V ktorých krajinách má najväčšiu podporu PS5 a v ktorých Series X/S?

Michal Frajkor Michal Frajkor

Do vydania konzol novej generácie ostáva naozaj už len pár dní, respektíve týždňov. Čím bližšie sme vydaniu, tým horúcejšie sú aj takzvané konzolové vojny. Hráči si vytvorili dva tábory – PlayStation verzus Xbox. Aj keď túto vojnu asi nikdy nikto nerozhodne, bližší pohľad na vec nám môže ponúknuť najnovšia analýza spoločnosti Rise at Seven. Tá sa pozrela na to, v ktorých krajinách vyhráva PlayStation a v ktorých Xbox.

Series X verzus PS5 vo svete

Spoločnosť na analýzu využila dáta spoločnosti Google a online prieskum. Z výsledkov môžeme vyčítať, v ktorej krajine prevláda podporu PlayStation a v ktorej, naopak, vyhráva Xbox. Rise at Seven prišla s výsledkami, ktoré potešia najmä fanúšikov PlayStation, konkrétne teda konzoly PlayStation 5. Tá totiž vyhráva v 148 krajinách z celkového počtu 161.

Na druhú stranu je fér poznamenať, že napriek vyššej podpore, je to v niektorých krajinách naozaj veľmi tesné. Napríklad na veľkých trhoch, akými sú Spojené Kráľovstvo a USA, sú rozdiely naozaj minimálne. V oboch prípadoch si tam PlayStation 57% podielu na trhu, pričom Xboxu ostáva zvyšok. Je to síce viac ako polovica, ale nie je to až tak jednodznačné, ako v iných krajinách. Obe konzoly majú viac menej rovnaké zastúpenie.

Xbox na druhú stranu drží prvé miesto v Číne a na Novom Zélande, kde si drží 54.97%, respektíve 51.04% podielu na trhu. Opäť nejde o veľkú priepasť, ale v týchto krajinách je preferovaný viac nový Xbox Series X/S. Do úvahy treba brať aj fakt, že z PlayStation 4 sa predalo podstatne viac kusov, než z Xbox One. Ľudia si teda, zdá sa, držia trend.

Japonsko v tom má jasno

Medzi krajiny, kde je priepasť na trhu najväčšia, patrí Japonsko. Tam si konzola PS5 drží bezkonkurenčných 98.94%. V krajine vyhráva Sony a Nintendo, čo sa konzol týka. Každopádne je to najmä preto, že sú to domáce firmy a tak je logické, že majú najväčšiu podporu. Dáta od spoločnosti Rise at Seven nie sú pre nový Xbox Series X/S veľmi priaznivé, no už teraz vieme, že obe konzoly budú úspešné. Každá z nich má svojich podporovateľov a fanúšikov. Koniec koncov, je to o hraní hier a je jedno, čo vám vyhovuje. Hádať by sme sa kvôli tomu nemali.

Čo preferujú Slováci a Česi?

Spoločnosť ponúka aj detailné dáta rozdelené podľa krajín. Tie si môžete pozrieť na tomto odkaze. Zaujímať vás však môže, ako tento súboj dopadol v našich končinách. V oboch krajinách vyhral PlayStation 5, pričom českí hráči sa vyjadrili jasne – 91% patrí PS5, zvyšných 9% získal Series X/S. Na Slovensku to bolo o čosi tesnejšie, ale nie o veľa. PlayStation 5 má podporu 67,62% a Series X/S zas 32,38%.

Obe spoločnosti na to po celý čas išli rozdielne. PlayStation stavia viac na svojich exkluzivitách, ktoré majú skvelú kvalitu. Microsoft sa zas chce hráčom priblížiť rôznymi službami a dostať ich bližšie k hrám, napríklad cez GamePass, alebo xCloud. Spomenúť treba aj to, že obe konzoly boli pri spustení pred-objednávok vypredané, čo je dobré znamenie, že novým konzolám sa bude dariť.

2 komentárov
2 Komentárov
Najstaršie
Najnovšie Najviac hlasov
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
trackback

[…] spustení pred-objednávok. To svedčí o tom, že záujem je naozaj veľký. Koniec koncov o tom hovorí aj analýza, ktorá priniesla pohľad na preferencie konzol novej generácie podľa […]

trackback

[…] od Xbox Series X/S si v prípade konzoly novej generácie od Sony – PS5, hry neuložíte na externý disk a to […]

Naša relácia

Prečítaj si aj toto

2
0
Chceme počuť tvoj názor! Pridaj komentár :)x