Gamestop: Ako maloobchod s hrami otriasol americkou burzou

Andrea Franková Andrea Franková

Všetko to začalo na Reddite. Skupina fanúšikov sa rozhodla „vyhajpovať“ jedného z najznámejších predajcov videohier – obchod Gamestop. Dopomohla im k tomu jediná aplikácia. Čo sa vtedy vlastne stalo a prečo sa užívatelia rozhodli pre takýto krok?

Sila je v komunite

Globalizácia je vo svojich najlepších rokoch. Jedným z jej najsilnejších aspektov sú komunity. Ľudia sa so spoločnými záujmami a myšlienkami stretávajú na rôznych platformách. Jednou z nich je aj Reddit. V súčasnosti čoraz populárnejší, najmä medzi vyznávačmi mémov. Skupinu reprezentujú tínedžeri a mladí ľudia okolo dvadsiatich rokov.

- Reklama -

Začalo to nenápadne, keď jeden z užívateľov začal rozprávať o potenciáli Gamestopu. Vášeň jedného sa tak rozšírila do širšej spoločnosti. Ako sa však amatér dostane k akciám, ktoré boli doteraz prístupné len pre profesionálnych akcionárov?

Všetko je možné s jedinou aplikáciou

Aplikáciu Robinhood predstavili po prvýkrát v roku 2015. Vďaka nej môžete investovať, bez ohľadu na to, akým kapitálom disponujete. Prihlásiť sa do nej môže každý, kto dovŕšil osemnásť rokov. Je úplne na vás, koho kúpou akcie podporíte. Sumy nemusia byť veľké a zároveň si týmto spôsobom môžete privyrobiť. Táto spoločnosť funguje pod heslom: „Sme na ceste k demokratizácii financií pre všetkých.“ Čo to znamená pre obyčajných smrteľníkov? Že o chode podnikov už nemusia rozhodovať len korporácie, či „vlci z Wallstreet“. Podniky môžete po novom ovplyvňovať aj v prípade, že máte nízky príjem. Z pohodlia vašej izby si môžete kúpiť akúkoľvek akciu za malý peniaz. Môže vám to vyniesť nejaký zisk, ale aj naopak. Vaše peniaze môžu prepadnúť, a to pre vás znamená stratu.

Krivka Gamestopu začala stúpať zo dňa na deň

Ako sme už spomínali, celú situáciu podporil jediný užívateľ Redditu – fanúšik spoločnosti Gamestop. Obchod má na trhu už dlhú históriu, funguje od čias, kedy sa videohry kupovali ešte fyzicky. V súčasnosti má už 37 rokov a pred jej akcionárskym vrcholom strácal svoju hodnotu. Ľudia sa však rozhodli, že o obchod, ktorý ich dlhé roky sprevádzal, nechcú prísť. Komunita začala pomocou aplikácie zvyšovať hodnotu jej akcií. Na krátku dobu sa investovanie stalo ich športom. Predbiehali sa, kto investuje viac a mali z toho radosť. Všetko to začínalo na dvadsiatich dolároch, suma sa však začala postupne zvyšovať po desiatkach. Trend bol taký rýchly, že za jedinú noc sa výška akcií vyšvihla na 300 dolárov. To malých investorov ale nespomalilo. Navzájom sa podporovali cez streamyDiscord. Finálna suma sa tak zastavila až na 483 dolároch. Ide o raritu, pretože na investičnom trhu chce každý nakúpiť za čo najnižšiu sumu. V tejto komunite sa za vysoké sumy radovali.

- Reklama -
Zdroj: google.sk

Wallstret ostal šokovaný, zakročiť musel Robinhood

Pre americkú burzu znamenal tento akt jedno – prejav nedôvery vo veľké korporácie. Podľa Wallstreet sa hodnoty podnikov odvíjajú od profesionálnych hodnotení. Bol to šok, keď malá skupina amatérov prevzala problém do vlastných rúk. Svojim spôsobom preukázali, že na hodnotení sa môže podieľať aj laik a vďaka jedinej aplikácii mohli manipulovať systémom. Po veľkom náraste akcií jediného podniku však museli zasiahnuť zakladatelia Robinhood. Rozhodli sa limitovať ďalšie investície. To spustilo vlnu nevôle a šírenie konšpiračných teórií. Ľudia sa začali domnievať, že tak spravili pod tlakom finančných velikánov. To zakladateľ vyvrátil: „Museli sme spraviť ťažké rozhodnutie, aby sme ochránili našich zákazníkov“, tvrdí Vlad Tenev. „Toto rozhodnutie nebolo na žiadosť žiadneho tvorcu alebo účastníka trhu“, pokračuje pre CNN.

Bol to iba krátkodobý chaos

Hodnota spoločnosti Gamestop v súčasnosti klesá. Podľa grafík je dnes hodnota akcií iba 52 dolárov, čo je oproti nedávnemu vrcholu ohromný pokles. To znamená, že „hype“ okolo obľúbeného obchodu bol neefektívny a zbytočný. Komunita s dobrým úmyslom tak svojmu obchodu nepomohla. Sú však dôkazom toho, že 21.storočie otvára opäť ďalšie možnosti, ako ovplyvňovať chod spoločnosti. Ostáva otázkou, či sa v skutočnosti americká burza prejavila ako nespravodlivá a či bol tento jav začiatkom zmien chápania trhu.

- Reklama -
Komentovať
0 Komentárov
Najstaršie
Najnovšie Najviac hlasov
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Naša relácia

- Reklama -
0
Chceme počuť tvoj názor! Pridaj komentár :)x