Vydanie slovenského GTA sa blíži. Spoznali sme detaily o Vivat Slovakia

Dominik Cenkner Dominik Cenkner

Autori Vivat Slovakia sa pomaly chystajú na spustenie predbežného prístupu. Ako inšpirácia poslúžili známe hry a jeden vydarený politický thriller.

Žáner mestských akcií je v našich končinách nesmierne populárny, o čo sa veľkou mierou zasadil Dan Vávra, keď s tímom Illusion Softworks pred viac ako 20 rokmi vydal gangsterku Mafia. Pokiaľ vám podobné hry robia radosť, potom by ste sa rozhodne mali zaujímať o slovenský počin Vivat Slovakia.

- Reklama -

Inšpirácia Mafiou a GTA

Na hre pracuje malý Team Vivat, ktorý sa zhruba v 12 ľuďoch snaží zistiť, aké by to asi bolo, pokiaľ by sa jeden z dielov oceňovanej série Grand Theft Auto odohrával na Slovensku alebo v Čechách.

„Základný žáner akčnej adventúry či mestskej akcie alebo po našom ‚na štýl Mafie a GTA’ v domácom prostredí bol a je snom asi každého hráča,” uviedol producent Roman Lipka v rozhovore pre magazín Spite. „My sme sa rozhodli takýto žáner vyskúšať, pretože sme sériu Grand Theft Auto aktívne modovali, napríklad prekladaním textúr do češtiny, čiže sme si aspoň touto formou k gamedevu pričuchli.”

Ďalší diel inšpirácie poskytol slovenský film Únos, politický thriller natočený podľa skutočných udalostí, ktoré sa stali v polovici 90. rokov.

- Reklama -

Bratislava v skratke

Vivat Slovakia sa odohráva v Bratislave. Celá by sa do hry nezmestila, vývojári si teda mesto poupravili pre vlastné potreby.

„Bratislava je rozlohou síce len malá sestrička veľkolepej Prahy, no na jej herné spracovanie v 3D je to teda riadne sústo. Možno až príliš veľké, čo sme si na začiatku vývoja čiastočne uvedomovali. Preto je herná mapa Bratislavy skresaná na tie najhlavnejšie mestské časti ako Petržalka, ghetto alebo betónové džungle, historické centrum Starého Mesta, predmestie Nového Mesta a industriálny Ružinov. Aj tieto časti mesta nie sú jedna ku jednej vernej svojej reálnej predlohe. Ulice sú skrátené a niektoré úplne vypustené.”

Rozloha virtuálnej Bratislavy vo výsledku zodpovedá zhruba desiatim kilometrom štvorcových, pri prechádzke narazíte na všetky zásadné ikony skutočného mesta.

Termín vydania sa blíži

Autori by počas budúceho roka chceli spustiť predbežný prístup, teda ak všetko pôjde podľa plánu. „Pre hráčov z Čiech a Slovenska máme stanovený interný dátum Q1 2024. Držte nám, prosím, palce nech to všetko stihneme.”

- Reklama -

Naša relácia

- Reklama -