Logitech G305 a G102

Michal Frajkor Michal Frajkor

Po hernej klávesnici a headsete sa nám do rúk dostáva ďalší kus hardvéru, ktorý je pre hráčov rovnako dôležitý. Veď bez neho by sme sa v hrách nevedeli ani otočiť, vystreliť a vaše mierenie by nebolo bohviečo. Hovoríme, samozrejme, o myške. Od spoločnosti Logitech sme na recenziu dostali rovno dva kusy – Logitech G305 Lightspeed a G102. Recenziu na obe vám prinášame v spoločnom článku.

Slovo „Lighspeed“ v prípade výrobkov spoločnosti Logitech je to, čo by vás malo zaujímať. Ukrýva sa za ním totiž v podstate celá veda. Vysvetlenie je jednoduché. Logitech hovorí, že po kliknutí myšky trvá iba 1 milisekundu, kým sa dané kliknutie prenesie do vášho počítača. Aj keď sme to nemali ako odmerať, na bezdrôtovú myš reagovala priam výborne. Poďme ale pekne, postupne. To, čo vás na myške zaujme ako prvé, je samozrejme dizajn.

- Reklama -

Logitech G305

Po vybalení z krabičky vás myš nebude zbytočne ohurovať záhybmi, kadejakými patentovanými ergonomickými tvarmi a agresívnym herným vzhľadom. Práve naopak. Ide o myš, ktorú si bez problémov môžete vziať na pracovnú prezentáciu alebo do školy bez toho, aby vás hneď niekto neodsudzoval, že ste hráč. Ak však práve chcete hrať hry, G305 sa razom vie zmeniť na herného predátora. Dizajnovo teda môžeme myš zaradiť ku klasikám. Možno sa čudujete, prečo nemá herná myš špeciálnu ergonómiu. Odpoveď je jednoduchá – pretože ju nepotrebuje. Do ruky sadne ako uliata a ani pri spotených dlaniach počas náročnej kompetitívnej hry, sa vám nešmýka, neuniká a nerobí veci, ktoré od nej nechcete.

Rozmermi zapadne ku každej hernej zostave a zmestí sa na každú podložku. Zabezpečí to výška 116,6 mm, šírka 62,15mm a hĺbka 38.2mm. V ruke ju cítiť takmer nebudete, s váhou 99 gramov vás totiž nepotrápi, ale to je, samozrejme, bez vloženej batérie. Ale aj po vložení sa s ňou ľahko hýbe a nemáte pocit, že sa vám snaží vaše pohyby znemožniť. Čo sa týka tlačidiel, myš ich ponúka dokopy šesť. Tri sú klasické a mala by ich mať každá myš. Ak ich nemá, pravdepodobne ste si nekúpili myš, ale niečo iné. Hovoríme, samozrejme, o ľavom a pravom tlačidle a rolovacom koliesku. Okrem toho máte na ľavej strane k dispozícii dve ďalšie, programovateľné tlačidlá. S pomocou softvéru Logitech G-Hub si tak na ne môžete nastaviť vlastné funkcie. Posledným tlačidlom, hneď pod kolieskom, je nastavenie citlivosti. To sa pohybuje v rozmedzí od 200 do 12 000dpi.

Osvetlenia sa budete musieť vzdať

Ako sme už spomenuli, Logitech G305 je bezdrôtová myš a tým pádom potrebujete USB adaptér. Ak ho spočiatku neviete nájsť, poradíme vám. Ukrýva sa pod vrchným výsuvným krytom myšky, hneď vedľa miesta na batériu. Šikovné umiestnenie, ktoré zamedzí prípadnú stratu. Takto jednoducho si adaptér môžete brať spolu s myškou do vrecka aj na cesty. Nič viac nepotrebujete. Treba však upozorniť, že myš nepodporuje Bluetooth rozhranie. Adaptér slúži len na bezdrôtový prenos signálu. Inými slovami, slúži iba na to, aby myš po pripojení k PC fungovala.

- Reklama -

V spodnej časti, na prednej strane, sa nachádza už len klasické logo „G“, ktoré znamená (samozrejme) Gaming. Možno vás prekvapí, že myške chýba akékoľvek osvetlenie, okrem malej diódy pod tlačidlom nastavenia DPI. Aj keď je to škoda, má to svoje opodstatnenie a veľmi rozumné. Keďže ide o bezdrôtovú myš, výdrž je v tomto prípade veľmi dôležitá. Dodatočné osvetlenie by myške zbytočne uberalo na výdrži a nikomu sa nechce mať bezdrôtovú myš viac pripojenú káblom k nabíjačke, ako odpojenú. To jednoducho nedáva zmysel. Vďaka absencii týchto „požieračov energie“ vydrží myš v činnosti až 250 hodín. Doplňte ju dvoma kusmi nabíjateľných batérií, ktoré budete striedať a nič viac nepotrebujete. Ak je vám 250 hodín málo, môžete si výdrž ešte viac predĺžiť. Stačí vám v softvéri G-Hub prepnúť mód z „Performance“ na „Endurance“ a myš vám podľa výrobcu vydrží aj 9 mesiacov. Zaplatíte za to ale daň. Odozva sa zvýši z 1 milisekundy na 8.

Možno si poviete, že ide o milisekundy a rozdiel nie je ani cítiť. Bohužiaľ je. Pri „Endurance“ móde sa nám ukazovateľ často posúval s viditeľným oneskorením a pri hraní hier je to niečo, čo si jednoducho nemôžete dovoliť. Preto pre hranie odporúčame nechať zapnutý režim „Performance“. Ten zabezpečí, že myš sa bude správať tak, ako bola navrhnutá.

Vydrží aj občasný záchvat hnevu

Ako pripomíname pri každej recenzii hardvéru, so svojimi perifériami by ste mali zachádzať opatrne a s rešpektom. Oni nemôžu za to, že ste dostali jednotku spoza rohu. Ale keďže aj my sme hráči, vieme, že niekedy to jednoducho nejde a odnesie si to práve myš. Aj keď Logitech v rámci svojich prezentácií znázorňuje trvácnosť a odolnosť svojich produktov napríklad hádzaním cez celú miestnosť, my sme to netestovali. Predsa len chceme spoločnosti vrátiť rovnako zložený kus hardvéru, ako nám zapožičali. Tvar a mohutnosť myšky už ale sám napovedá, že niečo vydrží.

Výrobca uvádza, že Logitech G305 zvládne 10 miliónov kliknutí úplne bez problémov, čo je asi o polovicu menej, než zvládne G603 Lightspeed. Otestovanie niečoho takého by trvalo roky, a preto sa budeme musieť uspokojiť so slovami výrobcu. Faktom ale ostáva, že o polovicu menej kliknutí značí, že v G305 boli použité iné materiály, respektíve spínače. Logitech taktiež uvádza, že myš vyžaduje menšiu silu na stlačenie tlačidla, než akákoľvek iná herná myš na trhu. Môžete byť k týmto výrokom skeptický, ale rovnako ako v prípade odozvy zvýšenej o 7 milisekúnd, aj tu je cítiť rozdiel. Tieto maličkosti ocenia najmä hráči, ktorí sa hrám venujú profesionálne. Ak sa považujete za obyčajného hráča, tieto veci si až tak všímať nebudete, ba dokonca ich nemusíte ani pocítiť.

Bezdrôtové hranie za rozumnú cenu

Existuje množstvo herných, bezdrôtových myšiek, ktoré sú určené na hranie. Logitech G305 teda nie je žiadnou prevratnou novinkou. Jej sila sa ale ukrýva vnútri, nie vo vonkajšku. Poteší rýchla odozva, dlhá výdrž batérie a najmä úspora peňazí, keďže za myš nezaplatíte veľa. Ak túžite po bezdrôtovom hraní hier za rozumnú cenu, Logitech G305 môže byť pokojne vaša prvá voľba.

Logitech G102

Druhou myškou v poradí, ktorú sme mali tú česť otestovať, je Logitech G102. Spoločnosť vyrába myšky už niekoľko rokov, dokonca dekád. Nie je teda žiadnym prekvapením, že aj táto bude dobrá a kvalitná. Otázkou je, ako veľmi dobrá a ako veľmi kvalitná je.

Myš si udržala svoj pôvodný tvar aj dizajn, ešte od roku 2016, kedy vyšla prvá verzia. Keďže vtedy sme ju nerecenzovali, náš čas nadišiel teraz, krátko po tom, čo dostala takzvaný Lightsync facelift. Tak, ako v prípade predchádzajúcej myšky, ani tu z dizajnu nekričí herný výzor. Má decentné tvary a v podstate o tom, že ide o hernú myš, napovedá len osvetlenie. To je umiestnené symetricky pozdĺž celej spodnej časti a so softvérom G-Hub ponúka na výber každú možnú farbu, ktorá vás len napadne.

Ponúka rovnako ako G305, 6 tlačidiel, pričom dve z nich si môžete nastaviť podľa svojej osobnej potreby. Hovoríme o dvoch tlačidlách na ľavej bočnej strane. Pozor si musíte dať len na tvar, keďže myš neponúka žiadnu prehnanú ergonómiu. Tým nechceme povedať, že v ruke nesedí, alebo že tlačidlá po bokoch trochu vytŕčajú a jednoducho sa môže stať, že ich omylom stlačíte, aj keď práve nechcete. Je to otázka zvyku a predpokladáme, že aj vy, podobne ako my, si na túto skutočnosť zvyknete a ďalšie používanie G102 už nebude taký problém.

Uspokojí aj náročnejšieho hráča

Už dávno neplatí, že kvalitná herná myš musí mať herný výzor, svietiť po celom obvode a mať množstvo programovateľných tlačidiel. Dôkazom je aj táto G102. Je dlhá 116,6mm, široká 62,15mm a vysoká 38,2mm. Zaradiť ju teda môžeme medzi stredne veľké myšky, respektíve myšky s klasickou veľkosťou, s akými sa môžete stretávať na každom kroku. Narozdiel od G305 však nie je bezdrôtová a spoločnosť vám teda bude robiť aj dvojmetrový USB kábel. Sú tu však aj nevýhody. Kábel je „obyčajný“, nemá žiadne špeciálne obalenie a váhu myšky si nemôžete prispôsobiť napríklad závažiami. Ale všetko zlé je na niečo dobré a v tomto prípade je „to dobré“ cena.

Logitech G102 LIGHTSYNC váži 85 grmanov, čo je o trochu viac než napríklad Razer Deathadder v2, no podstatne menej, než SteelSeries Rival 710 so svojimi 136 gramami. Nám to však vyhovuje. V ruke sedí dobre a ponúka dostatok odporu pri rýchlom pohybe myšou, napríklad pri hraní rýchlych hier. Inými slovami, pri prudšom pohybe nelieta po podložke. Myš využíva senzor Mercury, čo je podľa Logitechu ich herný senzor a umožňuje nastavenie citlivosti od 200 do 8000 DPI, teda menej, než G305.

Kľúčovou vlastnosťou myšky však nie je  ani DPI, ani osvetlenie, ba ani tvar. Je to takzvaný „polling rate“. Ten udáva hodnotu, koľkokrát za sekundu myš odosiela svoju polohu do počítača. V prípade G102 je to 1000 správ o polohe za sekundu. To je zhruba osemkrát viac, než ponúkajú iné štandardné myšky. Vďaka tomu je pohyb a odozva tejto myšky veľmi rýchla a plynulá. Nás osobne potešil aj väčší odpor rolovacieho kolieska, keďže máme radšej „ťažšie“ rolovanie, než úplne voľné. Je to však otázka zvyku a osobných preferencií.

Nalaďte sa na vlastnú farbu

Logitech G305 neponúkala žiadne osvetlenie, okrem indikačnej diódy pod tlačidlom citlivosti. V prípade G102 vás však poteší RGB osvetlenie celej spodnej časti, začínajúce približne od stredu myšky. Ako dodatok, čo by to bolo za Logitech RGB myš, keby jej nesvietilo aj klasické „G“ logo. Farbu si môžete nastaviť v softvéri G-Hub, čo je váš verný priateľ pri akejkoľvek periférii od Logitechu. Navyše, myš podporuje technológiu Lightsync, a to znamená, že ak máte okrem tejto myšky aj klávesnicu alebo headset (alebo obe), podporujúce túto funkciu, farby si môžete zosynchronizovať naprieč všetkými produktmi.

Ak si však farby nechcete nastavovať sami, nechajte to na myš. Dokáže spolupracovať s mnohými hrami a nič nevyzerá krajšie, než farebné osvetlenie vašich periférií, ktoré ladí s tým, čo sa práve deje v hre. Myš dokáže farebne reprezentovať aj vašu obrazovku. V tomto prípade vám tiež pomôže softvér G-Hub. V ňom si jednoducho nastavíte plochy na obrazovke, ktoré majú byť pretavené do farebného podsvietenia. Napríklad, ak bude na ľavej časti obrazovky prevládať červená farba a na pravej modrá, aj G102 bude zafarbená v rovnakom štýle. Jednoduché a efektné.

Jednoduchá, ale s množstvom možností

Možno vás prekvapí aj fakt, že myš, ktorá vyzerá úplne obyčajne, ponúka množstvo atribútov, ktoré si môžete nastaviť podľa vlastnej chuti. Či už sú to spomínané farby, programovateľné tlačidlá, citlivosť a iné. Logitech G102 v spolupráci so softvérom G-Hub ponúka práve takéto možnosti. Samozrejme, ak nechcete, nemusíte. Myš vám bude úplne bez problémov fungovať aj bez toho. Prečo to ale nevyužiť, keď už takú možnosť máte. Celkovo je myš veľmi príjemná na používanie.

Ponúka jednoduchý a čistý dizajn s pekným osvetlením, ktoré si ale môžete vypnúť, ak na seba napríklad nechcete priťahovať pozornosť. Väčšinu času ho ale budete mať aj tak zapnuté, a to hovoríme z vlastnej skúsenosti. Farby sú totiž pekné, jasné a rovnomerné. Za nízku cenu dostanete verného pomocníka nie len pri hraní hier, ale aj do kancelárie alebo na prácu. Navyše, so softvérom Logitech G-Hub si ju môžete dodatočne prispôsobiť a urobiť tak z nej nie len verného pomocníka, ale aj priateľa.

- Reklama -
1 koment
1 Komentár
Najstaršie
Najnovšie Najviac hlasov
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
trackback

[…] Čo by to bol za setup (tak hovoria PC hráči svojmu hernému kútiku a všetkému, čo patrí k PC hraniu), keby nemal poriadnu myš. V zásade platí, že sa budete chcieť trafiť do rovnakej značky myšky aj klávesnice. Nie je to, samozrejme nutnosť, ale v niektorých prípadoch to má svoje výhody. Napríklad pri značkách, ktoré podporujú synchronizáciu osvetlenia, si môžete nastaviť rovnaké farby a farebné efekty na všetkých zariadeniach rovnakej značky, ktoré to podporujú. Tak napríklad, ak sa rozhodnete pre klávesnicu Logitech, odporúčame k nej myš Logitech G903 Lightspeed Hero. Ak hľadáte niečo menej finančne náročné, pekná a spoľahlivá je aj myš Logitech G102 (naša recenzia). […]

Naša relácia

- Reklama -
1
0
Chceme počuť tvoj názor! Pridaj komentár :)x