V Rusku nebudú mať PlayStation, Xbox ani Nintendo. Putin nariadil výrobu vlastných konzol

Dominik Cenkner Dominik Cenkner

Sankcie Európy a Spojených štátov amerických kvôli napadnutiu Ukrajiny pociťujú aj ruskí hráči, ktorí prichádzajú o možnosť kúpiť si tradičné technológie, ako sú herné konzoly PlayStation, Xbox a Nintendo Switch.

Ruský prezident Vladimír Putin si chce hráčov udobriť a poveril svoju vládu, aby sa zaoberala spôsobom, ako v Rusku vyrábať vlastné herné konzoly a prenosné počítače. Dokonca má v Rusku vzniknúť vlastný operačný systém a cloudové rozhranie na hranie hier a využívanie programov.

- Reklama -

Rusko chce rozvíjať domáci herný priemysel bez zahraničných spoločností, ktoré jeho trh po začatí vojny na Ukrajine opustili, prestali predávať svoje produkty a vypli svoje služby. Plán je zostavený na päť rokov a herná konzola má byť dostupná v rokoch 2026 až 2027. Odborníci sa boja, že Rusko vďaka Číne skopíruje súčasné konzoly od Sony, Microsoftu a Nintenda.

Mnohí experti nad plánom Ruska krútia hlavou a pripomínajú neúspech s vlastným enginom pre vývoj hier. V roku 2022 chcela federácia vytvoriť národný videoherný engine, ktorý bezplatne poskytne ruským vývojárom. Neskôr sa ale ukázalo, že engine je pre Rusko veľmi nákladný. Vývoj si mal vyžiadať jednu miliardu rubľov. Tie údajne ponúkol tajomný investor. Odvtedy je ale ticho.

Okrem toho sa Rusko od minulého roku snaží o väčšiu propagáciu hier vytvorených ruskými vývojármi na území BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína, Južná Afrika, Egypt, Etiópia, Irán a Spojené arabské emiráty).

- Reklama -

V rámci tejto iniciatívy sa začiatkom mesiaca v ruskom meste Kazaň konal prvý turnaj Games of the Future. Súťaže boli rozdelené na fyzické a digitálne. Zúčastniť sa malo viac ako 270 tímov zo 107 krajín a turnaj mal „globálne publikum“. Aspoň to tvrdí ruský vicepremiér Dmitrij Černyšenko, ktorý hovoril o obrovskom úspechu a inšpirácii pre celý svet. Súťaž trvala takmer dva týždne. Ďalší ročník sa má konať v roku 2025 na území inej krajiny. Medzi možnými kandidátmi sú Kazachstan a Tadžikistan.

- Reklama -
Komentovať
0 Komentárov
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Naša relácia

- Reklama -
0
Chceme počuť tvoj názor! Pridaj komentár :)x