Immortals Fenyx Rising – grécka mytológia vtipnou formou

Michal Frajkor Michal Frajkor

Začneme hneď narovinu. Séria Assassin’s Creed patrí jednoznačne medzi naše najobľúbenejšie a titul Origins, respektíve Odyssey, sú určite jedny z tých, ktoré do série veľa priniesli. Assassin’s Creed nespomíname v recenzii na Immortals Fenyx Rising len tak náhodou. Pravdou totiž je, že nejde o až tak úplne inú hru. Áno, má iný názov, grafiku, princíp a v podstate aj všetko ostatné, no veľa si požičiava. Konkrétne z Odyssey. V ďalších častiach recenzie sa teda budeme snažiť prísť na to, či je tento “nový” nápad z dielne Ubisoftu podarený, alebo je len pokusom preskúmať nové oblasti a vytvoriť novú značku

Ani jeden z požičaných alebo nových elementov v hre nie je úžasný a bez chyby. Všetky dokopy však dávajú dobrý herný zážitok a sú na zlatej strednej ceste. Neohúria, ale nudiť sa tiež nebudete. Aj keď si veľa požičala zo spomínaného Odyssey, mnohí hráči ju prirovnávajú skôr k inému kultovému titulu – Breath of the Wild, čo je exkluzivita na Nintendo Switch. Ak je vaša hra ešte pred vydaním spomínaná ako druhý ten alebo onen, veľakrát tak hra aj dopadne. Teda, že bude večne „druhá“. Počas hrania sme ten pocit mali. Sme však nerozhodní, niekedy sme sa viac priklonili na jednu stranu, niekedy zas na druhú. Záleží, ako sa na hru budete pozerať.

- Reklama -

Vtipnejší Assassin’s Creed Odyssey

Hra sa začína zoznámením sa s hlavnými postavami, ktoré tvoria jadro celého príbehu. Nie, ešte neprichádzate na rad vy – Fenyx, ale rozprávači a váš úhlavný nepriateľ. V úvodnom videu sa zoznámite s Prometeom, z nejakého dôvodu uväznenom v ľadových okovoch. Na pomoc mu príde Zeus, no než sa tak stane, začína sa úvod do deja. Od začiatku vám bude jasné, že toto nebude tak celkom obyčajná hra. Už len štýlom, akým sa títo dávni bohovia spolu rozprávajú. Niektorých hráčov to môže zmiasť. Napríklad, ak od začiatku neviete – ako my – že hra má byť vlastne akousi paródiou alebo vtipom. Chvíľu sa teda len nechápavo pozeráte, či to bol len žart na úvod, alebo to bolo myslené vážne. Obe možnosti sú správne, je to žart na úvod, ktorý však bude pokračovať naprieč celou hrou.

Rýchlo zistíte, že Immortals Fenyx Rising si chce hráčov získať vtipom, humorom, parodovaním a narážkami na niekdajšie dávne Grécko a ich bohov. Tu sa dostávame k zásadnému problému. Nie nadarmo sa hovorí, že urobiť dobrú komédiu je veľakrát ťažšie než drámu alebo akčný titul. Ľudia totiž na dramatické udalosti reagujú vo všeobecnosti rovnako, no na humor reaguje každý inak a podôb, ktoré ten daný človek preferuje, môžu byť tisícky. Úlohou Ubisoftu bolo trafiť sa do humoru väčšiny hráčov, už keď sa rozhodli z titulu urobiť komédiu. Na hru existujú už teraz rôzne názory. Niektorí sa bavia, niektorým to nevadí a niektorí by rozprávačov najradšej vypli. Príbeh vám totiž celú hru rozprávajú práve Prometeus a Zeus.

Fenyx verzus Tyfón

Rozprávači sú síce dôležití pre príbeh, no ešte dôležitejší je hlavný hrdina a jeho nepriateľ, proti ktorému bojuje. V prípade tejto hry je to Fenyx – to ste vy. Svoju bájnu cestu za dobrodružstvom začínate na pláži, kam vás vyplavilo more. Zatiaľ vám nie je vidieť do tváre, keďže Immortals Fenyx Rising ponúka jednoduchú tvorbu vlastného hrdinu. Nečakajte žiadne komplexné možnosti, ako napríklad vo Fallout a podobných RPG hrách. Ide len o výber pohlavia, farbu pleti a drobné kozmetické úpravy, ako vlasy, nos, farba očí a podobne. Výber je naozaj skromný a každá kategória má len niekoľko možností na výber. Aj tak je to ale príjemné spestrenie hry, keďže je zaujímavejšie pozerať sa na postavu, ktorú ste si prispôsobili svojim preferenciám.

- Reklama -

Po vytvorení vašej postavy sa už môžete naplno pustiť do príbehu. Opäť pripomíname, aby ste mysleli na to, že vás po celý príbeh sprevádzajú vtipné hlášky Prometea a Zeusa. Dôležitejšie pre vás je, že práve v tento moment sa zoznámite so svojim úhlavným nepriateľom, ktorý po celom hernom svete napáchal škody nevídaných rozmerov. Privítajte Tyfóna – dieťa Gaie, ktorého jediným cieľom je zničiť Zeusa a získať trón Olympu. Obrie stvorenie, ktoré akoby vyšlo zo samotných brán pekelných. Jeho pričinením teraz po celom svete behajú rôzne nebezpečné príšery a nástrahy, ktorým budete čeliť.

Bohovia potrebujú vašu pomoc

Svoju cestu začnete s jediným cieľom, zistiť, čo sa stalo vášmu bratovi a zvrátiť kliatbu, ktorá všetkých premenila na nehybné kamenné postavy vo svete. Čoskoro však zistíte, že na vyriešenie tejto hádanky budete potrebovať vyriešiť rad ďalších. Z jednoduchej úlohy sa tak stáva sled rôznych misií, v ktorých je vašou všeobecnou úlohou pomôcť bohom. Možno sa teda pýtate, prečo sa bohovia nepostarajú o Tyfóna sami. Nuž, mohli by, Prometeus však Zeusovi sľúbi pomoc iba v prípade, že vyhrá stávku. Stávka spočíva v tom, že vo vás Prometeus verí. Myslí si totiž, že práve vy – „obyčajný“ hrdina – dokážete poraziť zlé sily a vrátiť do sveta mier. Ak sa tak nestane, Prometeus pomôže Zeusovi.

Problémom hlavného záporáka je, že je nevýrazný. Počas prvých desiatich hodín sme sa ním ešte nestretli a jediné, čím sa nás snaží zastrašiť je to, že na nás neustále posiela svoje príšery a bojovníkov z podsvetia. Sem tam k vám prehovorí klasickou frázou ako „Skoncujem s tebou“ a podobne. Ak to v nás má vyvolať strach alebo rešpekt, zatiaľ sa mu nedarí. K ukrutnosti mu nepridáva ani fakt, že vyzerá ako kreslená verzia Diabla.

Mýtický grécky svet vo fantasy štýle

Už na prvý pohľad vás hra očarí grafickým spracovaním. Ak ste fanúšik kresleného fantasy štýlu, prídete si na svoje. Hra sa nehrá na reálnosť, neponúka stromy, vodu, ani terén ako vystrihnutý z reality. Sústredí sa na kreslený štýl, ktorý by sme mohli prirovnať napríklad k Fortnite. Vaše oči však určite poteší spracovanie sveta, keďže nie je pravidlom, že kreslený svet nemôže byť pekný. Užijete si prírodu, vodopády a detailne spracované starodávne budovy, paláce a sídla. Pre jednoduchosť si proste predstavte Odyssey prevedený do kresleného fantasy štýlu. Výsledkom by mal byť Immortals Fenyx Rising. Opäť sa teda dostávame k bodu, že sa táto hra inšpirovala inými hrami od štúdia. V tomto smere je naozaj ťažké hodnotiť, či je to na škodu alebo nie.

Od začiatku vám bude jasné, že toto nebude tak celkom obyčajná hra.

Avšak, aj napriek peknému svetu a príjemnej grafike máte len málokedy pocit, že v hernom svete, na Zlatom ostrove, to žije. Cesty sú prázdne, rovnako ako lesy, a v podstate všetko ostatné, čo navštívite. Ak si myslíte, že svet bude preplnený postavami a náhodnými okoloidúcimi, mýlite sa. Alebo aspoň z časti. No ani po desiatich hodinách v hre sme nestretli nikoho iného, okrem Hermesa, o ktorom si niečo povieme neskôr. Celkovo tak herný svet pôsobí utlmujúcim spôsobom.

Potulujete sa sami a absenciu ľudí, alebo ľudských postáv, by sme ešte chápali. Tyfón totiž na Zlatý ostrov zniesol kliatbu, ktorá mohla všetkých ľudí vyhnať. Prečo však nie je vo svete viac zvierat, viac života. V hre máte byť za hrdinu, no hrdinom ste maximálne sami pre seba, keďže pomáhate len božstvám, ktoré často ani nevidíte. Všetko zlé je na niečo dobré a aj prázdny svet má svoje výhody. Nemusíte sa totiž báť, že sa vám nepriatelia medzi množstvom ľudí stratia, keďže si môžete byť istý, že akákoľvek postava alebo tvor, ktorý sa po mape pohybuje, bude chcieť bojovať.

Hra bojuje sama so sebou

To je hlavný problém Immortals Fenyx Rising. Aspoň taký sme mali pocit hneď ako sme zistili, že úvodné žarty nie sú len doplnkom, ale hlavnou náplňou celého rozprávania. Tým sa však dostávame asi k najrozporuplnejšiemu bodu našej recenzie. Je totiž ťažké ohodnotiť príbeh, ktorý stavia na humore. Tak, ako sa nám môže páčiť, vám nemusí byť po chuti. Vo všeobecnosti má hra veľa momentov, pri ktorých sa zasmejete alebo minimálne pousmejete. Má však aj veľa momentov, ktoré by tam vôbec nemuseli byť a z pohľadu scenára pôsobia ako nasilu vymyslené a dodané vtipné scénky. Tak, ako sa pri hre môžete baviť, môže sa vám aj rýchlo znechutiť množstvom vtipov, ktoré sú silené. Je teda len na vás, aby ste to vyskúšali a zistili sami, či je vám takýto humor pochuti.

Čo však môžeme hodnotiť je scenár ako taký. Respektíve, celkové zasadenie hry do Gréckej mytológie. Tá nie je v hrách žiadnou novinkou, existuje hneď niekoľko hier, ktoré rozprávajú alebo sa stretávajú s gréckym božstvom. Nie je to len Assassin’s Creed Odyssey. Vašou úlohou v hre je pomáhať bohom, ktorí sú po väčšine uväznení v iných telách, alebo stratení. Pre zachovanie prekvapenia to nebudeme ďalej rozoberať, ale princíp je nájsť ich a pomocou série niekoľkých úloh ich priviesť späť do Siene Bohov. To je vaša základňa. Aj v tomto prípade sa na niektorých miestach ukazuje lenivý scenár, ktorý z pera scenáristom len ťažko odchádzal.

Ako príklad môžeme uviesť Hermesa, boha, ktorého stretnete na začiatku hry. Hodnú chvíľu ho sledujete, keďže pred vami uteká, no nakoniec ho zachránite a on vás na oplátku okradne. Keď sa k nemu konečne dostanete zoči-voči, obviníte ho z krádeže, predstaví sa vám ako Hermes – Boh zlodejov. Pôsobí to dojmom, že si scenáristi nanajvýš pozreli prvé riadky o Hermesovi na Wikipedii a podľa toho napísali scenár. Existuje množstvo ciest, ktorými sa grécki bohovia dajú opísať, no Immortals Fenyx Rising stavia na tie najjednoduchšie. V tomto momente je ťažké zistiť, komu je hra vlastne určená. Na jednej strane má ísť o zábavný spôsob vyrozprávania mytológie Grécka, no na stranu druhú, je v príbehu mnoho dier.

Súboje si budete užívať

Ako sme už spomenuli, všetko zlé je na niečo dobré. Keďže v prázdnom svete je takmer všetko, čo sa hýbe proti vám, súbojov si užijete dostatok. Takmer na každom kroku. Tie sú uspokojivé a dodávajú pocit zadosťučinenia. Môžete predvádzať rôzne výpady, kombá, blokovať nepriateľské útoky, odrážať projektily späť na nepriateľov, ba dokonca pomocou Božských síl hádzať po nich kamene. Je to len na vás, no tak, ako v každej hre, aj tu majú nepriatelia svoje prednosti a slabosti. Na jednookého obra napríklad výborne fungujú kamene, ktoré po ňom môžete hádzať.

Každý nepriateľ má ukazovateľ omráčenia. Ak úspešne blokujete útoky, respektíve využívate jeho slabiny a naplníte tento ukazovateľ, bude nepriateľ na niekoľko sekúnd omráčený a zraniteľný. To je vaša šanca stiahnuť mu väčšinu zdravia alebo ho úplne doraziť. Počas súbojov musíte byť tak trochu aj stratég. Na výber máte krátke meče, ťažkú sekeru, alebo luk a šípy. Meče sú rýchlejšie a ak dokážete skombinovať niekoľko útokov za sebou, váš protivník môže ostať prekvapený. Sekera na druhú stranu ponúka silnejšie útoky, no za cenu dlhšieho času. Využijete ju najmä v prípade, že ste obklopení nepriateľmi a potrebujete trochu priestoru. Sekera a jej široký záber vám k tomu pomôžu. Luk a šípy snáď predstavovať ani netreba, ich účel je jasný a jednoduchý.

Fenyx si schopnosti požičiava od bohov

Neskôr v hre získate aj rôzne špeciálne schopnosti. Na nepriateľov tak budete môcť zaútočiť aj za pomoci nárazu so štítom alebo ich vyhodiť do vzduchu za pomoci ostrých kopijí, ktoré vyvoláte zo zeme. Po jednej konkrétnej misii v hre dostanete aj spoločníka – vtáka Fosfora, aby ste sa na pustých cestách svetom necítili až tak sami. Aj jeho následne môžete využiť na vzdušné útoky a prípadné omráčenie nepriateľa. Celkovo je však vaším najlepším priateľom uhýbanie sa. Ak si to načasujete správne a vyhnete sa útoku tesne predtým, než vás zasiahne, nepriateľa spomalíte, pričom vy sa hýbete normálnou rýchlosťou. Ponúkne vám to výhodu a za ten čas mu môžete uštedriť niekoľko kritických zásahov.

V hre budete vo veľkom využívať aj božské schopnosti, ktoré získate jednoducho postupom v príbehu. Užitočné sú všetky, no nebudeme ich všetky aj rozoberať. Nechceme vám predsa pokaziť prekvapenie z hry. Spomenieme len tie, ktoré získate relatívne v skorých štádiách hry. My sme najviac využívali Apollónov šíp, ktorý vám umožní ovládať vystrelený šíp a ľubovoľne meniť jeho smer. Je to užitočné najmä v pokladniciach Tartaru, čo sú logické výzvy, ktoré sa odohrávajú v „inom svete“. Široké využitie to má aj v boji. Immortals Fenyx Rising ponúka až trinásť schopností a šesť božských síl, ktoré si môžete vylepšovať.

Vo svete sa nebudete pohybovať len po vlastných, to by bolo zdĺhavé. Na pomoc vám prídu bájne krídla od Diadalosa, ktoré, ako sa dozviete v príbehu, nikdy celkom nefungovali. Na vašich pleciach však budú fungovať celkom bez problémov. Ak práve neplachtíte ponad spustošený, no pekný svet, môžete si na pomoc zavolať odvoz. Nemusí to byť len kôň, je na vás, ktoré zviera si skrotíte. Proces je jednoduchý, k zvieraťu sa musíte zakrádať a byť opatrný. Nesmiete ho vyplašiť. Ak sa vám to podarí a vy si ho skrotíte, stačí si ho následne na zemi kedykoľvek privolať a môžete sa odviezť.

Bystrozrakosť je váš najlepší priateľ

Zo série Assassin’s Creed si môžete pamätať vašich verných okrídlených spoločníkov, ktorí boli nápomocní pri označovaní nepriateľov a rôznych bodov záujmu. V Immortals Fenyx Rising to funguje trochu inak. Nazýva sa to bystrozrakosť a máte ju vy, nepozeráte sa teda prostredníctvom niekoho iného. Stačí sa postaviť na vyvýšené miesto a skenovať okolie. Na hlavné a vedľajšie misie vám to bude nanič, keďže tie sú na mape označené. Užitočné je to však pre ostatné aktivity, ktoré by vás mali zaujímať. Či už ide o pokladnice Tartaru, truhly, mýtické výzvy, fresky, alebo zber surovín. To je len zlomok toho, čo na mape nájdete okrem misií.

Každej jednej aktivite by ste mali venovať zvýšenú pozornosť a podľa možností ju aj splniť, keďže za odmeny si budete vylepšovať všetky svoje atribúty. Za zber ambrózie si napríklad v Sieni bohov môžete vylepšiť maximálne zdravie. Za Zeusove blesky, získane v pokladniciach Tartaru zas maximálnu výdrž. Granátové jablká, figy alebo modré huby slúžia na dopĺňanie zdravia, výdrže, alebo na tvorbu rôznych elixírov či už útočných, alebo obranných. Za splnené výzvy získate mince. Vďaka nim si vylepšujete vyššie spomínané schopnosti a božské sily, akonáhle si ich odomknete. Všetky tieto aktivity vás teda odmenia a pomocou týchto odmien si vylepšujete štatistiky. To je dôležité najmä ak budete čoraz viac postupovať príbehom.

Z truhlíc, ako odmenu za splnené úlohy, môžete získať aj rôzne zbrane, no zdá sa, že sú limitované iba na meče, sekery a luky. Počas nášho hrania sme sa nestretli s inými zbraňami a je dosť možné, že sa tak ani nestane. Immortals stavia na základoch jednoduchosti. Každý meč, každá sekera aj luk má rovnaké štatistiky, ktoré si vylepšujete v Sieni bohov. Menia sa len špeciálne schopnosti danej zbrane. Niektorá dáva väčšie poškodenie po úspešných zásahoch, niektorá zas väčšie poškodenie po omráčení alebo úspešnom odrazení útoku nepriateľa. Svoju výbavu si teda vyberáte na základe doplňujúcich atribútov, nie na základe výšky poškodenia, keďže tá ostáva rovnaká.

Pozor na výdrž

Zlatý ostrov ponúka množstvo aktivít a príjemných úloh. Odporúčame na nejaký čas po odomknutí novej časti sveta iba obdivovať okolie a hľadať nové aktivity. Ak si chcete oddýchnuť od súbojov a potrápiť mozog skôr logickou hádankou, zamierte do pokladnice Tartaru. Ak chcete skladať fresku a získať mince, choďte tam. Ak ste dobrí v navigácii, splňte navigačnú výzvu. Každá jedna aktivita vo svete vás odmení a nebudete ľutovať, že ste jej plnením strávili nejaký ten čas.

Pozor si však musíte dávať na výdrž. Je to zradná vec, no vývojári ju do hry veľmi šikovne implementovali. Šprint, plachtenie, ba dokonca aj lezenie po skalách spotrebováva vašu energiu, a preto sa musíte mať na pozore. Ak vám totiž dôjde v strede skaly a na blízku nie je nič, kde by ste sa postavili a oddýchli si, jednoducho spadnete dole. Odporúčame teda vylepšovať si maximálnu výdrž Zeusovými bleskami a mať vždy po ruke niekoľko elixírov na jej doplnenie. Keď preskúmavate otvorený svet, nedostatok energie môže byť otravným elementom, no ak vám dôjde počas súboja, trvá podstatne dlhšie, kým sa obnoví. Keďže navyše vám v tom momente ide o život, zo súboja, ktorý vyzeral jednoducho, sa môže razom stať frustrácia. Podobne je to aj so zdravým. Užitočné sú aj spomínané obranné a útočné elixíry, no na tie sme vždy počas súboja akosi zabudli.

Nesadne každému, no za vyskúšanie stojí

Immortals Fenyx Rising sa pozerá na Grécku mytológiu cez zábavné okuliare. Aj keď sú niektoré pasáže mimo alebo je scenár deravý a suchý, je to vo všeobecnosti dobrý nápad. Prečo? Pretože serióznych hier o bohoch a o mytológiách je už v hernom svete dostatok. Immortals sa snaží ísť opačnou cestou, ponúknuť hráčom trochu zábavy a pritom využiť to, v čom Ubisoft za posledné roky získal prax. Vo vytváraní starovekých svetov plných aktivít, zábavných činností a dramatických súbojov.

Aj napriek chybám, ktoré sme v tejto recenzii spomenuli, si nemôžeme pomôcť, no hra nás bavila. Je to pre nás niečo nové, alebo lepšie povedané, niečo iné, než sme mali možnosť hrať v posledných rokoch. Nie je nič zlé na tom, ak si požičiate mechaniky a svet z inej svojej hry. Dôležité je, aby ste hráčom ponúkli niečo, kvôli čomu sa budú k hre vracať.

To sa Ubisoftu podarilo a po dopísaní tejto recenzie si Immortals Fenyx Rising určite zapneme, a to nie len raz. Ubisoft sľubuje ďalšie príbehové DLC a pravidelnú starostlivosť o hru. A okrem toho, jednoducho potrebujete vedieť, či sa Fenyx a Hermes nakoniec dajú dokopy. Hovorte si čo chcete, no podľa nás to medzi nimi iskrí. Ak vás ale nezaujíma romantika v hrách, určite budete minimálne chcieť vedieť, či sa hlavnému hrdinovi – teda vám, podarí navrátiť Zlatému ostrov pokoj a mier.

- Reklama -
1 koment
1 Komentár
Najstaršie
Najnovšie Najviac hlasov
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
trackback

[…] Na záver len dodáme, že hra je k dispozícii na platformách Xbox One, Xbox Series X/S, PlayStation 4, PlayStation 5, Nintendo Switch a na PC. Ako sa titul pozdával nám si môžete prečítať v našej recenzii. […]

Naša relácia

- Reklama -
1
0
Chceme počuť tvoj názor! Pridaj komentár :)x