Inžinier zo Sony vysvetľuje, prečo je PS5 taká veľká

Michal Frajkor Michal Frajkor

Od oznámenia a predstavenia novej konzoly PS5 ubehlo už niekoľko týždňov. Hneď po oznámení sa však na internete začali vynárať rôzne koláže a fotomontáže, ktoré vtipne narážali na veľkosť tejto novej konzoly od Sony. Prečo je však taká veľká? Je to nutné? Na tieto otázky odpovedal inžinier zo Sony.

Rozhovor sa objavil na japonskej stránke Nikkei Xtech. V ňom portál vyspovedal inžiniera Yasuhiro Ootori, ktorý má na starosti mechanický dizajn konzoly. Fanúšikovia si tohto pána môžu pamätať z nedávneho videa, v ktorom dopodrobna rozobral novú konzolu. Detailnejšie nám predstavil aj rôzne súčiastky.

- Reklama -

V rozhovore Ootori uvádza, že veľkosť konzoly, predovšetkým jej hrúbka, je spôsobená ventilátorom. Tento ventilátor s hrúbkou 45mm má na starosti to, aby bol vzduch privádzaný do konzoly z oboch strán rovnomerne. To zabezpečí, že základná doska bude ochladzovaná z oboch jej strán, nie len z jednej. Ootori poznamenal, že aj keď druhá strana základnej dosky nemá žiadny čip, na ktorom sa nachádza systém, bude generovať teplo. To by mohlo robiť problémy.

Síce veľký, ale účinný

Ventilátor v konzole PS5 má priemer 120mm a už spomínanú hrúbku 45mm. To robí novú konzolu hrubšou, než PS4 alebo PS4 Pro. Ootori potvrdil, že na začiatku sa pohrávali aj myšlienkou dať do konzoly dva menšie ventilátory, každý z jednej strany. Tým by zabezpečili rovnaký efekt ako pri jednom veľkom, akurát konzola by bola menšia, respektíve užšia. Bohužiaľ sa ukázalo, že toto riešenie by bolo drahšie a kontrolovať dva ventilátory naraz je zložitejšie, než sa sústrediť na jeden.

Z videa, ktoré Sony uverejnilo a v ktorom máme možnosť vidieť PS5 rozobratú na súčiastky je jasné, že sa Sony sústredí na tichý a bezproblémový chod konzoly. Aj za cenu veľkosti. Každopádne rozhovor s inžinierom potvrdzuje, že hlavným dôvodom veľkosti PS5 je jednoducho ventilátor, ktorý musí ochladzovať obe strany základnej dosky rovnomerne.

- Reklama -

Čo sa týka ďalších noviniek o konzole novej generácie od Sony, iba nedávno sme mali možnosť vidieť partnerstvo medzi Burger Kingom a PlayStation, ktoré nám chce niečo naznačiť.

- Reklama -
1 koment
1 Komentár
Najstaršie
Najnovšie Najviac hlasov
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
trackback

[…] Ak vás zaujíma technológia zvnútra, určite si pozrite nasledujúce video, kde inžinier zo Sony vysvetľuje, prečo je PS5 taká veľká. Priniesli sme vám o tom aj samostatný článok, ktorý si viete prečítať po kliknutí TU. […]

Naša relácia

- Reklama -
1
0
Chceme počuť tvoj názor! Pridaj komentár :)x