Basketbaloví fanúšikovia sa dočkali ďalšej hry zo série NBA 2K od vydavateľstva 2K. Titul prichádza v dobe, keď je väčšina športov v reálnom svete pozastavených, alebo súťaže pokračujú v pozmenenom režime. Ako sa s tým vyrovná hra, ktorá každý rok sľubovala niečo nové, mimo iného, aj aktualizované zostavy? Existuje vôbec niečo, čím by nová NBA prekonala tú minuloročnú? Na to sa podrobne pozrieme v našej recenzii.
Nová hra, staré zostavy
Keďže sme už v úvode načrtli aktualizácie tímových zostáv, začneme rovno nimi. Pre tých, ktorí nevedia, športové hry sa v drvivej väčšine prípadov riadia zostavami z reálnych športových líg. Či už ide o futbalové hry, hokejové, alebo v našom prípade, basketbalové. To znamená, že hráte s rovnakým tímom, aký momentálne hrá aj v reálnom svete. Tu nastáva prvý problém. Všetky športové ligy boli zrušené, prípadne obnovené v obmedzenom režime. S tým vývojári, samozrejme, veľmi pracovať nemôžu. V NBA 2K21 sa teda jednoducho rozhodli, že tímové zostavy ponechajú rovnaké, aké boli v minuloročnej hre. Budú aktualizované zadarmo, akonáhle skončí súčasná skrátená sezóna NBA.
NBA 2K21 vychádza iba dva mesiace pred vydaním konzoly novej generácie – PlayStation 5. Od autorov síce máme prísľub, že tento titul bude dostupný aj na PS5, pričom by mal byť kompletne prekopaný, aby dosahoval kvality next-gen hardvéru, no či sa to stane aj realitou, je stále otázne. V prípade, že si kúpite edíciu Mamba Forever, dostanete zadarmo aj upgrade na PS5, to znamená, že za hru nebudete musieť zaplatiť znova. Ak siahnete po klasickej edícii, nebudete mať inú možnosť. Aj preto je vydanie tohto titulu tesne pred vydaním nových konzol diskutabilné.
Nás ale zaujíma hlavne hra ako taká a kvality, ktoré dosahuje. Hneď na úvod musíme povedať, že ide stále o veľmi kvalitný simulátor NBA. Nie preto, že iný v podstate neexistuje, ale preto, že aj keby existoval, mal by čo robiť, aby dosahoval kvality NBA 2K.
Profíci to v NBA 2K21 majú jednoduchšie
Na svoje si prídu hlavne profesionálni hráči, ktorí to s hrou myslia vážne. Najväčšou zmenou je úplne prerobený ukazovateľ striel. V novej NBA 2K21 bude ťažšie trafiť „trojku“ a strelu s výskokom. Strieľať môžete stále po starom, no vývojári by boli radšej, keby ste používali nový spôsob streľby na kôš. Napriek tomu sa vám takmer vždy podarí trafiť s hviezdami NBA, ktorí sú jednoducho papierovo lepší. 2K už nejaké zmeny v tomto systéme robilo takmer hneď po vydaní hry. Stále to však nie je dokonalé a medzera medzi profesionálmi a obyčajnými hráčmi sa stále zväčšuje.
Ak sa rozhodnete nacvičiť si nový systém hádzania na kôš v tréningovom móde, urobíte dobre. Alebo lepšie povedané, nič tým nepokazíte. Avšak, hneď ako sa dostanete do zápasu, všetko čo ste sa naučili bude ťažšie aplikovať. Na to, aby ste so svojím MyPlayer hráčom mali väčšiu úspešnosť striel, musíte tie strely reálne trafiť a získať takzvané odznaky. Inými slovami – na to, aby ste trafili kôš, musíte trafiť kôš. Nech to znie akokoľvek, je to jednoducho fakt.
Časom si všimnete, že hra je naklonená práve tomu, aby vás nenápadne prinútila míňať reálne peniaze.
Aby toho nebolo málo, v móde Playground to už v minulých hrách bolo aj tak dosť ťažké. Priepasť medzi obyčajnými hráčmi a profíkmi pocítite aj tu a je väčšia než kedykoľvek predtým. Nebude žiadnym prekvapením, keď v zápase utrpíte obrovskú porážku od hráča, ktorý má množstvo odznakov. V momentálnom stave, v akom je hra nastavená, dotyčný hráč dostane ešte viac odznakov než mal, pretože vyhral. Je jedno, že vyhral nad slabším alebo nad začiatočníkom. Tým sa spomínaná priepasť medzi hráčmi ešte viac prehlbuje. Obyčajní hráči sa tak môžu cítiť frustrovane a stratiť chuť do hry. NBA 2K21 jednoznačne potrebuje vyhľadávanie zápasov na základe podobného „skillu“. Inak si veľmi nezahráte, ak, samozrejme, nie ste profík.
Nový rok, nový príbeh
V režime MyCareer zažijete množstvo zábavy. Ako to už býva zvykom, vypracovať sa musíte z hráča vo vysokoškolskej lige, až do draftu NBA. Tento rok príbeh sleduje postavu menom Junior. Ide o syna slávneho hráča basketbalu, takže od vás majú všetci vysoké očakávania. Vašou úlohou bude vystúpiť z tieňu vášho otca a dokázať, že to dotiahnete oveľa ďalej. Herecké výkony sú na celkom kvalitnej úrovni a niektoré scénky vás dokonca aj pobavia.
Akonáhle sa dostanete do NBA, začne sa beh na dlhé trate. Získavať musíte už spomínané odznaky a virtuálnu menu, za ktorú si môžete vylepšovať rôzne atribúty. Ako to už v tejto sérii býva zvykom niekoľko rokov, takmer všetko sa točí okolo tejto virtuálnej meny. Časom si všimnete, že hra je naklonená práve tomu, aby vás nenápadne prinútila míňať reálne peniaze na nákup virtuálnej meny. Problémom je, že všetko je akýsi veľký kompromis. Povedzme, že si kúpite zaujímavý doplnok pre svojho hráča, možno nové botasky. Je veľmi pravdepodobné, že aj keď na vašej nohe budú vyzerať skvelo, nevedomky sa vzdáte nejakého atribútu, napríklad úspešnosti doskokov. Tým pádom máte zo všetkého pocit, akoby ste niečo obetovali. Kúpite si jedno, zmizne vám druhé. Preto nebudete mať nikdy pocit zadosťučinenia z toho, že ste niečo získali. Lebo pravdepodobne ste aj niečo stratili.
Svetlá stránka hry je aj MyTeam. Medzi novinky patria aj limitované módy a možnosť hrať s kartami, ktoré by ste bežne nepoužili. To všetko vďaka špeciálnej rotácii pravidiel, ktorá sa každý týždeň mení. Hra obsahuje aj istú formu battle-passu, ktorý vás odmení za váš čas strávený v hre. Získať môžete rôzne doplnky, virtuálnu menu, alebo špeciálne ultra-vzácne karty. Dávajte si však pozor, ide o záležitosť, na ktorej sa môžete celkom rýchlo stať závislými. Podobne ako my.
Podľa hesla “staré, ale dobré”
Čo sa týka celkovej hrateľnosti, grafiky a rôznych zmien oproti NBA 2K20, tu sme na vážkach. Niektoré veci boli upravené a dostali či už lepší vzhľad, alebo aspoň viditeľné úpravy. Napríklad mód Triple Threat, čo je mód traja proti trom. Ten má lepšiu atmosféru a užijete si ho o čosi viac. Na druhú stranu, MyLeague mód ostal úplne rovnaký ako minulý rok. Obsahuje síce niekoľko noviniek, no nič prevratné, čo by sa dalo nazvať ako novinka alebo funkcia, kvôli ktorej by ste si museli kúpiť novú hru. Nezmenený ostal aj mód MyGM, ktorý ponúka manažment tímu a financií. Nehovoríme, že to nie je zábava, pretože je. Ale chcelo by to zmenu alebo vylepšenie.
Problémy má niekedy aj umelá inteligencia protihráčov. Bežne sa vám môže stať, že hráč, ktorý má loptu a beží mu čas, jednoducho stojí a čaká. Keď sa čas blíži ku koncu, odbehne mimo ihriska do outu. Síce získate loptu, ale … prečo? Podobne je to aj v klasických zápasoch, kde nájdeme množstvo chýb, ktoré sme mali možnosť zažiť aj v minuloročnej NBA 2K. Otázka znie, prečo sa doteraz neopravili? Vaši spoluhráči sa na druhú stranu správajú celkom rozumne. Nechávajú si väčší odstup a jednoduchšie tak nájdete niekoho, komu prihrať.
Hrať NBA 2K21, či nehrať?
Po grafickej stránke by ste tiež nemali čakať veľké zmeny, ktoré by vám udreli do očí. Hra v podstate vyzerá rovnako, ako aj predchádzajúca. Nie je to úplne na škodu, keďže hra sama o sebe vyzerá dobre. Uvidíme, ako to bude s next-gen verziou, ktorá by mala byť … nuž, next-gen. Ide skôr o fakt, že nám vývojári predstavujú nový titul a pod novým titulom si veľa hráčov predstaví aj celý rad zmien a vylepšení. V prípade NBA 2K21 je to skôr zopár zmien a niekoľko vylepšení. Všetko ostatné akoby ostalo rovnaké. Tu sa následne ponúka otázka: oplatí sa kupovať nový titul NBA, keď v ňom v podstate nie sú zmenené ani zostavy?
Áno, aj nie. Hru si užijete najviac, ak vás baví basketbal a chcete hrať za svoj obľúbený tím nejaké rýchle zápasy. Rovnako aj v prípade, že si hru kúpite na hranie s priateľmi počas nejakej párty alebo len tak na oddych. Avšak v prípade, že sa chcete naplno ponoriť do príbehu a vyskúšať všetko, čo hra ponúka, musíte sa pripraviť aj na problémy. Tým najväčším sú snáď mikrotransakcie, ktoré sú na každom rohu. Dokonca aj v zľave sú celkom drahé a dokopy vám nedajú žiadnu výhodu. Samozrejme, za predpokladu, že do hry neinvestujete stovky eur. Na záver by sme mohli použiť staré známe „nepoteší, ale ani neurazí“, no pozmeniť to na „poteší fanúšikov basketbalu, ale možno aj trochu urazí“. To by vám však nemalo brániť hru vyskúšať, ak vás NBA naozaj láka.
[…] platené a najsťahovanejšie tituly amerického obchodu patria NBA 2K21, Marvel’s Avengers, Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2, Madden 21 a Fall Guys. V európskom […]
[…] nie na platforme PC, na ktorú iný podobný simulátor nevychádza. Dočítať ste sa to mohli v našej recenzii na hru. NBA 2K21 už vyšla na platformy PC, PS4, Stadia, Switch, a Xbox One. verzie pre PlayStation 5 a […]
[…] indie titul Among Us, o ktorom ste už určite počuli aj z našich článkov. Konkurenciu mu robia NBA 2K21, Super Mario 3D All-Stars, Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2 alebo aj Ghost of Tsushima. Hrám ako […]
[…] zaujíma, či sa táto hra vôbec oplatí, môžete si prečítať našu recenziu. Nájdete ju na tomto odkaze a odpovie vám na všetky otázky, ktoré môžete mať. Aktivovať si ju môžete cez tento […]