Prečo všetci považujú spoločnosť Sony za hlavného hráča v dohode so spoločnosťou Activision?

Mário Gurský Mário Gurský

Fúziu spoločností Microsoft a Activision-Blizzard sledujeme už dlhší čas. Zaujímavý je aj aktuálny vývoj, napríklad to, ako Microsoft nedávno porazil FTC na súde. Človek by si myslel, že diskusia o zlúčení spoločností Microsoft a Activision-Blizzard sa bude týkať, no, spoločností Microsoft a Activision-Blizzard, ale z nejakého dôvodu sa stále spomína spoločnosť Sony.

Dokonca aj argumentácia FTC sa týkala toho, že Microsoft môže zakázať vydanie hry Call of Duty na PlayStation. Keďže ide o hlavného konkurenta a spoločnosť, ktorú chce Microsoft najviac „vyradiť z podnikania“ (podľa e-mailu šéfa Xbox Game Studios, Matta Bootyho z roku 2019, ktorý bol odhalený počas súdneho procesu), je ľahké pochopiť, ako sa to stalo. V skutočnosti sa však spoločnosti Sony vo veľkej schéme tejto situácie týka len málo. Nebude ňou ovplyvnená najviac a to, ako sa bude správať, určite nie je najväčším problémom, o ktorý ide.

- Reklama -

Celkom otvorene sa hovorilo aj o hrozbách, ktoré toto zlúčenie predstavuje pre celé odvetvie, od potenciálneho pohltenia časti trhu jedným subjektom (posunutie hier smerom k monopolu) až po to, že zníženie konkurencie by mohlo viesť k odvážnejšiemu speňažovaniu. V skutočnosti sa zdá, že obavy z toho, že sa Microsoft pokúsi ovládnuť toto odvetvie, sa ukázali ako správne, keďže podľa portálu GamesIndustry.biz sa v interných dokumentoch uvádza, že Microsoft sa zaoberal akvizíciou viac ako 100 štúdií vrátane spoločností Sega, FromSoftware, CD Projekt Red a mnohých ďalších.

Nikdy sme však nehovorili o tom, ako to všetko ovplyvňuje spoločnosť Sony, pretože… to tak trochu nie je, vo vysokej miere. Tým nechceme povedať, že Sony nebude trochu zasiahnutá – každý, kto nepatrí pod Microsoft, bude – ale je na celkom bezpečnom mieste. Spoločnosť Sony je jedným z najväčších hráčov na trhu a má neuveriteľne podobné postavenie ako Microsoft. Vsadil by som sa, že keby bola spoločnosť Sony na rovnakom mieste, odkúpila by Activision, vzhľadom na jej predchádzajúce akvizície štúdií, ako je Housemarque, a jej súčasný plán kúpiť Square Enix.

Najväčším bodom v súvislosti so spoločnosťou Sony je nepochybne Call of Duty, pričom samotná spoločnosť Sony uviedla, že sa obáva, že Microsoft urobí z CoD exkluzívnu hru pre Xbox alebo bude sabotovať túto sériu na konzolách PlayStation – táto myšlienka je taká rozšírená, že bola hlavným bodom, ktorý FTC uviedla počas súdneho konania. Nechápte ma zle, je veľmi zlé, že jedna spoločnosť môže mať moc spôsobiť takú spúšť, ale podpísanie dohody medzi spoločnosťami Sony a Microsoft o tom, že CoD zostane na PlayStation 10 rokov. Call of Duty je taká masívna IP, že je prakticky synonymom hry pre bežné publikum, a moc, ktorú dáva už aj tak nehorázne bohatej spoločnosti, ako je Microsoft, je desivá.

- Reklama -

Tento konkrétny scenár sa však úprimne povedané nikdy neuskutoční. Sabotovanie CoD na Playstation by spôsobilo nielen PR fiasko, ale aj sabotovanie hry na Xboxe, čím by sa znížili príjmy a hráči by mali menej online súperov. Microsoft síce zabránil tomu, aby sa niektoré tituly objavili na Playstation, napríklad Redfall, ale nezabránil tomu, aby sa masívne multiplayerové tituly ako Minecraft objavili na všetkých existujúcich platformách, pretože takéto veci sú obojstranne výhodné pre všetky strany. Niet pochýb o tom, že FTC sa absolútne strelila do nohy tým, že sa tak veľmi sústredila na to, aký vplyv bude mať fúzia na spoločnosť Sony.

Takáto dohoda bola spoločnosti Sony predložená už predtým, ale prečo ju prijali až teraz? Nuž, podľa portálu The Verge sa výkonný riaditeľ PlayStation, Jim Ryan nikdy veľmi neobával, že Call of Duty nebude na PlayStation, a povedal výkonnému riaditeľovi Acti-Blizz a Bobbymu Kotickovi: „Nechcem novú dohodu o Call of Duty. Chcem len zablokovať vaše zlúčenie“.

Medzi tým, ako sa s Microsoftom hádajú, kto z nich je horší, Jim Ryan odletel do Bruselu, aby pred regulačnými orgánmi EÚ argumentoval proti dohode, a fakt, že Sony maskovala svoj nesúhlas s fúziou za absurdnú historku o tom, že Microsoft sabotuje svoju vlastnú hru, je trochu blbí. Zdržiavanie spoločnosti Sony boli pre Microsoft z tohto dôvodu nepochybne prospešné.

Nutno však dodať, že aj toto je len pohľad z jednej strany. Iste, je úprimný a podľa môjho skromného názoru aj opodstatnený a pravdivý, ale podobné „konflikty“ nemajú len jednu stranu. Žiaľ takto to pri politikárčení býva často, a málokedy sú víťazmi práve tí, ktorých sa to týka najviac, nás hráčov.

- Reklama -

Naša relácia

- Reklama -