Samsung Odyssey G7 – vezmite hranie hier do extrémov

Michal Frajkor

Výber správneho herného monitora pre hráča je veľmi dôležitý. Už dávno neplatí, že tie najlepšie monitory si kupujú ľudia, ktorí hrajú kompetitívne hry a potrebujú mať najmenšiu odozvu a najrýchlejšie reakcie. Práve naopak, keďže vývoj hier stále napreduje, kvalitný herný monitor je základom pre každého, kto chce vidieť každý detail zo svojej obľúbenej hry. Či už je to pretekárska hra, MMORPG, akčná strieľačka alebo oddychová 2D platformovka. Adeptom na taký monitor je nepochybne aj Samsung Odyssey G7, ktorý nám zapožičala spoločnosť Samsung. V našej recenzii sa pozrieme na to, ako blízko sa tento monitor dostal k titulu „ideálny monitor pre hráčov“.

V prípade tohto monitoru máte na výber medzi 27 a 32 palcami. My sme sa pozreli bližšie na 27 palcový Odyssey G7, ale recenzia bude platiť aj pre jeho väčšieho brata. Sú to úplne rovnaké monitory, jediný rozdiel je veľkosť. Hráča chcú tieto monitory zaujať najmä vysokou obnovovacou frevenciou – až 240Hz. Časy, keď sa 144Hz považovalo za strop, sú už teda dávno preč. Monitor podporuje aj technológiu FreeSync a spoločnosť Nvidia ho označila ako G-SYNC kompatibilný. Ostrý obraz si užijete v QHD rozlíšení s odozvou len 1 milisekundu. Navyše, je zakrivený, takže o zážitok z hrania je postarané. Toľko na úvod, teraz je načase, aby sme sa na monitor pozreli podrobnejšie.

- Reklama -

Obsah balenia a montáž

Už pri prvom pohľade na krabicu, v ktorej monitor dostanete, je jasné, že nepôjde len tak o nejaký bežný kancelársky monitor. To nehovoríme o dizajne krabice, z ktorej je samozrejme jasné, že ide o herný monitor. Skôr o jej veľkosti, váhe a obsahu. Po otvorení krabice sa však nenechajte odradiť. Aj keď to vyzerá ako hlavolam zo známeho švédskeho obchodu, opak je pravdou. V podstate už máte polovicu postavenú, stačí to len dokončiť. Pripravte si návod, skrutkovač a dobrú náladu.

V zásade vám stačí vybrať všetky komponenty z hornej časti krabice. Nezabudnite, že vás monitor sa ukrýva pod prvou vrstvou, takže vrchnú priehradku treba vybrať. Monitor odporúčame nechať v polystyrénovom obale, iba ho vybrať z krabice, aby ste k nemu mali lepší prístup. Keďže je zakrivený, nie je veľmi ideálne položiť ho na rovný povrch a montovať stojan. Mohli by ste si ho poškodiť, a to určite nechcete. Primontujte stojan k monitoru a v podstate je hotovo. Na záver nasadíte plastové krytky na miesto, kde ste pripevnili stojan a je to. Teraz si monitor môžete postaviť na stôl a začať ho obdivovať.

Dizajn a funkcie

Ak ste v posledných rokoch videli nejaké monitory od spoločnosti Samsung, tento nebude žiadnym prekvapením. Takmer všetky sa držia podobného dizajnu, samozrejme, s menšími odlišnosťami. Takzvané Samsung DNA tam však stále je a je to poznať aj na Odyssey G7. Je takmer bezrámikový, vzadu trochu vyčnieva a jeho klasický dvoj-ramenný stojan mu je oporou v každom prípade, je totiž mimoriadne pevný a stabilný. Nemusíte sa teda báť náhodného posunu alebo spadnutia zo stolu. Stačí ho umiestniť pevne na jedno miesto a zaručujeme vám, že tam aj ostane. Na druhú stranu, zaberie na stole podstatne veľa miesta. Uistite sa teda, že máte dostatočne hlboký stôl, pretože stojan potrebuje na tak robustný monitor dostatok miesta.

- Reklama -

Obraz je ostrý, farby pekné a žiadne nedostatky, čo sa týka pomeru rozlíšenie/veľkosť, sme nepostrehli.

Na rozdiel od iných monitorov má však Samsung drobnosť, ktorá nijak nepomôže, ale ani neurazí. Farebné podsvietenie po oboch stranách spodnej časti monitoru. Úprimne sme si to všimli, až keď sme sa na monitor pozreli z nižšieho uhla asi na tretí deň. Je to skôr estetická záležitosť, ale treba uznať, že to vyzerá dobre. Podsvietená je aj zadná časť, tá, na ktorú ste dávali krytky. Bohužiaľ, osvetlenie nie je RGB v pravom slova zmysle a teda ponúka len pevné nastavenie niekoľkých farieb a možnosť zvoliť si nejaký dodatočný efekt. Červená, modrá, biela a podobne. Namiešať vlastnú farbu si nemôžete. Osvetlenie taktiež nemôžete synchronizovať s inými perifériami, ktoré máte, čo je škoda. Vieme si predstaviť minimálne zmenu farieb na základe zobrazenej scény na monitore. Takto by monitor dokázal vtiahnuť do hry ešte viac.

Nadšencov „niečoho nového“, ktorý doteraz nemali prehnutý monitor, poteší aj zakrivenie. Nie je to však len tak nejaké zakrivenie, ale 1000R. Samsung tvrdí, že presne kopíruje zakrivenie ľudského oka. Posúdenie však už necháme na vás. Je pravda, že monitor je zakrivený podstatne viac, než iné. Nám to však vyhovovalo a na zakrivenie sme si veľmi rýchlo zvykli.

Nenechajte sa odradiť VA panelom

Samsung Odyssey G7 ponúka klasický VA panel, ktorý by vás ale nemal odradiť od kúpy. Získate skvelé  a živé farby, hlbokú čiernu, a to všetko navyše s technológiou zobrazenia kvantových bodov, alebo Quantum Dot Tech, ak chcete. Podporuje aj DisplayHDR 600, čo je veľkým plusom. Obnovovacia frekvencia, ako sme už spomínali, je na úrovni 240Hz, a to už je nejaký hladký pohyb. Ak ste boli doteraz na monitore s nižšou frekvenciou, všetko sa vám bude zdať tak hladké, tak rýchle. Výrobca udáva odozvu 1ms, ale tento údaj sme sa naučili nebrať veľmi vážne. Výrobcovia radi preháňajú a zatiaľ sme nestretli človeka, ktorý by cítil rozdiel medzi odozvou 1ms a povedzme 4ms. Je však fajn to mať.

Rozlíšenie QHD, alebo 2560×1440, je pre monitor o veľkosti 27 palcov tak akurát. Obraz je ostrý, farby pekné a žiadne nedostatky, čo sa týka pomeru rozlíšenie/veľkosť, sme nepostrehli. Samsung v tomto prípade zvolil zlatú strednú cestu a urobil dobre. Väčšie rozlíšenie by bolo na monitor tejto veľkosti zbytočné a nižšie (napríklad FHD) by už možno nebolo dostačujúce. V tomto prípade je to tak akurát.

Medzi posledné, ale nie menej dôležité funkcie patrí FreeSync a G-SYNC technológia. Je určená na to, aby sa vám, jednoducho povedané, netrhal obraz pri hraní. Nastavenie prebieha úplne jednoducho, Windows vás sám upozorní na to, že ste si pripojili monitor s podporou G-SYNC. Všetko nastavenie si tak odklikáte raz dva. Vzadu nájdete IO panel s rôznymi možnosťami pripojenia. Čaká na vás jeden HDMI port, dva DisplayPort 1.4 porty, dva USB porty a jack. Trochu sklamanie prichádza v prípade použitia HDMI 2.0 a DisplayPort 1.4, ktoré budú čoskoro nahradené novšími verziami. Hlavne, ak vezmeme do úvahy, že sa chystáte utratiť približne 700 € za nový monitor, ktorý chcete používať čo najdlhšie.

Dodatočné nastavenie monitoru

Samsung Odyssey G7 ponúka, samozrejme, aj OSD menu, v ktorom si nastavíte všetko potrebné. Stačí stlačiť maličké tlačidlo hneď pod logom Samsung. Otvorí sa vám ponuka, ktorá jasne hovorí, že ide o herný monitor. V hornej časti stále uvidíte niekoľko (pre hráča) dôležitých informácií). Vyváženie čiernej, čas odozvy, obnovovaciu frekvenciu, Adaptive-Sync a Low Input Lag. Konkrétne nastavenia však budete robiť v jednej zo šiestich kategórií. Prvou z nich je kategória „Game“, v ktorej nájdete niekoľko možností, ako si vylepšiť svoj zážitok z hry. Pozor však na zapnutý Adaptive-Sync. Ak ho máte aktivovaný, prevažná časť „Game“ menu bude pre vás nedostupná. Nemusíte sa však báť, frekvencia 240Hz je nastavená ako predvolená. Overdrive je nastavený na strednú hodnotu, pričom vtedy pracuje najlepšie a Low Input Lag je taktiež zapnutý.

Hry máte takpovediac rovno pred očami a zakrivenie tomu dosť napomáha.

Ak sa vám zdá, že dostatočne nevidíte tiene, môžete si dvihnúť hodnotu Black Equalizer. Výhodou je aj možnosť nastavenia Virtual Aim Point, ktoré vám na obrazovku pridá mieridlo. Využijete ho logicky v hrách, kde ho nemáte vždy na obrazovke. V menu Picture nájdete všetky možné nastavenia obrazovky a farieb, aké si len môžete priať. Úprimne však, nastavenie je od výroby veľmi dobré a necítili sme potrebu nastavovať to nejak inak. Jediné, čo sme menili, boli režimy.

Odyssey G7 ponúka niekoľko režimov obrazu, pričom je najmä zameraný na hranie hier. Z toho logicky vyplýva, že namiesto jednej možnosti „Hra“, ktorú ponúkajú iné monitory, tu nájdete rôzne herné žánre. Na naše prekvapenie vedia v Samsungu veľmi presne, aké aspekty obrazu vyzdvihnúť v danom hernom žánri. Nastavenie MMO vám vytiahne krajšie a živšie farby. Guild Wars 2 sa s týmto nastavením hralo jedna radosť. Ďalej máte na výber RTS, FPS, High Bright, Cinema a podobne.

Nechajte sa vtiahnuť do hry …

Aj keď hranie hier by možno vyniklo viac na 32 palcovom monitore, úplne postačí aj naša 27-mička. Monitor je dostatočne veľký na to, aby vás vtiahol do hry. Hry máte takpovediac rovno pred očami a zakrivenie tomu dosť napomáha. Keď už sme spomenuli špeciálne 1000R zakrivenie, nedá sa povedať, žeby sme z tohto zakrivenia mali iný pocit, než z klasického a menšieho 1800R. Na druhú stranu nás to ani nijak nerušilo. Je to všetko len o osobnej preferencii a nám sa páčia všetky monitory, či už zakrivené alebo nie. Hlavné je, aby verne reprezentovali farby, keďže (aj) o tom monitor je.

Vysokú obnovovaciu frekvenciu si najviac užijete v rýchlych hrách, ako napríklad Overwatch alebo Rainbow Six Siege. Tieto dve sme na monitore skúšali najviac a musíme uznať, že tých pár Hertzov navyše (aj keď sa to nezdá) skutočne pomáha. Pohyb je predsa len plynulejší a je to cítiť aj na vašich reflexoch. Samozrejme, nie sme žiadny profesionálni a eŠportoví hráči, takže pomer vyhraných a prehraných hier ostal rovnaký. Čo sa však týka mierenia a sledovania pohybu nepriateľa, viac Hz určite znamená rýchlejšie reakcie.

Na druhú stranu treba poznamenať, že ak chcete vidieť skutočných 240Hz, musíte v hre dosiahnuť 240 FPS. Pri rozlíšení QHD to niekedy môže byť ťažké. Najmä pri graficky náročných hrách. Na to už budete potrebovať trochu výkonnejší stroj, a tak väčšine hráčov úplne postačí aj 144Hz monitor. Ak však na to máte potrebný stroj, ktorý to dokáže aj pri zachovaní vysokých detailov, máte sa nepochybne na čo tešiť. Frekvencia a čas odozvy spolu pracujú výborne a počas používania sme nepostrehli žiadny ghosting, ani iné artefakty spôsobené rýchlym pohybom. Tými môžu trpieť najmä pomalšie VA panely. V tomto prípade sa však nie je čoho obávať.

… ale aj do práce

Samsung Odyssey G7 je nepochybne herný monitor. Kričí to z každého jeho zákutia. To ale neznamená, že na ňom nemôžete pracovať alebo sa len tak flákať na internete. Práve naopak. Monitor sme využívali naplno pri každodennej činnosti. Teda aj pri pozeraní filmov a seriálov, pri obyčajnom četovaní alebo pri práci. Živé a verné farby ocenia aj grafici, aj keď monitor nie je presne určený pre nich. Nám sa na monitore napríklad skvelo strihala naša relácia V Kocke. Vďaka vyššiemu rozlíšeniu sme mali na obrazovke odrazu množstvo voľného miesta a rozloženie pracovnej plochy bolo prehľadnejšie.

Pri sledovaní filmov si užijete aj HDR. Aj keď, pravdepodobne, nejde o tak kvalitné HDR ako nájdete v dnešných TV, určite poteší. Ale aj pri hrách, ktoré to podporujú. Tých pár detailov navyše určite spraví radosť a nemusíte obetovať ani tak veľa. Niekedy len zopár FPS, ktoré vám však chýbať nebudú. Odporúčame zahrať si napríklad Shadow of the Tomb Raider, ktorý je považovaný za príklad ukážkového zvládnutia HDR.

Záverečný verdikt

Samsung Odyssey G7 ponúkne takmer všetko to, čo hráč potrebuje. Vysokú frekvenciu, živé farby, HDR a skvelý pomer rozlíšenia a veľkosti obrazovky. Okrem toho poteší aj pri bežnej práci alebo počas sledovania filmov, čo z neho robí naozaj výborný monitor. Nevýhodou môže byť len vyššia cenová kategória, ale nie až o toľko v porovnaní s inými. Na monitore nás nesklamalo nič zásadné, skôr ide o vylepšenia, ktoré nie sú nutné, ale dotiahli by monitor ešte bližšie k dokonalosti. Napríklad osvetlenie, ktoré by mohlo reagovať na obraz, alebo sa aspoň spárovať s inými hernými perifériami.

V prípade, že chcete ušetriť, alternatívou je Odyssey G5, ktorý ponúka nižšiu frekvenciu – 144Hz a nie je podsvietený. Cenovo je však o polovicu lacnejší. Na druhú stranu, ak chcete čosi viac, môžete sa pozrieť na monitor Odyssey G9, ktorý už ponúka „dva monitory v jednom“, no príznačná je aj cena. Ak ste zástanca zlatej strednej cesty, nami recenzovaný Samsung Odyssey G7 splní vaše očakávania bez problémov. Ak ste ochotní odpustiť mu drobné chyby, poteší vás na dlhé roky.

Dajte si iba pozor, ak by ste náhodou, tak ako my, prechádzali po týždňoch testovania späť na klasický plochý monitor. Vaše oko a mozog si zvykne na zakrivenie relatívne rýchlo, horšie je to s prechodom naspäť. Dostavil sa práve opačný efekt, kedy sa nám plochý monitor javil ako zahnutý, ale do druhej strany, smerom preč od nás. Nie je to však nič hrozné, ide skôr o zaujímavú ukážku toho, ako rýchlo si ľudské telo dokáže zvyknúť na niečo nové. Po pár dňoch si oko aj mozog opäť zvyknú na starú dobrú klasiku.

- Reklama -
1 koment
1 Komentár
Najstaršie
Najnovšie Najviac hlasov
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
trackback

[…] ešte celá rodina spí. Ja, ako náruživý hráč, sa prikrádam k počítaču, zapínam CRT monitor, vkladám GTA 2 CD disk do mechaniky a nechávam sa unášať celou tou parádou. Priznajte […]

Naša relácia

- Reklama -
1
0
Chceme počuť tvoj názor! Pridaj komentár :)x