Spoločnosť Sony priznáva porážku a podpisuje dohodu so spoločnosťou Microsoft

Mário Gurský

Spoločnosť Sony si zrejme uvedomila nevyhnutnosť akvizície Activision Blizzard spoločnosťou Microsoft a podpísala s Microsoftom dohodu o zachovaní dostupnosti hry Call of Duty na systéme PlayStation počas nasledujúcich 10 rokov.

Túto správu oznámil v nedeľu šéf spoločnosti Microsoft Phil Spencer. „S potešením oznamujeme, že spoločnosti Microsoft a PlayStation podpísali záväznú dohodu o zachovaní hry Call of Duty na PlayStation po akvizícii spoločnosti Activision Blizzard,“ uviedol Spencer na Twitteri. „Tešíme sa na budúcnosť, v ktorej budú mať hráči na celom svete väčší výber na hranie svojich obľúbených hier.“

- Reklama -

Hovorca Microsoftu následne pre The Verge potvrdil, že dohoda bude trvať 10 rokov a vzťahuje sa len na Call of Duty – nie na iné hry od Activision Blizzard. To ju stavia na úroveň dohôd, ktoré Microsoft predtým podpísal so spoločnosťami Nintendo, Nvidia a ďalšími.

Prezident spoločnosti Microsoft, Brad Smith sa tiež vyjadril: „Od prvého dňa tejto akvizície sme sa snažili riešiť obavy regulačných orgánov, vývojárov platforiem, hier a spotrebiteľov. Aj po tom, ako prekročíme cieľovú čiaru schválenia tejto dohody, sa budeme naďalej sústrediť na to, aby hra Call of Duty zostala dostupná na viacerých platformách a pre viac spotrebiteľov ako kedykoľvek predtým.“

Podpísanie dohody znamená ukončenie dlhého patového obdobia, počas ktorého spoločnosť Microsoft opakovane verejne ponúkala, že Call of Duty ponechá aj na PlayStation, zatiaľ čo spoločnosť Sony ich odmietala a namiesto toho sa snažila využiť svoj vplyv na regulačné orgány, aby úplne potopila akvizíciu spoločnosti Activision Blizzard spoločnosťou Microsoft v hodnote 68,7 miliardy USD. „Nechcem novú dohodu o Call of Duty. Chcem len zablokovať vašu fúziu,“ povedal údajne šéf PlayStation, Jim Ryan manažérom Activisionu v deň februárového stretnutia s regulačnými orgánmi Európskej únie.

- Reklama -

Stratégiou spoločnosti PlayStation bolo využiť hru Call of Duty na presvedčenie regulačných orgánov, že fúzia by zničila hospodársku súťaž na trhu s konzolami, pretože Microsoft by hry pre PlayStation nevydával alebo by tam vydával ich horšie verzie. Táto stratégia však nebola príliš úspešná. Regulačné orgány EÚ sa uspokojili s ubezpečeniami, ktoré ponúkol Microsoft, zatiaľ čo britský Úrad pre hospodársku súťaž a trhy nakoniec uznal, že je v záujme Microsoftu, aby hra Call of Duty zostala dostupná pre obrovské publikum PlayStation, a zmenil svoj postoj k dohode na obavy týkajúce sa cloudových hier.

Iba americká Federálna obchodná komisia sa nakoniec stotožnila s argumentáciou spoločnosti Sony, ale keď sa jej prípad preveroval na súde, prehrala. Medzi dôkazy predložené v tomto prípade patrilo aj Ryanovo priznanie v e-maile, že nemá obavy z toho, že PlayStation stratí prístup k hre Call of Duty „na mnoho rokov dopredu“.

Podpísanie dohody so spoločnosťou Microsoft znamená, že spoločnosť Sony fakticky ukončila svoj odpor voči akvizícii a teraz očakáva jej dokončenie – možno už v utorok 18. júla, čo je termín, do ktorého by mala byť transakcia uzavretá. Teoreticky sú proti akvizícii naďalej dva regulačné orgány. FTC sa však nepodarilo presvedčiť odvolací súd, aby predĺžil núdzové zablokovanie transakcie, zatiaľ čo CMA začal rokovať s Microsoftom, aby našiel cestu vpred v Spojenom kráľovstve, s predĺženým termínom 29. augusta. Je možné, že Microsoft a Activision teraz predĺžia svoj vlastný termín na uzavretie dohody, aby mali čas na dokončenie tohto procesu.

- Reklama -

Naša relácia

- Reklama -