Už je to nejaký čas, čo sme naposledy hrali nejakú hru Worms. Ba je to už nejaký čas, čo vôbec nejaká Worms hra vyšla. Naposledy sa tak stalo ešte v roku 2016. Teraz však prichádza úplna nová hra a červíci sú späť s názvom Worms Rumble. Ale v inom štýle, než by ste čakali a než by sme si možno priali. Hra síce stavia na svojich silných nostalgických základoch, ale oblieka ich do moderných trendov. Inými slovami, battle-royale vládne hernému svetu, tak prečo ho neskúsiť aj vo Wormsoch. Či sa toto spojenie oplatilo alebo nie, zistíte v našej recenzii.
Štúdio Team17, ktoré za touto populárnou sériou stojí skúšalo už rôzne veci. Priniesli nám rôzne typy Worms hier, dokonca aj v 3D štýle. Nedá sa povedať, že tieto výstrely do neznáma mali nejaký zásadný úspech. Hráči sa stále vracali k tým klasickým Wormsom, ktorí ich niekedy celé dni zabávali. Novinka Worms Rumble hneď od začiatku vyzerá, že ju čaká rovnaký osud a veľmi sa tomu ani nebráni. Samozrejme, na niekoľko hodín zabaví, s priateľmi si užijete množstvo zábavy, ale z dlhodobého hľadiska hre chýba hĺbka a celková štruktúra.
Na klasické herné módy zabudnite
Aspoň na nejaký čas. Momentálne hra ponúka tri herné módy, ak nepočítame tutoriál a podobne. Ten vás oboznámi so základnými praktikami a štýlom hrania, ktorý môžete očakávať v online zápasoch. Zvyšné módy sú Deatmatch, Last Squad Standing a Last Worm Standing. Je teda jasné, že hra si zakladá na rýchlej hrateľnosti, bez prípravy, bez časových limitov, bez ťahov, ako tomu bývalo zvykom. Deatmatch je jednoduchý, zrodíte sa na mape, rýchlo si nájdete zbraň a ideme hľadať ostatných hráčov. Ak zomriete, zrodíte sa znova. Vyhráva ten, kto má na konci kola najviac eliminácii. Jednoduché, účinné a zábavné. Na chvíľu.
Zvyšné dva herné módy vás už zoberú do nebezpečných vôd battle-royale režimu. Líšia sa iba v tom, či chcete hrať v skupinke iných hráčov alebo kamarátov, alebo úplne sám. Všetko ostatné je pre tieto režimy rovnaké. Aj keď ani jeden z týchto režimov nie je vyslovene zlý a ponúka množstvo zábavy, len ťažko sa hľadá niečo nové, čo by Worms Rumble priniesol na stôl. Dalo by sa povedať, že spočiatku budete očarení, veď sú to predsa nové červíky. Super vec, dať to ako battle-royale, naozaj sa zabávam. No po pár dňoch hrania sa vaše nadšenie utiahne do úzadia a na hru si pri výbere „čo si dnes zahrám“ ani nespomeniete.
Klasická battle-royale akcia
Najprv si povieme niečo o zbraniach. Existuje niekoľko typov a všetky sú na niečo užitočné. Od samopalov, cez brokovnice a pištole, až k špeciálnym raketometom a podobne. Zápas začínate s nudnou, obyčajnou zbraňou, ktorú vymeníte hneď pri prvej príležitosti. Tá sa vám naskytne pri pohľade na krabicu, ktorú musíte otvoriť. To, čo je dnu, je už záhada. Môže to byť niečo užitočné, môže to byť niečo obyčajné, alebo úplná blbosť. Ak nenájdete žiadnu krabicu, alebo jednoducho chcete niečo, čo má váš protihráč, na to existuje jednoduchý návod. Zabite ho a vezmite si všetko, čo z neho vypadlo.
Táto časť hry je naozaj zábavná a je to asi jediná vec, ktorá je vo Worms Rumble úplne bezchybná. Mapa, zápasy a celková hrateľnosť je robená tak, aby ste boli neustále v pohybe. Neexistuje tu žiadny kemp, žiadne vyčkávanie s odstreľovačkou. Hra odmeňuje viac ofenzívnych hráčov, než tých, ktorí sa do boja veľmi nemajú. Problémom ale je, že každá zbraň sa hodí niekam inam. Keďže mapy sú pomerne veľké a zložené z častí, ktoré veľakrát nedávajú zmysel, môžete skončiť so zlou zbraňou celú hru a nebude to tak celkom vaša vina. Za každé zabitie nepriateľa si levelujete aj svoju zbraň. Je to zaujímavá funkcia, no podľa nás úplne zbytočná. Nikde nám to neukazovalo, čo si vlastne vylepšujeme.
Snáď keby sa to volalo inak …
Podstatou hier Worms bol vždy akýsi organizovaný chaos, na ktorý ste si svoje ťahy museli premyslieť, dať im čas a porozmýšľať. Tu nič také nefunguje. Jednoducho bezhlavo idete, strieľate a jediné, čo vám hovorí, že je to Worms, sú červíky a niektoré ikonické zbrane. Tie určite poznajú fanúšikovia tejto série. Nájdete tu Sheep Launcher, Holy Grenade a podobné nebezpečné chuťovky. Problém ale je, že keď ste niektorú z týchto zbraní mali v klasických Wormsoch, väčšina sa triasla strachom. Tu nie. Je to zbraň ako každá iná, ba čo viac, Sheep Launcher sa ovláda ešte horšie ako klasická brokovnica alebo samopal, takže ju s radosťou vymeníme za niečo iné. Tým pádom sa ale stráca zmysel Wormsov, ktorí boli práve o týchto špeciálnych a šialených zbraniach hromadného červo-ničenia.
Vo Worms Rumble vládne totálny chaos. Všetci sú všade, aj vy ste všade, naháňajú vás nepriatelia aj toxický plyn. Neviete kam máte ísť a keď tam prídete, väčšinou tam už niekto čaká. Nie je to na škodu, ale opäť, takto si Wormsov nepamätáme. Možno sme len veľmi zaťažení na klasických červíkov a toto nám do sveta Wormsov jednoducho nesedí.
Worms Rumble si potrebuje nájsť cestu
To bez debaty. Nápad je to skvelý a za to vývojárov uznávame. Graficky je hra veľmi pekná, hrateľnosť je tiež na dobrej úrovni a chyby sme našli len málokde. Problémom ostáva, že už keď nejakú nájdete, nepôjde o maličkosť. Stabilita je na biednej úrovni a v čase recenzie nám hra bežne spadla aj pätnásťkrát za hodinu hrania. To si naozaj nerobíme žarty. Menu a celé užívateľské rozhranie potrebuje nutne aktualizáciu a trochu lásky. Fialové a veselé svetlé farby vám bijú do očí a vy poriadne neviete, kde sa čo dá nájsť. Menu sa prekrýva, texty sú schované za grafikou a naopak. Celkový dojem z užívateľského prostredia je biedny a vyzerá, akoby bol urobený veľmi, veľmi narýchlo.
Levelovanie by tiež chcelo trochu pozornosti od vývojárov. Ak skončíte medzi poslednými miestami, nedostanete nič. To je celkom fér, pretože ste nič neurobili. Ak však skončíte na vyššom mieste, povedzme v top desiatke, dostanete priemerne od 20 do 50 bodov skúseností. Je to pomalé, no na druhú stranu bezvýznamné. Level vám nijak extra v hre nepomáha, takže by tam ani nemusel byť. Jediné, čo za level získate, sú nejaké skiny a kozmetické doplnky.
Záverečné slovo
Množstvo vecí si Worms Rumble požičal od iných hier. Najväčšmi sa nám to podobá na Apex Legends, kde si môžete upravovať vzhľad svojej hráčskej karty, vypichnúť do popredia niektoré špecifické štatistiky a podobne. Rovnako tak oznámenie o najlepšom tíme alebo hráčovi z poslednej hry. Čo si však od iných hier Wormsíci nepožičali, je niečo nové, čo by mohli ponúknuť.
Celkovo tak ide o skvelú zábavu na pár hodín, možno dní, alebo na párty. Ak, samozrejme, vezmeme do úvahy, že spolu môžu hrať len traja hráči, vaša párty musí mať obmedzený počet ľudí. V dnešnej dobe pandémie by to však nemal byť problém. Worms Rumble stojí niekde v strede. Na jednej strane je veľká škoda, že nám štúdio neprinieslo klasických Wormsov, pokojne aj popri battle-royale móde, ktorým by sa však potešilo omnoho viac hráčov. Môžeme len dúfať, že klasický herný mód bude pridaný do hry časom. Na strane druhej je skvelé, že sa Team17 pozrel aj do iných vôd a skúsil to. Jednoznačne odviedli dobrú prácu, ale chýba jej množstvo vecí, aby sme si hru plnohodnotne užili.