Z čoho všetkého a ako veľa zarábajú najlepší eŠportoví hráči

Michal Frajkor Michal Frajkor

Ak vám niekto pred pár rokmi tvrdil, že hraním počítačových hier si nezarobíte a nič nedosiahnete, môžete mu ukázať tento článok. V ňom si totiž ukážeme, ako dokáže eŠport zarobiť peknú sumu peňazí. Ak vás niekedy zaujímalo z čoho všetkého a ako veľa profesionálni eŠportoví hráči zarábajú, ste na správnom mieste.

O tom, že eŠport je na vzostupe niet pochýb. Dokazuje to aj analýza spoločnosti Newzoo. Tá hovorí, že zisky v eŠporte v roku 2019 dramaticky stúpli až o 27%, v porovnaní s rokom 2018. Významnú rolu v tom zohrávajú aj veľké spoločnosti, ktoré na prvý pohľad nemajú s hrami nič spoločné. Značky ako Coca-Cola, T-Mobile, ba dokonca aj Toyota majú peniaze v hrách. U nás sponzoruje eŠportové turnaje napríklad aj známa banka alebo mobilný operátor.

- Reklama -

Z čoho všetkého zarábajú ešportové tímy a hráči?

Na výber je hneď niekoľko možností, pričom každá z nich prilieva do tímového rozpočtu neuveriteľne množstvo financií. Tak ako v klasickom športe, aj tu platí, že čím úspešnejší tím, tým väčší rozpočet. Za niektoré sumy by sa nemuseli hanbiť ani profesionálne futbalové tímy.

  • Výhry v turnajoch. To je asi základom každého ešport tímu. Ak chcete získať sponzorov, byť známy a populárny, musíte byť aj dobrí. Kde lepšie dokázať to, že na to máte, ako na turnaji. Tímy väčšinou začínajú na menších turnajoch, kde je takzvaný prize-pool iba pár stoviek. Prepracovať sa však môžu na obrovské turnaje kde sa výhry pohybujú rádovo v státisícoch dolárov až miliónoch.
  • Výplaty. Tímy, ktoré to s ešportom myslia vážne sú v podstate spoločnosti, alebo firmy ak chcete. Zamestnávajú hráčov, pre ktorých je tým pádom hranie hier reálne zamestnanie. Mesačne môže ešportový hráč v Amerike alebo Číne zarobiť približne 3 až 5 tisíc dolárov. Tí najlepší majú zárobky až 15 tisíc. Niektoré tímy dokonca svojim hráčom ponúkajú aj zdravotné poistenie a dôchodkový plán.
  • Sponzoring. Ak sa tím dostane na stupienok slávy, sponzori na seba nenechajú dlho čakať. Princíp je jednoduchý – váš tím je dobrý a spoločnosť by týmto štýlom rada prezentovala svoju značku. Či už sa nejaká firma rozhodne sponzorovať turnaj a tým navýšiť prize-pool, alebo podporí priamo nejaký tím, peňazí je tam dosť. Príkladom môže byť aj automobilka Audi a ich partnerstvo s tímom Astralis, ktorých môžete poznať z turnajov Counter-Strike: Global Offensive.
  • Vstupenky a vlastný obchod. Nemalá čiastka peňazí pochádza aj z predaja rôznych reklamných predmetov, väčšinou s logom tímu. Množstvo ľudí má svoj obľúbený ešportový tím a chcú to ukázať pred všetkými. Cesta k novému tričku, podložke pod myš alebo dokonca hernej stoličke s logom tímu je pritom jednoduchá a peniaze tak putujú priamo danému tímu. Aj časť sumy z každej predanej vstupenky putuje na konto tímu.

Koľko zarábajú najlepší z najlepších?

So všetkými partnerstvami, sponzormi a výhrami sú víťazmi jednodznačne eSport hráči, ktorí majú na svedomí úspech svojho tímu. Tak ako všade, aj tu sa nájdu tí najlepší z najlepších a práve na ich výplatné pásky sa práve pozrieme.

V tabuľkách sú uvedení hráči, ktorá patria do prvej päťky najlepšie zarábajúcich hráčov v eŠporte. Či už ide o celkový rebríček hráčov z celého sveta, alebo len Slovenska a Česka. Zárobky sú uvedené za celé ich doterajšie pôsobenie ako profesionálnych hráčov. Všetky údaje pochádzajú zo stránky eSportsEarnings.

- Reklama -

Celosvetový rebríček

PrezývkaMenoHraCelkový zárobok
N0tailJohan SundsteinDota 2$6,915,222
JerAxJesse VainikkaDota 2$6,470,548
anaAnathan PhamDota 2$6,000,411
CebSébastien DebsDota 2$5,505,197
TopsonTopias TaavitsainenDota 2$5,423,502

Slovenský rebríček

PrezývkaMenoHraCelkový zárobok
GuardiaNLadislav KovácsCS:GO$804,723
STYKOMartin StykCS:GO$291,405
frozenDavid ČerňanskýCS:GO$243,981
ZeroPatrik ŽúdelCS:GO$61,839
BlizoMaroš MolčanWoW$53,283

Český rebríček

PrezývkaMenoHraCelkový zárobok
oskarTomáš ŠťastnýCS:GO$334,597
straca3Ondřej StráskýMagic: TGA$120,222
StanCifkaStanislav CifkaHearthstone$85,096
SkailerRichard JanečekFortnite$82,900
HumanoidMarek BrázdaLoL$74,812

Ak si chcete “jednoduchým” hraním hier slušne zarobiť, nemusíte byť len hráč. Ak máte strategické myslenie a dobré skúsenosti s vedením tímu, môžete si založiť vlastný tím a stať sa tak trénerom, alebo manažérom. Ak vám nesedí ani jedno z toho, skúste zorganizovať vlastný turnaj, aj organizátorom sa totiž ujdú nemalé peniaze. Možností je veľa a žijeme v dobe, kedy sú vám dvere k všetkým týmto možnostiam otvorené. Stačí vytrvať, snažiť sa a nevzdávať to.

- Reklama -
5 komentárov
5 Komentárov
Najstaršie
Najnovšie Najviac hlasov
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
trackback

[…] tak mala priniesť nový, pravidelný podcast, ktorý bude rozoberať najnovšie udalosti zo sveta eŠportu. Konkrétne z hry League of Legends a ich eŠportovej série. Okrem toho však Spotify chystá aj […]

trackback

[…] napriek tomu je však stále populárna. Pravidelne sa v nej konajú veľké eŠportové turnaje, momentálne v nej nájdete aj Survivor Pass. Zahrať si môžete až na piatich mapách, na […]

trackback

[…] Starcraft a Starcraft 2: hráči vytvárajú oddiely a zbierajú materiál s cieľom poraziť nepriateľa v súboji. Popritom hra zlepšuje schopnosť premýšľať, predvídať a hodnotiť danú situáciu. Navyše, profesionálni hráči si môžu hraním privyrobiť nejeden dolár. […]

trackback

[…] Vďaka podujatiu Orange Majstrovstvá Slovenskej republiky (MSR) v elektronických športoch sa ešport v našej krajine posúva na nový […]

trackback

[…] financií, keďže profesionálny hráči si vedia prísť na pekné peniaze, ako sme upozornili v tomto článku. Niet sa však čomu diviť, Cloud9 nedávno sponzorovala kampaň na prevenciu proti šíreniu […]

Naša relácia

- Reklama -
5
0
Chceme počuť tvoj názor! Pridaj komentár :)x