Tom Henderson „potvrdzuje“ PlayStation 5 Pro

Dominik Cenkner Dominik Cenkner

O PlayStation 5 Pro sa špekuluje dlhé mesiace. Čas od času sa na internete objaví nejaké video alebo článok spomínajúci rôzne hardvérové možnosti. Minulý týždeň však došlo k úniku konkrétnych detailov, ktoré sú podľa zdrojov insidera a novinára Toma Hendersona skutočné.

YouTube kanál Moore’s Law aj s Dead zverejnil dokument, z ktorého sa dočítame, že PS5 Pro sa pod kódovým označením Trinity zameriava na vylepšenie a konzistentnú frekvenciu snímok za sekundu v rozlíšení 4K. K tomu má pridať akcelerovaný ray tracing a nový režim výkonu na rozlíšenie 8K. Takže neočakávajte, že budete hrať hry v rozlíšení 4K pri 120 snímkach za sekundu. Cieľom podľa všetkého je dosiahnuť stabilných 60 FPS v 4K.

- Reklama -

Vývojári Sony mali použiť totožný procesor. O rozdiel sa má postarať režim vysokej frekvencie procesora. Vďaka nemu pobeží procesor pri 3,85 GHz, čo je o 10% viac ako u súčasnej PS5. Pri tomto režime je procesoru pridelených viac energie, ale dôjde k zníženiu taktu grafického čipu približne o 1,5 %, čo má za následok zhruba o 1 % nižší výkon GPU.

PlayStation 5 Pro má využívať systémovú pamäť 576 GB/s (18GT/s) namiesto 448 GB/s (14 GT/s), teda nárast o 28%. Zároveň má byť systémová pamäť výkonnejšia ako pri štandardnej konzole, čo by malo priepustnosť zvýšiť o viac ako 28 %. 16 GB GDDR6 má zostať.

Najzaujímavejšie sú zmeny u GPU. Grafický čip má mať o 45% rýchlejšie vykresľovanie a dvakrát až trikrát lepší ray-tracing. V niektorých situáciách má byť štyrikrát lepšie. Vďaka tomu sa bude u PS5 Pro uvádzaný výkon 33,5 teraflopov. Reálny výkon ale bude skôr polovička z toho. PS5 má 10,28 teraflopov.

- Reklama -

Konzola má ťažiť najmä z vlastného riešenia pre upscaling nazvaného PSSR (PlayStation Spectral Super Resolution Upscaling), ktoré umožní zvýšiť rozlíšenie a antialiasing bez toho, aby to malo vplyv na snímkovú frekvenciu. Ďalej tu má byť vlastná architektúra strojového učenia. Celkovo má byť technológia podobná DLSS od Nvidie alebo FSR od AMD s plnou podporou HDR.

K oficiálnemu odhaleniu PS5 Pro pravdepodobne dôjde v druhej polovici tohto roku, aby sa stále predávala PS5 Slim. Výkonnejšia konzola má byť na trh uvedená na jeseň tohto roku. Údajne sa bude predávať s odnímateľnou mechanikou rovnako ako PS5 Slim, aby bola zaistená konkurencieschopnosť.

- Reklama -
Komentovať
0 Komentárov
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Naša relácia

- Reklama -
0
Chceme počuť tvoj názor! Pridaj komentár :)x