Hry Yakuza si prešli dlhú a zaujímavú cestu. V úplných začiatkoch tituly z tejto série vyrábala pobočka spoločnosti SEGA a bolo otázne, či sa vôbec pripravuje ich vydanie aj na západe. Medzitým sa ale štúdio Ryu Ga Gotoku stalo samostatným subjektom a neustále sa mu darí vydávať mimoriadne kvalitné hry z temného podsvetia Japonska a jeho okolia.
Autori si s vydaním hry Yakuza: Like a Dragon povedali, že nastal čas na zmenu a bitkárska hra sa vtedy úspešne pretransformovala na sofistikovanú ťahovú RPG. Ichiban Kasuga a jeho priatelia zvrhli v roku 2020 skorumpovaný gang, ale vo svete Yakuza/Like a Dragon netrvá dlho a objaví sa ďalšia zlá postava, proti ktorej treba nasadiť poriadne chmaty a hmaty.
Problémy v Honolulu
Po udalostiach v hre Yakuza: Like a Dragon boli oficiálne rozpustené Omi Alliance a Tojo Clan – dve najväčšie skupiny jakuzy v Japonsku. Na čele tohto prísneho rozhodnutia stál náš hlavný hrdina Ichiban Kasuga a organizovanému zločinu bol zasadený obrovský úder. Vo svojom novom domove v Jokohame je preto Ichiban hlasno oslavovaný ako “hrdina Jokohamy”, ale v dôsledku tohto rozpustenia je teraz obrovské množstvo ľudí bez práce. Prostredníctvom svojej práce v spoločnosti Hello Work sa Ichiban pokúša dostať bývalých členov jakuzy späť na správnu cestu. Je to ťažká práca, ale je v nej dobrý a pomerne úspešný.
No netreba zabúdať, že aj Ichiban bol členom jakuzy a jeho minulosť ho stále prenasleduje. Náš dobrosrdečný hrdina čoskoro upadne do starých koľají a krátko nato sa dozvie, že jeho biologická matka žije na Havaji. Jeho pátranie ho zavedie na slnkom zaliaty ostrov, kde sa dozvie, že Akane prenasledujú zločinecké skupiny. Na ostrove sa nachádza aj bývalý hlavný hrdina Kazuma Kiryu, ktorého vyslala frakcia Daidoji, aby Akane vypátral. Honolulu navyše sužujú lokálne skupiny zloduchov, ako sú extrémne násilnícki Barakudovia, ktorí terorizujú ulice a odhaľujú temnú stránku ostrova. Dlhoročná séria je známa svojimi intrigánskymi príbehmi so zápletkami, v ktorých sa krížia cesty postáv naozaj vo veľkom a krížom-krížom a nie je tomu inak ani v Infinite Wealth.
Kvôli spoilerom, samozrejme, nebudem prezrádzať príliš veľa, ale môžem povedať, že Infinite Wealth je milostným listom fanúšikom a zavedie vás opäť do hlbokej drámy, ktorá ponúkne všetky emócie. Nesmierne dôležitým pilierom tohto silného príbehu je prítomnosť fantastických postáv. Dobrácky Ichiban vyskakuje z obrazovky svojím nákazlivým a pozitívnym prístupom, kde Kiryu ako stoickejší mentor podporuje a dohliada na Ichibanov príbeh. Tým to mimochodom nekončí, pretože vedľajšie postavy – staré i nové – prinášajú rovnako veľa drámy či humoru. Pochvalu si tu zaslúži aj prekladateľský tím, ktorému sa nesmierne úspešne podarilo preniesť tón postáv do textu, čo nám niekedy vyčarí obrovský úsmev na tvári. Predsa len originál je v japončine a viem si predstaviť, že niekedy môže byť ťažké preložiť žarty a dialógy v rovnakom štýle aj do iných jazykov.
Ťahové súboje v štýle Like a Dragon
Počas tohto dlhšieho dobrodružstva je vaše stretnutie so spodinou nevyhnutné. Infinite Wealth stavia na ťahovom prístupe svojho predchodcu, ktorý je v podstate veľmi podobný. Vaša partia a nepriatelia sa v súbojoch striedajú a vy máte možnosť využiť všetky schopnosti jednotlivých “zamestnaní”. Zamestnania sú v podstate niečo ako triedy z klasickejších RPG, ale v svojskom podaní. Nečakajte teda žiadnych paladinov ani mágov, ale skôr triedy ako “Bezdomovec”, ktorý je špecifický pre Yu Nanba, ako aj nové “zamestnania”, ako napríklad “Geodancer” alebo “Aquanaut”, ktorí majú úplne vlastné útoky, schopnosti a na súboje používajú nástroje ako rumbagule, respektíve surf. Vďaka tomu máte v celej hre veľa možností, ako si zostaviť partiu a navyše je to aj vtipné. Rôzne úpravy sa však udiali aj pod kapotou hry.
Každá postava má napríklad malý rádius, v ktorom sa môže počas svojho ťahu pohybovať. To vám dáva viac strategických možností a správne umiestnenie vám môže umožniť napríklad zdvihnúť stoličku ako zbraň, zaútočiť na nepriateľa do chrbta (čo spôsobuje väčšie poškodenie) alebo vhodne umiestneným ťuknutím hodiť nepriateľa na člena partie, ktorý môže urobiť ďalší rýchly útok a spôsobiť ešte väčšie poškodenie. Je to malý doplnok, ktorý okamžite prináša obrovskú hodnotu. Dôležitú úlohu samozrejme zohrávajú aj živly a niektoré typy nepriateľov sú napríklad silné alebo slabé proti ohnivým útokom. Vďaka tomu je už boj pomerne hlboký, nehovoriac o Poundmates (dočasných spoločníkoch, ktorých môžete privolať) alebo silných útokoch Tag Team, ktoré môžete vykonávať. Zo začiatku sa teda môže zdať, že súboje sú zbytočné komplikované a pre nováčika v sérii to môže byť frustrujúce, až odstrašujúce. Chce to však len čas a postupom času si tieto súboje a kombá, ktoré môžete robiť, budete užívať.
Ako hra postupuje, menia sa s ňou aj vaše postavy. Môže to byť jednoduchým zvyšovaním úrovne alebo prostredníctvom nových úloh, ktoré im pridelíte, vedľajších príbehov, ktoré dotiahnete do konca, alebo mnohých spôsobov, ako sa môžete so svojimi postavami ďalej “zblížiť”. Čo môžete napríklad robiť na rôznych miestach v Honolulu a Jokohame, kde sa môžete rozprávať alebo jesť s členmi svojho tímu. Vďaka tomu môžete nielen viesť dialógy o postavách alebo miestnych kúskoch kultúry, ale s posilňovaním vášho puta sa vám počas súbojov ponúkajú aj ďalšie možnosti, ako napríklad viac následných úderov alebo nové dvojité útoky. Samotné súboje sú celkom plynulé a nesmierne brutálne, alebo naopak niekedy neuveriteľne vtipné. Nebuďte napríklad prekvapení, ak sa zrazu ocitnete zoči-voči prerastenému kulturistovi, ktorý vám ukáže každý kút arény.
To ešte nie som ani za polkou?
Dobre, zatiaľ som hovorili len o príbehu a boji. Infinite Wealth však ponúka aj šialené množstvo ďalšieho obsahu. Samozrejme, vracajú sa známe a obľúbené vedľajšie príbehy, v ktorých opäť musíte pomáhať obyvateľom Honolulu a Jokohamy s tými najbláznivejší spôsobmi. Celkovo je tu približne dvadsať minihier, vrátane klasík série, ako sú karaoke, šípky, mahjong, shogi, kartové hry, minihra podobná zoznamke Tinder a arkády. Nové prídavky sú azda ešte pôsobivejšie a za zmienku stojí napríklad Crazy Delivery, kde musíte pretekať s Ichibanom po uliciach, zbierať jedlo a doručiť ho hladným zákazníkom. Postupne môžete vykonávať aj kaskadérske kúsky, čím sa zasa zvyšuje odmena. Uvedené činnosti vám prinášajú ďalšie drobné, materiály, za ktoré si vylepšujete výbavu, alebo nových Poundmates, ktorých môžete používať počas boja.
Je tu toľko obsahu, že by to mohla byť samostatná hra a je jasné, že štúdio Ryu Ga Gotoku sa pri Infinite Wealth naozaj vytiahlo.
Je tu aj niečo, čo autori nazvali Sujimon a je to akási paródia na Pokémonov. Môžete ich uloviť približne 130 a navyše dostanete aj možnosť postaviť ich proti sebe v boji 3 proti 3, kde umiestnenie a prvky útokov hrajú dôležitú úlohu. V uliciach potom nájdete miesta, kde sa po vzore Pokémon GO konajú takzvané “nájazdy” a po víťazstve musíte presvedčiť Sujimona, aby sa pridal k vám a vašej kolekcii. Opäť tu prevláda humor, ale čoskoro sa dostaví návykovosť a vy úplne bez problému strávite aj hodiny stopovaním všetkých “príšeriek”. Posledným prídavkom, o ktorom by som rád povedal, je ostrov Dondoko. Ide o ďalšiu paródiu štúdia Ryu Ga Gotoku na známu hru Animal Crossing.
Ostrov Dondoko sa v priebehu rokov stal obeťou skupinky grázlov, ktorí si hovoria “The Washbucklers”. Ichiban toho má plné zuby a tak sa ujme úlohy revitalizovať znečistený ostrov a vybudovať z neho päťhviezdičkový rezort. Keď píšem Ichiban, myslím tým samozrejme vás – hráčov. Robíte to tak, že porážate nepriateľov a zbierate materiály, ktoré môžete použiť na stavbu a výzdobu domov. Vo vašich rukách bude aj manažment a čím viac toho postavíte, tým pokročilejšie a lepšie predmety si odomknete. Je tu toľko obsahu, že by to mohla byť samostatná hra a je jasné, že štúdio Ryu Ga Gotoku sa pri Infinite Wealth naozaj vytiahlo. Celkovo vám hra poskytne desiatky, ak nie stovky hodín zábavy. Ani zďaleka som nestihol rozobrať všetko, no pravdou je, že ide doposiaľ o najobsiahlejšiu hru zo série.
Aloha!
Infinite Wealth beží na Dragon Engine. Jedným z hlavných pilierov série boli vždy jej lokácie a Honolulu nie je výnimkou. Slnkom zaliaty raj prekypuje životom a pamiatkami, pričom jeho mnohé zákutia skrývajú nespočetné množstvo príbehov. Môžete sa napríklad ponoriť do mora (a zbierať odpad, ktorý môžete recyklovať) alebo sa zabaviť v Labyrinte, náhodne generovanom dungeone, kde môžete levelovať svoje postavy alebo zbierať potrebnú korisť. Ulice sú tiež plné ľudí, ktorých môžete pozdraviť a spriateliť sa s nimi. Honolulu (ale aj Jokohama) je naozaj mimoriadne atmosférické a zároveň veľmi krásne mesto na pohľad.
Postavy sú pritom opäť veľmi kvalitné a pochváliť musím najmä animácie tvárí počas prestrihov. Drobná mimika presne ukazuje, čo postavy cítia počas dramatických alebo zábavných momentov a táto kvalita preniká aj do boja. Postavy sú nahovorené s vervou a dvaja hlavní hrdinovia – Ichiban a Kiryu – sú v najlepšej forme. Fantastický je aj celkový zvuk a hudba, ktorý vás počas vrcholných momentov v príbehu a bitiek sprevádza.
Po vydaní hry Yakuza: Like a Dragon si môžete myslieť, že ťahová RPG už nemôže byť lepšia, ale štúdio Ryu Ga Gotoku nám svojou hrou Like a Dragon: Infinite Wealth dokázalo, že sa mýlime. Toto RPG totiž ponúka nové, super cool prostredie s pútavým príbehom a kombinuje ho s vylepšenou verziou ťahových súbojov, ktoré boli predstavené v jeho predchodcovi. Tón hry dokáže dokonale vyvážiť drámu a zábavu, za čo čiastočne vďačí fantastickému obsadeniu postáv. Množstvo vedľajších príbehov a mini-hier prináša desiatky hodín zábavy navyše a všetko završuje solídna audiovizuálna prezentácia. Až na pár drobných technických problémov sa vlastne nemám na čo sťažovať a nebudem ich teda ani spomínať. Alebo možno jeden. Najväčším problémom je, že za režim New Game+ si musíte priplatiť, čo je celkom zaujímavé rozhodnutie. No na druhú stranu sa v dnešnej dobe už často nevidí hra, za ktorú utratíte peniaze a budete maximálne spokojný.