Váš budúci Steam Deck by mohol mať vďaka EÚ vymeniteľnú batériu

Mário Gurský Mário Gurský

Ak ste niekedy hľadali informácie o tom, ako vymeniť batériu Steam Deck, určite viete, že tento proces je trochu zložitý. Našťastie teraz existuje šanca, že váš budúci handheld, či už od spoločnosti Valve alebo iného výrobcu, bude vybavený vymeniteľnou batériou.

Dôvodom je Európska únia. Tá plánuje zaviesť regulačný rámec pre batérie. Cieľom tohto opatrenia je podporiť udržateľnosť a prispieť k cieľu Európskej únie o klimatickej neutralite, ale dúfajme, že sa tým uľahčí aj výmena súčiastok prenosných počítačov.

- Reklama -

Či sa nám to páči alebo nie, batérie sa časom zmenšia, a to sa týka aj prenosných počítačov, ako je Steam Deck. Je to dosť nepríjemný fakt prenosného života, najmä preto, že toto zariadenie je právom jedným z najlepších herných počítačov na hranie na cestách. Iste, niečo sa musí podariť, keď sa miniatúrny stroj vtesná do niečoho, čo má v dnešnej dobe veľkosť väčšiny grafických kariet, ale vzhľadom na otvorený prístup spoločnosti Valve k úpravám počítačov sa zdá, že by ste mali mať možnosť jednoducho vymeniť súčiastky.

Zdá sa, že s touto myšlienkou súhlasí aspoň EÚ, keďže Európsky parlament sa podelil o plány na „regulačný rámec pre batérie”. V nedávno zverejnenom návrhu sa uvádzajú pravidlá, ktoré sa týkajú „konštrukcie, výroby a nakladania s odpadom všetkých typov batérií predávaných v EÚ”, čo by sa teoreticky vzťahovalo na smartfóny, konzoly, tablety a prenosné počítače.

Konkrétne sa v dokumente uvádza, že batérie v zariadeniach „budú musieť byť navrhnuté tak, aby ich koncový používateľ mohol ľahko vybrať a vymeniť”, čo znamená, že na výmenu nebudete musieť používať skrutkovač alebo teplovzdušnú pištoľ. Háčik? Nové pravidlá sa pravdepodobne nebudú vzťahovať na Steam Deck 2 ani na žiadne iné mobilné zariadenie, ktoré sa môže objaviť relatívne skoro, pretože sa začnú uplatňovať až v roku 2027.

- Reklama -

Napriek tomu sú pravidlá týkajúce sa batérií obrovským krokom správnym smerom a dúfajme, že prinútia všetky spoločnosti premýšľať o modularite súčiastok. Steam Deck aj jeho vyšší konkurent Asus ROG Ally nie sú preslávené svojou výdržou batérie, takže by bolo celkom fajn mať možnosť vyzbrojiť niektorého z nástupcov článkom s vyššou kapacitou, ktorý vydrží viac ako dve hodiny. Poskytnutie prístupu k batérii môže následne zabezpečiť aj prístup k SSD, čím sa ešte viac priblížime k myšlienke úplne malých zariadení, ktoré sa dajú obsluhovať doma.

To však neznamená, že by ste si pred rokom 2027 nemali zaobstarať nový vreckový počítač, pretože na trhu je množstvo prenosných kamarátov, ktorí dokážu zaujať hrou. Ak ste šikovní, existujú aj spôsoby, ako predĺžiť výdrž batérie, pretože kompatibilné powerbanky vám poskytnú podporu, ak nie je možné nabíjanie zo steny.

- Reklama -

Naša relácia

- Reklama -