Zo Steamu zmizla obľúbená hra. Valve je v tom však nevinne

Dominik Cenkner Dominik Cenkner

Only Up! bolo pôvodne zamýšľané ako malý experimentálny projekt. Napriek tomu, že hra dosiahla na vrchole svojej popularity desaťtisícov aktívnych hráčov a získala si aj pozornosť mnohých internetových osobností, bol projekt autorom odobraný zo Steamu. Ten krok odôvodňuje stresom, ktorý mu mala hra spôsobiť.

Jednočlenné štúdio SCKR games priviedlo Only Up! na svet 24. mája 2023. Z hry sa cez noc stala kultová záležitosť všetkých milovníkov presne načasovaných skokov i rozzúrených streamerov a youtuberov. Only Up! tak do značnej miery nasledovalo trend „frustrujúcich hier o šplhaní nahor“, ktorý už predtým vytýčili najmä Getting Over It with Bennett Foddy (2017) či Jump King (2019).

- Reklama -

Napriek závideniahodnému úspechu hry oznámil jej autor v poslednom update na Steame, že sa rozhodol projekt úplne ukončiť. „Chcel som si vyskúšať, čoho všetkého som schopný, a urobil som aj veľa chýb. Hra sa pre mňa stala zdrojom stresu a rád by som ju už nechal za sebou,“ vysvetľuje autor svoje rozhodnutie. Ďalej popisuje svoje plány pokračovať v štúdiu herného designu a do budúcna hľadí aj s novým projektom pod pracovným názvom “Kith”, na ktorom by rád pracoval s väčším tímom.

Only Up! bolo zo Steamu odobraté už skôr (aj keď iba dočasne) kvôli porušeniu autorských práv, ktoré sa vzťahovali na niekoľko herných assetov. K tomuto dočasnému odobratiu hry došlo 30. júna 2023. Terčom kritiky sa hra tiež stala kvôli propagácii NFT. To bolo zapríčinené umiestnením tokenov zo série Goblintown na rad herných objektov.

Ak ste si Only Up! zakúpili pred jeho odobratím z obchodu Steamu, malo by pre vás byť prístupné naďalej, o čom vypovedajú okrem iného aj štatistiky hry.

- Reklama -
- Reklama -

Naša relácia

- Reklama -