok pre App Store, ktoré sa uplatňujú rovnako na každého vývojára a sú navrhnuté tak, aby chránili obchod pre našich používateľov.”

V dôsledku toho bola ich aplikácia Fortnite z obchodu odstránená. Spoločnosť Epic povolila vo svojej aplikácii funkciu, ktorú spoločnosť Apple neskontrolovala ani neschválila, a konali tak s výslovným úmyslom porušiť pokyny pre App Store týkajúce sa platieb v aplikácii, ktoré sa vzťahujú na každého vývojára, ktorý predáva digitálny tovar alebo služby.

Spoločnosť Apple tvrdí, že „vynaloží maximálne úsilie, aby spolupracovala so spoločnosťou Epic na riešení týchto porušení, aby mohli vrátiť Fortnite do App Store“.

- Reklama -

Google tiež podnikol kroky proti Fortnite a odstránil ho z Obchodu Google Play. Vo svojom vyjadrení pre The Verge, hovorca Googlu povedal: „Otvorený ekosystém Androidu umožňuje vývojárom distribuovať aplikácie prostredníctvom viacerých obchodov s aplikáciami. Pre vývojárov hier, ktorí sa rozhodli používať Obchod Play, máme dôsledné pravidlá, ktoré sú pre vývojárov spravodlivé a chránia obchod pre používateľov. Aj keď Fortnite zostáva k dispozícii v systéme Android, nemôžeme ho sprístupniť v službe Play, pretože porušuje naše pravidlá. Vítame však príležitosť pokračovať v rozhovoroch so spoločnosťou Epic a priviesť Fortnite späť do našej služby Google Play.“

Epic Games zareagovali video-paródiou k spoločnosti Apple

Spoločnosť Epic Games tiež začala súdny proces proti spoločnosti Apple s cieľom „ukončiť nespravodlivé a protikonkurenčné opatrenia Apple-u, kde apple nezákonne udržiava svoj monopol na dvoch odlišných trhoch multi-miliónových obchodoch: the iOS App Distribution Market a the iOS In-App Payment Processing Market”.

Vo svojej aktualizovanej FAQ o Mega Drope využili Epic Games príležitosť predstaviť svoje vlastné myšlienky o správaní mobilných gigantov ako Apple, uviedli: „Postavenie spoločnosti Epic spočíva v tom, že všetci mobilní vývojári a spotrebitelia majú právo zvoliť si alternatívnych poskytovateľov platobných služieb, ktorí účtujú nižšie poplatky, ako je to bežné na všetkých ostatných univerzálnych počítačových platformách vrátane webov, Windows a Mac. Očakávame, že dôjde k všeobecnej zmene praktík smartfónov v celom odvetví pre všetkých vývojárov, čo zákazníkom prinesie väčšiu hodnotu a slobodu výberu. Očakávame, že spoločnosť Apple odblokuje Fortnite.“

Zdroj: internet

- Reklama -
2 komentárov
2 Komentárov
Najstaršie
Najnovšie Najviac hlasov
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
trackback

[…] organizovala verejné výstúpenie, navrhnuté na zdôraznenie toho, čo podľa nich sú údajné monopolné praktiky spoločnosti Apple. Spoločnosť Epic spochybňuje fungovanie obchodu App Store […]

trackback

[…] To však neplatí aktuálne pre mobilné telefóny, kde bol Fortnite odstavený z obchodov Apple a […]

Naša relácia

- Reklama -
2
0
Chceme počuť tvoj názor! Pridaj komentár :)x