Všetko, čo vieme o ďalšej hre Hidea Kojimu – Death Stranding 2: On the Beach

Mário Gurský Mário Gurský

V roku 2019 vydal Hideo Kojima, tvorca hry Metal Gear Solid a azda najobľúbenejší herný autor Hollywoodu, svoju prvú hru ako šéf vlastného nezávislého štúdia po rozchode so spoločnosťou Konami. Podľa toho, koho ste sa vtedy opýtali, Death Stranding bolo buď vizionárske dielo, alebo úplne nepochopiteľné. Je to však nezabudnuteľný zážitok a nasledujúce vydania rôznych edícii si na svoju stranu obrátili aj skeptikov.

Teraz sa Kojima chystá vrátiť s Death Stranding 2: On the Beach. Rovnako ako jej predchodca má kombinovať jedinečnú turistickú hrateľnosť s expozíciou plnou prestrihov, výrazným dizajnom postáv od Yojiho Shinkawu a hlboko podivnou sci-fi zápletkou o budovaní vzťahov medzi ľuďmi v osamelom, nepriateľskom svete, kde sa strhla opona medzi životom a smrťou.

- Reklama -

Aký je dátum vydania Death Stranding 2?

Hra Death Stranding 2: On the Beach má vyjsť na PlayStation 5 v roku 2025. To je dátum, ktorý momentálne máme k dispozícii. Kam v tomto roku spadne, môžeme len hádať a môže to závisieť aj od prípadného dátumu vydania Grand Theft Auto 6, ktorý pravdepodobne pošle ostatných vydavateľov hier, aby sa od neho rozutekali čo najďalej. Hoci spoločnosť Sony sa bude chcieť vyhnúť oneskoreniu exkluzívnych hier pre PlayStation po pokojnom roku 2024. Ak je to nejaký náznak, pôvodná hra mala dátum vydania 8. novembra 2019.

Death Stranding 2 je len jedným z dôvodov, prečo bude budúci rok taký nabitý veľkými hrami, aj keď pevných dátumov vydania na rok 2025 je teraz málo.

Je Death Stranding exkluzívny len pre PS5?

Áno aj nie. Prinajmenšom na začiatku áno, ale neskoršie vydanie na PC je takmer isté. Rovnako ako pôvodná hra, aj Death Stranding 2 je výsledkom spolupráce medzi spoločnosťami Kojima Productions a Sony a s najväčšou pravdepodobnosťou zostane exkluzívnou hrou pre konzolu PlayStation. Zatiaľ bolo potvrdené len vydanie na PlayStation 5.

- Reklama -

Death Stranding sa však neskôr dočkal vydania na PC, a to vďaka vydavateľstvu 505 Games. Bolo by prekvapujúce, keby sa tak nestalo aj v prípade pokračovania – buď prostredníctvom nezávislého vydavateľa, ako je 505, alebo dokonca prostredníctvom samotnej spoločnosti Sony, ktorá v poslednom čase po období konzolovej exkluzivity vydáva svoje najväčšie first-party exkluzivity na PC.

Prečo hra nesie podtitul On the Beach?

Vo svete hry apokalyptická udalosť známa ako Death Stranding spôsobila, že sa po Zemi potulujú podivné bytosti nazývané Beached Things (BT). Tieto strašidelné príšery sú vytvorené z mŕtvych, a ak pohltia živého človeka, spôsobia ničivý výbuch. Hovorí sa, že BT pochádzajú z Pláže, zvláštnej dimenzie, ktorá je akýmsi posmrtným životom alebo očistcom. Je toho oveľa viac, ale toto sú základy.

Prečo sa táto metafyzická ríša nazýva Pláž? Dobrá otázka. Možno preto, že je to prechodný priestor medzi dvoma rôznymi stavmi: pevninou a oceánom, životom a smrťou. A tiež, vyzerá ako pláž.

Aké herecké obsadenie DS2 bude mať?

Hlavné obsadenie hry Death Stranding 2 tvoria tri vracajúce sa hviezdy a dve nové tváre.

  • Norman Reedus – sa vracia ako hlavná postava, Sam Porter Bridges
  • Léa Seydoux – sa vracia ako Samova spolupracovníčka, Fragile
  • Troy Baker – si zopakuje úlohu Higgsa, protivníka z prvej hry
  • Elle Fanning – hrá novú nemenovanú postavu, ktorá má zrejme nejaké spojenie s plážou
  • Shioli Kutsuna – v nemenovanej úlohe, ktorá sa zatiaľ neobjavila v traileroch

Nebola by to hra Death Stranding, keby sa v nej neobjavili niektorí z Kojimových obľúbených filmových režisérov; v prvej hre mali pomerne významné úlohy Guillermo del Toro a Nicolas Winding Refn.

Tentoraz sa v úlohe nemenovaného agenta Drawbridgea objaví tvorca Mad Maxa, George Miller a turecko-nemecký režisér Fatih Akin sa objaví ako živá bábka. V oboch prípadoch však ide len o naskenovanú podobizeň režiséra, motion-capture, a hlasové výkony majú na starosti Marty Rhone, respektíve Jonathan Roumie.

O čom bude príbeh?

Spoločnosť Kojima Productions toho o hre Death Stranding 2: On the Beach odhalila pomerne veľa v dvoch dlhých traileroch plných prestrihov – ale ako to už pri hrách od Hidea Kojimu býva, čím viac toho pochopíte, tým menej máte pocit, že tomu rozumiete.

Prvý teaser-trailer hry ukazuje Fragile, ako sa stará o dieťa. Je to Lou, BB (Bridge Baby), ktorú Sam vybral z jej sarkofágu podobného kapsule a oživil na konci prvej hry. Potom je tu nová scéna, v ktorej sú Sam a Lou napadnutí vo svojom bunkri a utekajú, ale Lou je zabitá a znovu sa objaví ako verzia BT (Beached Thing) vo svojom starom module.

V druhom traileri je táto BT verzia Loua opäť vidieť, ako sprevádza Sama na jeho dobrodružstve ako BB. V upútavke je načrtnuté celkové prostredie hry, ktorá sa zrejme odohráva niekoľko rokov po udalostiach pôvodnej hry. Chirálna sieť, ktorú Sam vytvoril v Death Stranding, funguje a na spojenie UCA (predtým Amerika) už nie sú potrební ľudskí nosiči a Samovi bývalí spolupracovníci z Bridges sa vydali vlastnou cestou.

Na prepojení oblastí mimo UCA však pracuje nová organizácia Drawbridge, ktorú vedie Fragile a financuje tajomný súkromný mecenáš. Sam ide pracovať pre Drawbridge. Jeho vlasy, ktoré predtým zbeleli, z nejakého dôvodu opäť zhnednú. Majú skvelú mobilnú základňu DHV Magellan, ktorá sa zdá byť schopná cestovať cez čierny decht, z ktorého vychádzajú BT.

Vrátil sa aj Higgs, protivník z pôvodnej hry. Napriek tomu, že na konci prvej hry zostal na pláži, je nažive, tak trochu. V červenej rakve ho nosí tím robotov. Na ešte desivejšej tvári má strašidelnú masku a zbraň podobnú elektrickej gitare. Lou prevezme kontrolu nad jeho robotmi, aby bojovali po jeho boku. Táto scéna nedáva zmysel, ale je zároveň absurdná a absurdne cool v klasickom Kodžimovom móde.

Na palube DHV Magellan má Fragile masku, ktorá vyzerá ako pár modrých rúk, a – v spoločnosti postavy, ktorá má podobu filmového režiséra Georgea Millera a ktorá je oblečená trochu ako nacista – zachraňuje bezmennú postavu, ktorú hrá Elle Fanning, z ďalšieho sarkofágu podobného objektu naplneného čiernym dechtom.

Okrem Loua sprevádza Sama na jeho cestách aj Živá bábika, ktorá skutočne vyzerá ako hovoriaca drevená bábika animovaná v štýle stop-motion. Táto mimoriadne zvláštna postava nie je v traileri nijako vysvetlená.

Pri predstavovaní druhého traileru na udeľovaní cien 2022 Game Awards Kojima povedal, že Death Stranding 2 prepracoval tak, aby odrážal dopad pandémie COVID-19. Vzhľadom na to, že prorocké vízie uzavretia a izolácie z prvej hry boli často komentované, bude fascinujúce sledovať, ako sa tieto témy prejavia v príbehu.

Čo zatiaľ vieme o hre?

Trailery sú v porovnaní s dejom oveľa chudobnejšie na detaily o hre, ale to, čo vidíme, vyzerá dosť povedome. Zdá sa, akoby Kojima Productions pomerne jemne iterovala na pešiu turistiku, nosenie záťaže a prieskum otvoreného sveta z prvej hry.

Videá však odhaľujú niektoré nové biómy (vyprahnuté púšte, čierne skalnaté výbežky) a dynamické krajinné efekty (bleskové záplavy a lavínový pád skál). Je tu aj nové vozidlo: štvorkolesová bugina podobná tanku s otvoreným sedadlom vysoko na korbe a ramenným zavesením vpredu.

- Reklama -
Komentovať
0 Komentárov
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Naša relácia

- Reklama -
0
Chceme počuť tvoj názor! Pridaj komentár :)x